ההופעה של באב"ד בכנסת הבהירה: האוצר לא מתעניין במלחמה בעישון

בפעם הראשונה התייצב נציג בכיר של האוצר בכנסת, כדי למסור דין וחשבון על סירובו של כחלון להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות ■ ואולם הדברים שאמר מנכ"ל האוצר לא מותירים מקום לספק - האוצר לא מבין את תפקידו הקריטי בשמירה על בריאות הציבור

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר
שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצרצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לח"כ תמר זנדברג (מרצ) היה הישג יפה ביום שני: בפעם הראשונה היא הצליחה לגרום לנציג בכיר של משרד האוצר להגיע לכנסת כדי למסור דין וחשבון לציבור על סירובו העיקש של שר האוצר, משה כחלון, להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות רגילות.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הגיע לוועדה בשל הליך יוצא דופן שנקטה זנדברג: זימון חובה של נציגי האוצר לוועדה, לאחר שבישיבות האחרונות הם לא טרחו להתייצב, לשלוח נציגים או אף להעביר ניירות עמדה מנומקים בנוגע לסירובם להטיל מס על סיגריות לגלגול ועל הסיגריה אייקוס של פיליפ מוריס. במקרה של אייקוס, אולץ בסופו של דבר כחלון לחתום על הצו למיסוי, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע לו כי לא יוכל להגן על סירובו בבג"ץ.

קדמו לכך כמה וכמה אירועים מביכים, שבהם אנשי משרד האוצר, בכובעיהם השונים, כמו סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) ובכירי רשות המסים הביעו את תמיכתם בהשוואת המס על טבק לגלגול למס על סיגריות — אך הושתקו מיד ונאלצו ליישר קו עם השר כחלון.

ההופעה של באב"ד בוועדה ראויה לציון: הוא היה יכול לשלוח נציג אחר במקומו, ולא להתעמת בעצמו עם הפעילים נגד עישון שישבו סביב השולחן. אבל כאן בערך מסתיימות החדשות הטובות.

הדברים שאמר באב"ד בוועדה שופכים אור על מידת הזלזול, ואפילו המיאוס, השוררים במשרד האוצר כלפי נושא המלחמה בעישון, האחריות הלאומית המוטלת על המשרד להיות חלק מהמאבק בעישון, הניסיון הבינלאומי הרחב במלחמה בעישון, וכלפי עמדת כל גורמי המקצוע בישראל בנושא.

בזה אחר זה הסבירו הנוכחים בחדר: רופאי בריאות הציבור, ראשי ארגונים למאבק בעישון, נציגי האגודה למלחמה בסרטן, חברי כנסת שעוסקים בנושא באינטנסיביות בשנה וחצי האחרונה, ונציגי מרכז המחקר והמידע של הכנסת — עד כמה קריטי להשוות את המס על טבק לגלגול למס שמוטל על סיגריות רגילות.

המומחים מזהירים אך המס נשאר נמוך

נזכיר את הנתונים היבשים: מיסוי נחשב על ידי הבנק העולמי וארגון הבריאות העולמי למדיניות היעילה ביותר בעולם להפחתת עישון ולמניעת כניסה של מעשנים חדשים למעגל העישון. בישראל, המס על סיגריות רגילות דומה לממוצע העולמי ואף עלה כמה פעמים בשנים האחרונות — אבל המס על סיגריות לגלגול נמוך ממנו משמעותית: אומדן המס הממוצע לחפיסת סיגריות הוא כ–80% ממחירה לצרכן (כולל מע"מ), לעומת כ–57.3% מהמחיר לצרכן בטבק לגלגול.

אין בישראל או בעולם אפילו גורם מקצועי אחד שלא משוכנע שחייבים להעלות את המס על טבק לגלגולצילום: Piero Cruciatti / Getty Images IL

התוצאה היא עיוות מס קשה ופספוס מוחלט של מטרת המס: במקום שהמס ישיג את מטרתו ויגרום למעשנים להפסיק לעשן או להימנע מלעשן מלכתחילה, הציבור פשוט עובר בהמוניו לעישון טבק מגולגל. ולראיה: מאז 2010 חלה ירידה של 24% ביבוא סיגריות רגילות, ובמקביל נרשמה עלייה של לא פחות מ–6,200% ביבוא טבק לגלגול.

למעשה, הממשלה החליטה כבר במסגרת אישור תקציב המדינה לשנים 2013–2014 להעלות את המס על טבק לגלגול ב–80%. אך ההחלטה, שכרוכה בצו של שר האוצר, לא יושמה עד היום.

למעשה, אין כיום בישראל או בעולם אפילו גורם מקצועי אחד שלא משוכנע שחייבים להעלות את המס על טבק לגלגול. אפילו שר הבריאות יעקב ליצמן, שבעצמו רחוק מלהיות לוחם גדול בעישון, כתב כבר ביוני 2017 מכתב מנומק לכחלון ובו הסביר עד כמה פער המיסוי בין סיגריות לטבק לגלגול מסוכן, וקרא לו "לתקן את עיוות המס בהקדם האפשרי גם אם באופן מדורג ובפריסה קבועה מראש". בנוסף, הוא הניח במכתב את הצידוק הרפואי־מדעי להכרעה, והסביר באמצעות הגורמים המקצועיים של המשרד מדוע טבק לגלגול מסכן את הבריאות בדיוק כמו סיגריות רגילות.

אלא שדבריו של מנכ"ל האוצר בוועדה השבוע לא השאירו הרבה מקום לספק: משרד האוצר לא ממש מתעניין בסוגיה, לא מבין את תפקידו הקריטי בבריאות הציבור, ובאופן כללי היה שמח מאוד להיפטר מכאב הראש הזה שנקרא העלאת מסים — גם אם מדובר במס קריטי לבריאות הציבור.

"הפתרון הוא לא דרך מס — אלא בחקיקה"

באב"ד הודה כי עד היום כלל לא התקיים כל דיון מקצועי אצל שר האוצר בנושא מיסוי הטבק לגלגול: "לא ניהלתי דיון עם רשות המסים בעניין הזה ואני לא מכיר דיון מקצועי שהתנהל עם שר האוצר בנושא הזה", אמר באב"ד, והבטיח לקיים דיון כזה.

הוא גם הודיע לנוכחים שהוא בכלל לא מקבל את הטענה על חשיבות המיסוי למלחמה בעישון. "נאמר כאן ש–8,000 איש מתים כל שנה מעישון, ו–50% מהמעשנים ימותו, חברות הטבק רוצחים וגנבים, והממשלה עם דם על הידיים. כשיש דם על הידיים הפתרון הוא לא דרך מס, אלא במסגרת חקיקה נוקשה שתאסור על עישון בחוק הפלילי", אמר. "פתרונות בעולמות המיסוי הם בריחה מהבעיה. אני לא מכיר טיפול ברצח באמצעות העלאת מס, אלא מכניסים לכלא ל–25 שנה".

באב"ד התייחס גם לחשש מפגיעה בשוויון ובעשירונים הנמוכים אם יעלה את המס, ולא עזרו כל ההסברים כי אלה בדיוק האוכלוסיות שנפגעות מעישון ורגישות למחיר — ולכן המס עשוי לגרום להן לעשן פחות ובכך גם להגדיל את ההכנסה הפנויה.

בשיחה שקיים לאחר הישיבה עם TheMarker חזר באב"ד על כך שיקיים דיון מקצועי, אך הדגיש כי המדיניות של שר האוצר היא לא לעלות מסים, וכי גם אם המסקנה של אנשי המקצוע תהיה שיש להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות — השר לא יהיה חייב לקבל אותה.

לא יהיה מנוס מעתירה נוספת לבג"ץ

"אני מתרשמת שלא נפל האסימון באוצר ואנחנו רחוקים מהבנה של תפקיד המיסוי בצמצום העישון", אמרה זנדברג. "זה מאכזב, כי זו תובנה ידועה בכל העולם. עם גישה כזאת ישראל תמשיך לדשדש מאחור, במיוחד כשגם משרד הבריאות נגרר ולא אקטיבי. אנחנו בכנסת ובחברה האזרחית דוחפים אותם הרבה יותר ממה שהם מוכנים, וכל ההצלחות שיש מגיעות מאתנו ולא מהממשלה". לדבריה, "ממש לא ברור ממה השר מפחד. לדעתי הוא שבוי בתפישות ישנות לגבי עישון ולא הפנים את היקף התחלואה והאינטרסים של תאגידי העישון".

בשורה התחתונה, עם תום הישיבה התמונה די ברורה: משרד האוצר, ובעיקר שר האוצר כחלון, לא צפויים ואין להם שום רצון להפוך את החלטתם ולתקן את עיוות המס, גם אם הדרג המקצועי במשרד יעמוד על כך שיש מקום לעשות זאת.

חברות הטבק שאפו תמיד שנושא המיסוי יהיה נתון בידי משרדי אוצר ברחבי העולם, ולא בידי משרדי בריאות — והמקרה הנוכחי מוכיח עד כמה הן צדקו מבחינתן. מכל מקום, נראה כי לארגונים הנאבקים בעישון לא יהיה מנוס מלהגיש שוב עתירה לבג"ץ נגד כחלון.

עילות לעתירה לא חסרות: אי קיום החלטת ממשלה, אי קיום האמנה שעליה חתומה ישראל, והפניית עורף לעמדת משרד הבריאות, שהוא הגורם המקצועי הרלוונטי, ולכל הספרות המקצועית והמלצות הארגונים המובילים בעולם בנושא — וכל זאת בלי נימוק הגיוני.

הניסיון העגום של השנתיים האחרונות מלמד כי רק פנייה של ארגונים לבג"ץ גרמה למשרדי הבריאות והאוצר לעשות את המינימום שהם מחויבים לו במלחמה בעישון. כנראה שהמקרה הנוכחי לא יהיה שונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים