בישראל תעשיית הטבק תמיד מנצחת: הממשלה שוב הפילה חקיקה נגד עישון

ועדת שרים לחקיקה דחתה את הדיון בהצעת החוק להעלאת הגיל המינימלי לקניית סיגריות ■ בעוד שכל העולם מתקדם במהירות לקראת היעד של הפחתת העישון, בישראל לא ננקט כמעט שום צעד ממשי בכיוון כבר שנים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריות
צילום: Michaela Rehle/רויטרס
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

האם השרים וחברי הכנסת בישראל עובדים עבור הציבור או מתפקדים כמריונטות של תעשיית הטבק? ועדת שרים לחקיקה דחתה היום (א') למושב הבא של הכנסת, ולמעשה גנזה, את הדיון בהצעת החוק של ח"כ יהודה גליק (הליכוד) ועוד 20 חברי כנסת מכל הסיעות להעלאת הגיל המינימלי לקניית סיגריות מ-18 ל-20. זאת, למרות שגליק קיבל התחייבות ברורה מהשרים ובעיקר מסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לתמוך בהצעת החוק, לאחר שהסכים להתפשר ולהוריד את גיל המכירה מ-21 ל-20.

רק ביום רביעי האחרון הודיע ליצמן מעל בימת הכנסת כי "תמכתי בחוק שאדוני (גליק - ר.ל.ג) הגיש לגבי גיל 21. אמרתי: עד גיל 20 אני אסכים. אני עדיין מודיע כאן שאני תומך בזה". גם שאר השרים התחייבו בפני גליק בעבר כי יתמכו בהצעת החוק, שמיישרת קו עם מדינות רבות בעולם. מכיוון שישיבות ועדת שרים לחקיקה סגורות וההצבעה בהן חשאית, לא ידוע מי השרים ש"הפילו" את הצעת החוק, אך ההערכה הרווחת היא כי לו ליצמן, אחד האנשים החזקים בממשלה, היה מתעקש להעביר את ההצעה - היא לא הייתה נופלת.

הצעת החוק נועדה לדחות את גיל תחילת ההתנסות בעישון, כפי שנחקק במדינות רבות. לפי דו"ח משרד הבריאות ל-2016, שיעור ההתנסות בעישון סיגריות בקרב תלמידי כיתות י' בישראל הוא כ-20% - שיעור גבוה יותר מהממוצע בקרב קבוצת גיל זו באירופה, שם הוא 17%. ההצעה היתה גם אמורה להשתלב עם החזון שעליו הכריזו באחרונה בצה"ל, "צבא נקי מעישון". אבל הצבא נותר חשוף בצריח - בלי הרוח הגבית שהוא זקוק לה כל כך מהכנסת והממשלה.

זוהי לא החקיקה היחידה שקשורה לעישון שתקועה בצנרת החקיקה: הצעת חוק אחרת שנכנסה להקפאה עמוקה היא הצעת החוק של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), גליק (הליכוד) ואחרים לאיסור כמעט גורף של פרסום מוצרי טבק (למעט בעיתונות המודפסת) - כולל פרסום סמוי, קידום מכירות, דיוטי פרי ועוד. ב-24 בדצמבר, לפני כמעט חודשיים, אישרה ועדת שרים לחקיקה את הצעת החוק הזו, שהיא החשובה ביותר והכואבת ביותר לתעשיית הטבק.

ח"כ יהודה גליקצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

מה קרה שפתאום הממשלה חובבת הטבק הנוכחית החליטה לפעול נגד התעשייה? דיל פוליטי: ח"כ יהודה גליק איים שלא להצביע עם הקואליציה בחוק המרכולים אם הממשלה לא תתמוך בחקיקה נגד עישון.

מאז חלפו 7 שבועות, אך הדיון בהצעת החוק טרם החל. כדי שהדיון יתחיל, צריכה ועדת הכנסת להחליט החלטה מאד פשוטה וקצרה: לטיפולה של איזו ועדה בכנסת החוק יעבור - ועדת הכלכלה, הבריאות, אולי ועדה אחרת. אלא שהימים חולפים, ועדת הכנסת לא מקבלת החלטה, ולמעשה תוקעת את הטיפול בהצעת החוק ומקטינה את הסיכוי שהיא תידון במושב הנוכחי.

מי שעומד בראש ועדת הכנסת הוא ח"כ ממפלגתו של גליק, מיקי זוהר, שהחליף בתפקיד את ח"כ יואב קיש כבר לפני כמעט חודש. זוהר לוקח את הזמן. כששאלנו אותו כמה פעמים בשבועות האחרונים מדוע לא מתקבלת החלטה, השיבה לנו דוברת הוועדה כי העניין מתעכב בגלל חילופי הגברי בראשות הוועדה.

לאחרונה הסתכסכו חברי הכנסת גליק וזוהר, על רקע פרשת הרחקתה של חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) לשבוע מדיוני המליאה. שפיר כינתה את זוהר "מושחת" והורחקה על ידי ועדת האתיקה לשבוע, ואילו גליק יצא להגנתה ואף פנה לוועדת האתיקה בבקשה להקל בהרחקתה. בסביבתו של גליק תוהים האם העיכוב בניתוב הצעת החוק לאחת הוועדות הוא דרכו של זוהר "לנקום" בגליק על הצעד. מוועדת הכנסת נמסר בתגובה כי "הוועדה והעומד בראשה פועלים לביצוע עבודתם ביעילות ובמקצועיות המירבית".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: אילן אסייג

אך זה עוד לא הכל: גם הצו להרחבת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, שהיה אמור לעבור בקלילות בוועדת הבריאות של הכנסת כבר לפני חודשיים, עדיין לא עבר - למרות שהתקיימו שתי ישיבות שעסקו בו. ובנוסף, גם ועדת הכספים לא אישרה עד רגע זה את הצו למיסוי האייקוס של פיליפ מוריס שכחלון נאלץ לחתום עליו כמי שכפאו שד, לאחר שהיועץ המשפטי לממשל אילץ אותו לעשות זאת. אם הוועדה לא תחתום על הצו בקרוב מאד - הצו יאבד את תוקפו. אין צורך לנחש מי ירוויח במקרה כזה.

בנוסף, כחלון ממשיך להתעלם כליל מכל המומחים ואנשי המקצוע, כולל אנשי משרד הבריאות ורשות המסים, שקוראים להשוואת המס על טבק לגלגול לזה שחל על סיגריות רגילות, מכיוון שפערי המס דוחפים את המעשנים לגלגל טבק במקום להפסיק לעשן. למעשה, בעוד שכל העולם המערבי (ולא רק המערבי) מתקדם במהירות לקראת היעד של הפחתת העישון, בישראל לא ננקט כמעט שום צעד ממשי בכיוון כבר שנים.

על גודל המחדל נלמד, אולי, מדו"ח מבקר המדינה שנחתם ממש בשבוע שעבר בנושא (אבל יפורסם רק במאי). בינתיים, הנחישות היחידה שאנחנו רואים בממשלה ובכנסת היא הנחישות שלא לגעת באינטרסים של תעשיית הטבק.

ממשרד הבריאות נמסר כי "הדיון בעניין 'טבק 20' נדחה משיקולים שונים בוועדת השרים לענייני חקיקה. עמדת המשרד בעד ההצעה". באשר לצו להגבלת עישון במקומות ציבוריים נמסר כי "התקיימו עד כה שני דיונים. בדיון האחרון עלו עוד שתי הרחבות של הצו, ובשל קוצר הזמן נדרש דיון נוסף. אנו זמינים להשלמת הדיונים בוועדה". באשר להצעת החוק האוסרת על פרסום טבק נמסר כי "משרד הבריאות בוחן לאחד את הצעת החוק הממשלתית עם זו של חברי הכנסת כבל וגליק, על מנת להגיע להסכמות והצעה מגובשת שתוגש לוועדה. בכל מקרה משרד הבריאות תומך בהצעת החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים