בלחץ היועמ"ש: כחלון יטיל מס זהה על אייקוס - כמו על סיגריות רגילות

לאחר חודשים של סרבנות ולאחר שהוגשה נגדו עתירה לבג"ץ - יחתום שר האוצר על הצו המטיל מס על אייקוס. המשמעות: המדינה מכריזה כי היא רואה בנזק שנגרם מאייקוס זהה לנזק שנגרם מסיגריה רגילה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ניצחון לבריאות הציבור על ההון והכוח של חברות הטבק: שר האוצר, משה כחלון, חזר בו היום (א') מהתעקשותו ארוכת החודשים שלא להטיל מס על אייקוס - הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס. על הסיגריה יוטל מס זהה לזה שחל על סיגריות, דהיינו בגובה של כ-65% ממחיר האייקוס.

בכך מקבל למעשה כחלון את עמדת משרד הבריאות ורשות המסים, ויש בהחלטתו גם אמירה חד משמעית של המדינה, שלפיה היא רואה בנזק הבריאותי הנגרם מאייקוס נזק זהה לזה שנגרם מסיגריות רגילות. זוהי מפלה קשה לחברת פיליפ מוריס, שנלחמה בחודשים האחרונים בכל כוחותיה נגד המיסוי, בניסיון לגרום לכך שהמס שיוטל על אייקוס יהיה נמוך מזה המוטל על סיגריות רגילות.

משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

כחלון עצמו נמנע במשך חודשים ארוכים מלחתום על הצו למיסוי שהיה מונח על שולחנו כבר מאוגוסט האחרון, לאחר שעבר את כל האישורים הדרושים בממשלה. הוא עמד על כך גם לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע לו כי לא יוכל להגן על עמדתו בבג"ץ, ולא נימק את החלטתו אף שנשאל לגביה פעמים רבות על ידי התקשורת, ועל ידי ועדת הסמים של הכנסת בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ). בליל חמישי האחרון, בלחץ היועץ המשפטי לממשלה, הוחלט להכניס את המס לתקציב המדינה וכביכול "לאלץ" את כחלון לחתום על הצו. בכך גם עשויה להתייתר העתירה שהגישו לבג"ץ העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון נגד המחדל של כחלון.

אייקוס, מוצר הדגל של ענקית הטבק פיליפ מוריס, היא סיגריה מסוג חדש המכילה טבק ומבוססת על חימום ולא על בעירה. נכון להיום, מקלוני הטבק (סיגריות) המכונים היטס, שנמכרים כחלק ממערכת האייקוס, פטורים לחלוטין ממס - וזאת בניגוד לסיגריות רגילות ששיעור המס עליהן מגיע ל-65.5% ממחיר המוצר.

ח"כ תמר זנדברג אמרה הערב, כי "ההחלטה הזו מוכיחה שוב כי מי שלא מוותר ונלחם על עמדותיו בסוף מנצח. כשהתחלנו לדבר על זה אמרו לנו שאין לנו סיכוי לעמוד מול תאגידי הענק, אחר כך הם התחילו לפחד ועכשיו אנחנו כבר מתקרבים לניצחון. נמשיך בוועדת הסמים והאלכוהול של הכנסת לעקוב באדיקות וכרגיל, לא נוותר עד שננצח".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון: "אנו מברכים על ההחלטה להשלים את המהלך הרגולטורי על סיגריית ה- IQOS שהינה מוצר טבק לכל דבר ועניין, ולהטיל מס שווה בגובהו למיסוי הקיים על הסיגריות".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר בתגובה כי "כרגע קבוע דיון בנושא בבג"ץ ב-26 בפברואר. לא הודיעו לנו אחרת. על כן אנחנו רואים בהתפתחות הנוכחית התפתחות חשובה בכיוון הנכון, אולם יש להתייחס אליה בזהירות עד שלא תוגש עמדת המדינה לעתירה המשותפת, עד שיחתום שר האוצר על הצו וועד שהצו יעבור את ההצבעה בוועדת הכספים. מניסיוני מדובר ביותר מידי שלבים פתוחים שבהם לוביסטים עשויים לנסות לטרפד מהלכים ולקלקל את השמחה ואת אינטרס הבריאות של אזרחי ישראל".

ח"כ יהודה גליק (ליכוד), שהיה חלק מהמאבק למיסוי האייקוס, כבר מסמן את היעד הבא. "מופלא בעייני שמדינת ישראל משווה את המס על האייקוס למס על סיגריות, אך לא משווה את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות, כשברור לכל כי הטבק לגלגול מזיק לא פחות ואולי אף יותר ממוצרים אלקטרוניים, וכי המלצת כל הגורמים הרפואיים והכלכליים היא להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות".

"זוהי החלטה מתבקשת לאור העובדה שסיגריית האייקוס היא מוצר טבק ממכר ומזיק, המסכן את בריאות הציבור בישראל", אומר ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית. "חבל שההחלטה התקבלה באיחור רב ולא מובן של שר האוצר ורק לאחר מאבק ממושך שלנו ושל ארגוני החברה האזרחית. אנו חוששים כי העברת החקיקה באופן עקיף באמצעות חוק ההסדרים, ולא בדרך המלך על ידי חתימת הצו על ידי שר האוצר, תגרום לדחייה ממושכת ומסוכנת של יישום ההחלטה. שר האוצר צריך לחתום על הצו עוד היום ולא להמשיך ולתת מתנה לחברת פיליפ מוריס על חשבון הציבור בישראל ועל חשבון בריאותו".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שרת הבריאות לשעבר, אמרה כי "צר לי ששר האוצר כחלון לא מצא לנכון לחתום על הצווים לפני מספר חודשים. חשוב להדגיש כי היחס המפלה כלפי האייקוס מביא נזק לבריאות הציבור ורווחים ליצרנית הסיגריה. השנה לראשונה עלה מספר המעשנים בישראל וזאת לאחר תקופה ארוכה שלא נרשמה עלייה. מספר ההרוגים בשנה מסיגריות הוא קטלני וסיגרית האייקוס אינה נבדלת במהותה מאף סיגריה אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"