מכה לכחלון: בג"ץ הורה להעלות את המס על טבק לגלגול

עם השוואת המס על טבק לגלגול לזה החל על סיגריות, צפוי הטבק לגלגול להתייקר בכ-55-25 שקל לחפיסה ■ השופטים: "סיגריות מגולגלות וסיגריות מוכנות הן אותו מוצר מבחינה פונקציונלית. על כן, תהא אשר תהא עמדת השרים - ההבחנה בין המוצרים אינה יכולה להיקבע ללא כל טעם"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טבק לגלגול
טבק לגלגולצילום: Getty Images IL
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

המס על טבק לגלגול עומד לעלות בעשרות שקלים לחפיסה: שופטי בג"ץ החליטו היום פה אחד לקבל את עתירת המיזם למיגור העישון ולהורות לשר האוצר, משה כחלון, להשוות באופן מיידי את המס על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות.

השופטת דפנה ברק ארז כתבה בפסק הדין, בהתייחס לסירובו של כחלון לחתום על הצו בטענה כי הדבר מנוגד למדיניות שלו, כי "מדיניות" אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות.

כחלון הודיע היום בכנס של התנועה לאיכות השלטון כי "התפיסה הכלכלית שלי אומרת שצריך להוריד מסים ולא להעלות, לכן אני מתנגד לכל העלאה באשר היא. אזרחי ישראל עובדים קשה ומשלמים מספיק מסים ותפקידנו להוריד מסים ככל שניתן. אני חולק על החלטת בג"ץ, אך כמובן שאכבד אותה. נלמד את פסק הדין ונפעל בהתאם".

עם השוואת המס על טבק לגלגול לזה החל על סיגריות, צפוי הטבק לגלגול להתייקר בכ-55-25 שקל לחפיסה, תלוי בכמות הטבק בחפיסה, לעומת מחירו כיום.

ביוני האחרון עתר המיזם למיגור העישון לבג"ץ בדרישה להשוות את המס המוטל על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. האגודה למלחמה בסרטן הצטרפה לעתירה חודשיים לאחר מכן ולאחרונה ביקשה גם ההסתדרות הרפואית להצטרף כידידת בית המשפט. בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, נטען כי המס הנמוך אחראי במידה רבה לזינוק בצריכת טבק לגלגול.

מיסוי נחשב לצעד האפקטיבי ביותר של מדינות במלחמה בעישון, במיוחד בכל הקשור לצעירים שטרם התחילו לעשן ולבעלי הכנסות נמוכות שרגישים יותר למחיר. מאז העלאת המס האחרונה על סיגריות בישראל ב-2013, נוצר פער של יותר מפי שניים במס על סיגריות לעומת טבק לגלגול - שהוביל לפער מחירים אדיר. לדוגמה, סיגריית מרלבורו מוכנה עולה כ-1.75 שקל, לעומת 1 שקל למגולגלת. התוצאה: הציבור נוהר לטבק לגלגול, ומטרת המס (מניעת עישון) הולכת לאיבוד: ב-2012, ערב פתיחת פער המס, הטבק לגלגול היה 1.1% מהשוק, וכיום הוא 17.8% משוק הסיגריות, והמספרים עולים כל שנה.

המדינה קיבלה כבר בחודש שעבר את טענות העותרים, והודיעה לבג"ץ כי היא תומכת בהשוואת המס המוטל על הטבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. זאת, בניגוד לדעתו של שר האוצר כחלון, שלא הצליח לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה בעמדתו המתנגדת להשוואת המס.

בהודעת המדינה אז נכתב כי המדינה מסכימה למתן צו מוחלט בעתירה עקב הנזק הבריאותי הנובע משימוש בטבק לגלגול. "בשים לב לעמדת משרד הבריאות כי הנזק הבריאותי שנובע ממוצרי טבק לגלגול דומה לנזק שנובע מסיגריות רגילות, ומאחר שלא נמצאה הצדקה התומכת בהותרת האי-שוויון, החל במישור המיסוי בין מוצרי טבק לגלגול לבין סיגריות רגילות, על כנו".

מעשנים במסעדה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

בצעד יוצא דופן איפשרה הפרקליטות לשר האוצר לציין בתשובה את עמדתו המנוגדת לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. בתשובה נכתב כי כחלון "מוביל מדיניות שבה אין מקום להעלאת מסים… העלאת המס על מוצרי טבק לגלגול תוביל לפגיעה כלכלית בצרכני מוצרי הטבק לגלגול ולמיטב הבנתו תשפיע בעיקר על השכבות החלשות והאוכלוסיות הצעירות".

בפסק הדין נכתב כי "עמדתו של שר האוצר, כפי שהובאה בפנינו, התייחסה אך ורק לשיקול של הכבדה על אוכלוסיות מעוטות הכנסה. איננו מבטלים שיקול זה. לעומת זאת, היא לא התייחסה כלל לשיקולים רלוונטיים נוספים שלכאורה נדרשה התייחסות אליהם – העובדה שהיקף צריכת הטבק לגלגול אינו נתון קבוע, אלא כזה המושפע משיעור המס, וכן החשש ששיעור מס נמוך על מוצרי עישון מסוימים תורם בפועל לעידוד העישון, וממילא משפיע לרעה על בריאות הציבור".

עוד נכתב בפסק הדין כי "בהתאם לעמדתם של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, סיגריות מגולגלות וסיגריות מוכנות הן אותו מוצר מן הבחינה הפונקציונלית. על כן, תהא אשר תהא עמדתם של השרים באשר לשיעור המס המתאים ביחס אליהם – ההבחנה בין מוצרים אלה, באופן שמשליך על הכוונת התנהגויות שיש להן השפעה על הבריאות, אינה יכולה להיקבע ללא כל טעם... מדובר במס קניה מן הסוג שנועד מלכתחילה לכוון התנהגויות.

"מס קנייה אינו מס הכנסה, שעיקר תכליתו היא גביית הכנסות לצורך מימון הוצאות ציבוריות, וכן קידום מטרות של צדק חלוקתי. הוא אינו נגזר ממדיניות מיסוי פרוגרסיבית. זהו מס שמיועד בעיקרו כדי לכוון התנהגויות, לרבות בכל הנוגע לצריכת מוצרים שיוצרת החצנות שליליות מבחינת החברה כולה, כדוגמת עישון.

"על רקע זה, ובהתחשב בעמדה המקצועית של משרד הבריאות, לפיה הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בעישון סיגריות רגילות וסיגריות מגולגלות הם זהים בעיקרם, אין אפוא הצדקה עניינית להבחנה במיסוי המוטל עליהן אף במישור של תכליות ההסדר המיסויי".

השופטים מציבים בפני כחלון אתגר חדש: ברצונו – הוא יכול להשוות את המס לא באמצעות העלאת המס על טבק לגלגול אלא על ידי הפחתת המס על סיגריות: "תיקון אי-השוויון יכול להיעשות כלפי מעלה או כלפי מטה, כל עוד ההחלטה בעניין מתקבלת על פי כללי המשפט המינהלי", נכתב בפסק הדין, "בהתאם לכך, אנו איננו נוקטים כל עמדה בשאלה של מדיניות המיסוי ושיעור המס המדויק שיש להשית על מוצרי העישון למיניהם".

לסיום, שולחים השופטים אל כחלון מעין נזיפה: "נבקש להביע את תקוותנו כי ההחלטות שיתקבלו בנושא זה בהמשך הדרך יבטיחו, ככל הניתן, את השמירה על בריאות הציבור... עישון ושימוש בטבק הם גורמי התחלואה והתמותה המרכזיים שניתנים למניעה בעולם המערבי, וההערכה הרווחת היא שעישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים בכ-10 עד 15 שנים בממוצע. אם כן, למצער, ראוי לוודא כי הכללים בתחום זה יהיו מבוססים על הנתונים המדעיים והרפואיים הרלוונטיים, ולא יגרמו חלילה להטיית התנהגויות הפוגעת בשלום הציבור".

"לולא ההתעקשות של כחלון - היה ניתן למנוע התמכרות של צעירים"

מהמיזם למיגור העישון ומהאגודה למלחמה בסרטן, אשר הגישו את העתירה שקיבל היום בג"ץ באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ומההסתדרות הרפואית, שביקשה להצטרף להליך ולתמוך בעתירה במעמד "ידיד בית המשפט", נמסר: "פסק הדין של בג"ץ, שקיבל את עתירתנו פה אחד, הוא הישג היסטורי במאבק נגד העישון, לטובת בריאות הציבור ולמען ריסון כוחן של חברות הטבק בישראל. זהו רגע שיא במערכה שנמשכה כאן שנים, לצמצם את היקף העישון, העומד אצלנו על למעלה מ-20% בעוד שהוא הולך וצונח ברבות ממדינות המערב. מצער שמשה כחלון סירב לאורך כל התקופה האחרונה להבין כי ישראל חייבת ליישר קו עם המגמה העולמית והתעקש לעצום עיניים, שוב ושוב, למרות כל הנורות האדומות שהדלקנו בדרך.

"הנורות האלו החלו בתמימות הדעים ששררה בקרב הדרג המקצועי לגבי הצורך להשוות את המס על מוצרי העישון, עברו דרך המחקרים שהוכיחו חד-משמעית כי מס גבוה יותר על מוצרי טבק מציל חיים, והסתיימו בעמדת היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, שסירבו באופן נדיר להגן על עמדתו של שר האוצר בבית המשפט. לולא ההתעקשות חסרת הסיכוי של כחלון, לא היה צורך בהתערבות בית המשפט וניתן היה להגיע לתוצאה ההגיונית הזו הרבה קודם - מה שעשוי היה למנוע התמכרות של צעירים להרגל הקטלני, הממכר והממית ולהציל חיים.

"כעת, אנו מצפים לפרסום מיידי של צו מיסוי על הטבק לגלגול, כפי שהורה בית המשפט, ואנחנו מתכוונים להישאר עירניים ולעקוב כי משרד האוצר מבצע את החלטת בג"ץ כלשונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש