"שרים מוכנים לסייע למכורים לעישון למות כל עוד שמים את הפתק הנכון"

ח"כ יהודה גליק על דו"ח המבקר בעניין העישון: "ממשלה עם דם על הידיים, שמפקירה את חיי אזרחיה בידי חברות הטבק הרצחניות" ■ איגוד רופאי בריאות הציבור: "כישלון מערכתי חמור ומתמשך"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליקצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

תגובות חריפות במערכת הרפואית והפוליטית לדו"ח מבקר המדינה על מחדלי משרד הבריאות בנושא העישון.

ח"כ יהודה גליק האשים את חלק מהשרים "בסיוע" למכורים לעישון למות. גליק שמוביל את המאבק בעישון בכנסת, אמר: "דו"ח מבקר המדינה מוכיח: בתחום המאבק בעישון הממשלה הזו היא אימפוטנטית, עם דם על הידיים, כשהיא מפקירה את חיי אזרחיה, כולל ילדים ובני נוער, בידי חברות הטבק הרצחניות, שמתפרנסות מהפיכת המעשנים לעבדים נרצעים המשלמים מדי חודש מס גולגולת לחברות אלו, מהריגתם ומהוספת אלפי אנשים חדשים מדי שנה למעגל ההתמכרות והמוות".

לדבריו, "הדו"ח מהווה כתב אישום חמור נגד הממשלה, שהביאה לידי כך ששיעור המעשנים בישראל נמצא בעליה. ההתגייסות של הממשלה, ובראש ובראשונה של משרד הבריאות, למאבק בעישון היא תנאי הכרחי לצמצום התופעה ונזקיה. הפופוליזם חייב להיפסק: לעיתים נדמה כי שרים בממשלת ישראל מוכנים לסייע למכורים ולמתמכרים לניקוטין למות, העיקר שישימו בקלפי את הפתק הנכון".

"דו"ח מבקר המדינה מציג תמונה קשה של כישלון מערכתי חמור ומתמשך בפיקוח על הטבק בישראל, שנותרה הרחק מאחור לעומת מדינות אחרות", אמרו באיגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בההסתדרות הרפואית. "כפי שהתרענו שוב ושוב בשנים האחרונות, הכישלון המתמשך פוגע קשות בבריאות הציבור בישראל, גורם למוות בטרם עת של אלפי ישראלים ועולה למשק הישראלי כסף רב. מדובר בפיקוח נפש"

הרופאים קוראים לראש הממשלה ולשרי הבריאות והאוצר "להוביל בדחיפות צעדים חיוניים לתיקון הליקויים החמורים בפיקוח על הטבק". בין היתר קוראים הרופאים לעדכון החקיקה כך שאיסור הפרסום והגבלת השיווק של מוצרי טבק, ניקוטין ועישון יהיה גורף וללא החרגות, כולל אזהרות גרפיות (תמונות), חפיסות אחידות ואיסור הצגת מוצרי טבק, תיקון מדיניות המס המעוותת הגורמת ל"סבסוד" של הטבק לגלגול וקביעת מדיניות מס מתעדכנת על מוצרי הטבק והניקוטין השונים, לרבות סיגריות אלקטרוניות, גיבוש תכנית לאומית מערכתית לפיקוח על הטבק הכוללת יעדים, מדדים ולוחות זמנים והקמת יחידה מרכזית למאבק בעישון, עדכון החקיקה ושיפור האכיפה של איסור העישון במקומות ציבוריים, וקביעת מנגנון להבטחת השקעה הולמת בפעילות הסברה, חינוך וקידום בריאות למניעה ולגמילה מעישון".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שהגיש שתי עתירות נגד מדיניות משרד הבריאות בנושא העישון בשנתיים האחרונות, אומר כי "הדו"ח החמור מוכיח שבמשך שנים למדינת ישראל יש סגן שר בריאות שבאופן תמוה, כמעט בכל סוגיות הליבה, מאמץ עמדות המתיישבות עם עמדות חברות הטבק המהוות אויב בריאות הציבור מספר 1 בישראל. לאור ממצאי הדו"ח בכוונתנו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיפתח בחקירה נגד סגן השר ליצמן בגין חשד לביצוע עברה של הפרת אמונים. במדינה מתוקנת שר כזה היה מפוטר לאלתר".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון אמרה כי "דו"ח המבקר מעיד על כשל חמור של משרדי הממשלה במאבק למיגור תופעת העישון - כשל אשר כבר גובה ועוד יגבה בשנים הבאות את חייהם של עשרות אלפי ישראלים. על משרד הבריאות לקבוע יעד לאומי למיגור העישון, מוגדר ומדיד לשנת 2030, להוביל ולתקצב תכנית ייעודית לצמצום העישון בחברה הערבית, ולקדם איסור על פרסום מוצרי טבק".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שרת בריאות לשעבר, אמרה כי "לראשונה מבקר המדינה שם את אצבעו על הבעיה במיגור העישון, והיא העומד בראש מערכת הבריאות כיום, שבמחדליו אחראי לעלייה במספר המעשנים בישראל. עוד עולה מהדו"ח התנהלות חמורה המזכירה מדינת עולם שלישי, של סחר מכר והתערבות יועצים בלתי מוסמכים בענייני המדינה. סגן שר הבריאות מזלזל במינהל התקין, באמנה הבינלאומית שעליה חתומה ישראל, ואחראי על העלייה בשיעור המעשנים ובתוצאות הכרוכות בכך - תחת המשמרת שלו לראשונה מזה עשור עלה שיעור המעשנים".

"דוח המבקר מחזק את אשר ידענו וזעקנו - סגן שר הבריאות חצה את הקווים ועובד בגלוי עבור תאגידי הטבק", אומר ח"כ מיקי רונזטל (המחנ"צ). "ניגודי העניינים החמורים של ליצמן וקשריו האנטרסנטים עם עיתון 'המודיע' יצרו משוואה הזויה, שלפיה ככל שהציבור מעשן יותר, סגן השר מתחזק וצובר הון פוליטי. גם בימים אלו מפעיל ליצמן את כובד משקלו על מנת לסייע לחברות הטבק להוסיף ולפעול כאוות נפשם, בניגוד לאמנות בינלאומיות שעליהם חתומה ישראל. קשר ההון-שלטון-עיתון בין פיליפ מוריס, ליצמן ו'המודיע' לא בלבד שפוגע בקופה הציבורית, הפעם הוא גובה עוד ועוד חיי אדם".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר כי "דו"ח מבקר המדינה מאשר את כל מה שחשבנו על המערכות הממשלתיות - אין אבא ואמא בממשלה בטיפול נגד העישון וכמות המעשנים רק עלתה. על משרדי הממשלה להפשיל שרוולים במאבק נגד עישון, חייבים למנוע את המחלה הזאת. החוק שלי ושל ח"כ גליק לאיסור פרסום מוצרי טבק עלה השבוע בוועדת הכלכלה, אך אי אפשר להסתפק רק בזה - יש לבנות תוכנית לאומית למלחמה בעישון. ללא תוכנית, נזקי העישון ימשיכו לגבות מחיר קשה מאלפי בני אדם בשנה. בני נוער היום אינם מודעים לנזקים העצומים של העישון והמדינה יושבת על הגדר. כמו כן, ההנחות הרבות שנעשות לחברות הטבק כפי שעולה בדו"ח הן אות קלון למערכת ומשרד הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות