היום שבו עמדת שר האוצר של מדינת ישראל יוצגה בבג"ץ על ידי חברת טבק

נתח השוק של הטבק לגלגול זינק מ-1.1% משוק הסיגריות ל-17.8% בתוך שש שנים בלבד - בעקבות פתיחת פער במס ■ בדיון חריג בבג"ץ, נציג הפרקליטות צידד בעותרים - וחברת הטבק דובק בשר האוצר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טבק לגלגול
צילום: Getty Images IL
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שר האוצר, משה כחלון, לא נכח היום (א') בדיון בבג"ץ בנוגע לעתירה שהוגשה נגדו. העותרים דורשים ששר האוצר ישווה את המס החל על טבק לגלגול למס החל על סיגריות.

אם כחלון יקרא את פרוטוקול הדיון, הוא יגלה כי הוא יוצג בלהט רב על ידי לא אחר מעורך דינה של חברת הטבק דובק. במשך דקות ארוכות עמד עו"ד דן פרידמן, בא כוחה של דובק, השחקנית הגדולה ביותר בשוק הטבק לגלגול, וניסה להגן על עמדתו של כחלון, המסרב בכל תוקף לחתום על צו שמשווה את המס על טבק לגלגול לזה החל על סיגריות רגילות.

נציג הפרקליטות, האיש שבדרך כלל מגן על עמדת המשיבים, כלומר על עמדתו של כחלון, צידד הפעם בכל הכוח דווקא בעמדת הצד של העותרים - המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן (המיוצגים בעתירה על ידי עו"ד אפי מיכאלי). הפרקליט רועי שוויקה לא הסתיר את העובדה שכחלון לא הצליח לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה להגן על עמדתו.

בדבריו, הפריד שוויקה בין עמדתו של כחלון כ"אדם פרטי", לבין הפרקליטות שמייצגת את מה שהוא מכנה "שר האוצר המוסדי". כששאל אותו השופט אלכס שטיין אם שר האוצר כחלון באופן אישי לא מעוניין שיינתן צו מוחלט (שיחייב אותו להשוות את המס), השיב שוויקה: "כאדם פרטי, שר האוצר מתנגד לצו המוחלט, אך כשר אוצר מוסדי (כלומר המדינה שנכנסת בנעליו של שר האוצר; ר"ל) הוא בעדו", והסביר את השיקולים והנתונים שהובילו את המדינה להחליט בצעד די חריג לתמוך בעתירה במקום להשיב לה - כנגד עמדת השר.

עם הנתונים אכן קשה מאד להתווכח: ההחלטה להעלות את המס על סיגריות התקבלה כבר ב-2011 מתוך כוונה לצמצם את שיעור המעשנים בישראל, משום שמיסוי נחשב לצעד האפקטיבי ביותר נגד עישון. מאז העלאת המס האחרונה על סיגריות ב-2013, נוצר פער של יותר מפי שניים במס על סיגריות לעומת טבק לגלגול שהוביל לפער מחירים אדיר. לדוגמה, סיגריית מרלבורו מוכנה עולה כ-1.75 שקל, לעומת 1 שקל למגולגלת. התוצאה: הציבור נוהר לטבק לגלגול, ומטרת המס (מניעת עישון) הולכת לאיבוד.

אם ב-2012, ערב פתיחת פער המס, הטבק לגלגול היה 1.1% מהשוק, כיום הוא 17.8% משוק הסיגריות, והמספרים עולים כל שנה. כל ארגוני הבריאות בארץ ובעולם, רשות המיסים, משרד הבריאות ואפילו הבנק העולמי אומרים שהפער מסוכן, ושמס הוא ההתערבות האפקטיבית ביותר נגד עישון. אבל כחלון מסרב לחתום על הצו.

באחרונה הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי היועמ"ש קיבל את עמדת העותרים ותומך בהשוואת המס. אך כחלון עצמו ממשיך להתנגד, בטענה שהמס יפגע במעשנים ובשכבות החלשות.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: אלכס קולומויסקי

דובק ביקשה ממש לפני כמה ימים להצטרף כמשיבה בתיק, שבעה חודשים אחרי שהעתירה החלה להתנהל וברגע האחרון לפני הדיון הסופי בה. בדיון בבג"ץ הסביר נציג החברה, עו"ד דן פרידמן, כי החברה סמכה על כחלון שייצג את האינטרסים שלה, אך רק לאחרונה גילתה מקריאה בעיתונות כי היועמ"ש לא יגן על עמדתו בבג"ץ. פרידמן הגיע כנציג דובק, אך ניצל חלק גדול מהזמן שניתן לו כדי לייצג את עמדת כחלון. הוא טען שהפרקליטות ובית המשפט נותנים משקל יתר לעמדת משרד הבריאות ו"משקל אפס" לעמדתו של כחלון, ושהעותרים ומשרד הבריאות לא הציג עובדות מבוססות דיין, שעל בסיסן ניתן להחליט ללחייב את כחלון להשוות את המס.

הוא גם ניסה לרמוז להרכב השופטים, דפנה ברק ארז, ג'ורג' קרא ואלכס שטיין, כי החלטה שלהם לחייב את כחלון לקבל החלטה המנוגדת לרצונו היא התערבות בעייתית בסמכותו: "העמדה של שר האוצר זו המדיניות שהוא מיישם, אנחנו נמצאים ערב בחירות והמשמעות של התערבות בג"ץ היא קביעת מדיניות לממשלה הבאה", התריע.

"שאדוני יחזור ויטען בשם דובק", חתכה אותו ראש ההרכב, השופטת ברק ארז, "לא בשם שר האוצר ולא בשם הממשלה". פרידמן השיב כי "העותרת (המיזם למיגוד העישון) בועטת מול שער ריק", וברק ארז התרגזה: "אדוני צורף לכאן רק לעניין אחד - לייצג את דובק - ולא יכול להיות שהוא מייצג את מי שהוא לא מייצג. שיתמודד עם הדברים איתם הם צריכים להתמודד".

השופטת דפנה ברק ארזצילום: אתר בתי המשפט

פרידמן טען גם כי "יש כאן פטרנליזם חריף ביותר, שבא לידי ביטוי בשיקול הדעת של שר האוצר ושל הצרכן", ומיד נהדף על ידי ברק ארז, שאמרה כי "להיפך. יש פה יצירת תנאים לקבלת החלטה רציונלית בלי הטיה. סומכים על הצרכנים שבהינתן תנאי מיסוי יותר רציונלים - יקבלו את ההחלטה הנכונה".

גם השופט שטיין, שנחשב שמרן, הדף את טענותיו של פרידמן על כך שהשוואת המס היא מעשה פטרנליסטי. "בשנת 2019 אין ולו אדם אחד שלא ער ומודע לנזקים ולסכנות שבעישון", טען פרידמן, "בני אדם הם יצורים מורכבים. כולנו נוטלים סיכונים וזה נתון לשיקול דעתו של האדם הבגיר". על כך השיב שטיין כי "אדם צריך להפנים את הנזקים (שנגרמים לו מהעישון), וכדי שזה יקרה מטילים מס, ויש עוד מנגנונים לגרום לאדם להפסיק לעשן. זה לא רק עניין פטרנליסטי".

הדיון ננעל בלי החלטה, והשופטים צפויים לכתוב פסק דין מנומק בקרוב - לפי כל ההערכות עוד לפני הבחירות. מכל מקום, עבור כחלון, שמנסה כבר יותר משנה להתחמק בכל דרך אפשרית מחתימה על הצו - נרשם עוד יום מביך בדרך לחתימה הכנראה בלתי-נמנעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש