היסטוריה: חוק העישון אושר סופית - בריאות הציבור ניצחה את כספי הטבק

לאחר 20 שנה של ניסיונות חקיקה שנכשלו בעקבות לחצי התעשייה, אישרה הכנסת סופית להגביל פרסום ושיווק מוצרי עישון ולאסור הצגת מוצרי טבק בפומבי ■ בכך ניצבת ישראל בשורה אחת עם מדינות המערב ■ הצעת החוק ההיסטורית צפויה לחסוך חיי מאות ישראלים בשנה ■ סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לא נכח בהצבעה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חה"כ כבל וגליק מתחבקים לאחר קבלת הבשורה על העברת חוק העישון לאישור סופי
חה"כ כבל וגליק מתחבקים לאחר קבלת הבשורה על העברת חוק העישון לאישור סופיצילום: דוברות הכנסת
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לאחר 20 שנה של ניסיונות חקיקה שנכשלו בעקבות לחצי התעשייה, אישרה הכנסת סופית את הצעת החוק שתשים את ישראל בשורה אחת עם מדינות המערב בתחום המלחמה בעישון: החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי עישון של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק ואייל בן ראובן. הצעת החוק אושרה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 45 תומכים לעומת מתנגדת אחת, ח"כ יעל גרמן מיש עתיד. גרמן התנגדה להצעת החוק במחאה על כך שאיסור הפרסום לא חל העיתונות המודפסת". סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לא נכח במליאה בזמן ההצבעה, כפי שלא נכח גם בהצבעה בקריאה הראשונה.

לפי תחשיבי משרד הבריאות המבוססים על מודלים ומחקרים על צעדים דומים שנעשו בעולם, הצעת החוק צפויה לחסוך את חייהם של 400-300 ישראלים בשנה - ללא כל עלות תקציבית למדינה.

זהו החוק המקיף ביותר נגד עישון שהוצג לכנסת. בין השאר, נקבע בו איסור מוחלט על פרסום, שיווק וקידום מכירות של טבק וסיגריות אלקטרוניות, למעט בעיתונות המודפסת (גילוי נאות: העיתונים המודפסים מקבוצת הארץ יוכלו, על פי הנוסח הקיים, להמשיך ולפרסם טבק); איסור הצגה בפומבי של מוצרי טבק, כולל במרכז חנויות הדיוטי פרי וכמובן בפיצוציות, חפיסות אחידות בצבע חום וללא סימני מסחר לכל חפיסות הסיגריות והסיגריות האלקטרוניות, והכפפה של הסיגריות האלקטרוניות, שכיום לא חלה עליהן כל רגולציה, להגבלות החלות על מוצרי טבק.

חקיקת החוק החלה בדיוק לפני שנה, לאחר שחברי הכנסת התייאשו למעשה מחוסר המעש של משרד הבריאות בתחום העישון, והחליטו לקדם חקיקה פרטית בנושא. החוק עלה ואושר בוועדת השרים לאחר שח"כ יהודה גליק (הליכוד) איים כי לא יצביע עם הקואליציה בעניין חוק המרכולים אם לא תקודם הצעת חוק שלו בנושא. ברגע האחרון, ולאור דרישה של לשכתו של סגן שר הבריאות ליצמן, הוחרגה העיתונות המודפסת מהחוק, ובנוסח הסופי שלו יוכלו חברות הטבק והסיגריות האלקטרוניות להמשיך ולפרסם רק בעיתונות המודפסת - עד מודעה אחת ביום. כנגד כל מודעת פרסום יחויב העיתון לפרסם מודעה נגדית נגד עישון באותו עמוד בתוך שבוע לכל היותר. מאוחר יותר הצטרף משרד הבריאות להצעת החוק, הוסיף לה סעיפים וקידם אותה.

מאז ועד היום נתקלה הצעת החוק במכשולים רבים, שונים ומשונים, החל ממכשולים פרוצדורלים כמו עיכובים בהליך החקיקה שלא היו קשורים לוועדת הכלכלה ועד ללחצים אדירים שהגיעו מצד תעשיית הטבק והסיגריות האלקטרוניות, ומצד בעלי הפיצוציות שהפעילו בעיקר לחץ פוליטי על חברי כנסת מהליכוד להתנגד לחוק.

איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית אמרו: "זהו ניצחון אדיר לבריאות הציבור ולאינטרס הציבורי בישראל על האינטרסים המסחריים של תעשיית הטבק הקטלנית. החוק יוכל, בתנאי שייאכף כראוי, לצמצם את שיעורי העישון בישראל ולמנוע מוות ומחלות בקרב ישראלים רבים. החוק הוא ברכה למעשנים, אשר רובם רוצים להיגמל מההתמכרות המזיקה. אנו מצדיעים לחברי הכנסת המובילים איתן כבל ויהודה גליק ולשאר יוזמי החוק: איל בן ראובן, יעל גרמן, אכרם חסון, עבד אל חכים חאג' יחיא, דב חנין, נורית קורן, תמר זנדברג, נחמן שי, ולרבים אחרים שהוכיחו מחויבות לציבור ופעלו בהתמדה ובנחישות להגנה על בריאות הציבור מפני נזקי העישון".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, הוסיף כי "הדרך עוד ארוכה. גם לאחר העברת החוק, בני הנוער בישראל נותרו חשופים לאמצעי פרסום ושיווק למוצרי עישון ממכרים וקטלנים. ישראל עדיין מפגרת מאחור אחר מדינות רבות אשר הטמיעו צעדים מוכחים כדוגמת אזהרות גרפיות, איסור טעמים, העלאת איסור מכירה מתחת לגיל 21 ואיסור פרסום ללא חריגים. במקביל לתיקון הליקויים בחוק בכנסת הבאה, יש להשלים בדחיפות את יישום שאר הצעדים המוכחים להגנה על בריאות הציבור מפני נזקי העישון, ובראשם תיקון עיוות המס על הטבק לגלגול".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון: "אנו מברכים את חברי הכנסת יוזמי הצעת החוק ח"כ איתן כבל, יהודה גליק ואיל בן ראובן, על עמידה נחושה והובלת שינוי של ממש לטובת בריאות אזרחי מדינת ישראל בכלל, ובני הנוער בפרט. החוק מעלה בחזרה את ישראל לחזית המאבק בעישון, ויסייע למגר את העישון בישראל. ההתגייסות של חברי הכנסת, ארגוני החברה האזרחית והתמיכה ממשרד הבריאות לתמוך בהצעת חוק פרטית היא לא פחות ממרשימה ומסייעת לשמור על דור העתיד של ישראל".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: "ככה בונים חומה. הלובינג שלנו גבר על הלובינג של עשרות הלוביסטים מחברות הטבק. הוכחנו שזה אפשרי. בוועדת הכלכלה הכתבנו שיח הכולל דה-לגיטימציה לנוכחות חברות טבק בישיבות וחובת שקיפות ודיווח של חברי כנסת על מפגשים עם חברות טבק. מדובר בעבודת צוות מדהימה של כוחות המאבק בחברות הטבק אותה הובילו ח"כ איתן כבל וח"כ יהודה גליק, כל אלה איפשרו את ההישג הגדול ביותר מזה 35 שנה מול חברות הטבק ולוביסטים מטעמן".

מתאגיד הטבק פיליפ מוריס נמסר: "החוק מפספס הזדמנות בכך שהוא אינו מבחין בין מוצרים לעישון לבין מוצרים ללא עשן. מוצרים שאינם שורפים טבק מהווים אלטרנטיבות טובות יותר עבור מעשנים שימשיכו לעשן. במדינות רבות בעולם קיימת הכרה גוברת בכך. אנו תומכים בהפחתת שיעור המעשנים בישראל, אך כדי להשיג מטרה זו יש לאפשר למעשנים בגירים שימשיכו לעשן לקבל מידע מדויק ורלוונטי אודות אלטרנטיבות טובות יותר מעישון - בבד בבד עם החמרת ההגבלות שבחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי