כחלון חתם סופית על הצו למיסוי אייקוס; הקרב הבא: מיסוי טבק לגלגול

שר האוצר אולץ לחתום על הצו שהיה מונח על שולחנו מהקיץ לאחר שהיועמ"ש הודיע לו שלא יוכל להגן על סירובו בבג"ץ. הארגונים כבר מסמנים את המאבק הבא: השוואת המס על טבק לגלגול למס על סיגריות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
צילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שר האוצר, משה כחלון, חתם אמש (ד') על הצווים המשווים את המס המוטל על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, אייקוס, המבוססת על חימום הטבק, למס החל על סיגריות רגילות המבוססות על בעירה. המס, בגובה של כ-65% ממחיר הסיגריות, נכנס לתוקף כבר הלילה בחצות. בכך תמה תקופה של שנה שבה מכרה החברה את מקלוני הטבק של אייקוס ("היטס") בפטור מלא ממס, והגיע לסיומו גם מאבק של חודשים ארוכים בסירובו של שר האוצר להטיל מס על המוצר. כעת החברה תידרש להעלות את מחיר המוצר שנמכר כיום במחיר דומה למחיר חפיסת מרלבורו, או לספוג את העלאת המס.

כחלון נאלץ לחתום על הצו בניגוד לרצונו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הבהיר לו כי לא יוכל להגן על עמדתו הסרבנית בבג"ץ. זאת, רק לאחר שהארגונים החברתיים העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה לחייב את כחלון לחתום על הצו - שהיה מונח על שולחנו לאחר כל האישורים הדרושים כבר מאוגוסט 2017.

המאבק הגדול הבא שמתסתמן הוא להשוואת המס על טבק לגלגול לזה שחל על סיגריות. זאת, מכיוון שכעת נוצר מצב שבו סיגריות רגילות ואייקוס ממוסות באופן שווה, ודווקא על טבק לגלגול - מוצר טבק המבוסס על בעירה - מוטל מס נמוך בשני שליש, מה שגורם לנהירה של מעשנים לטבק המזיק.

משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הארגונים שהגישו את העתירה, שכעת מתייתרת, הביעו סיפוק רב מהחתימה על הצו. שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, אמרה כי "אנו מברכים על כך ששר האוצר התעשת והבין שחתימה על צו המיסוי לסיגריית האייקוס היא הצעד המתבקש להגנה על האינטרס הציבורי ועל בריאות אזרחי ישראל. מצער שהשר כחלון לא הפנים זאת בעצמו ונאלץ לעשות זאת בלית ברירה, כשהוא עם הגב אל הקיר. כעת, נותר להשלים את המלאכה ולהשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות ולספק מעטפת הגנה ראויה לבני הנוער ודור העתיד".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר כי "יש לזכור שהדבר לא היה מתרחש לצערי ללא הגשת העתירה לעליון שלנו בנושא. היחס של המחוקק והממשלות בישראל לסוגיית המאבק בטבק חייב לעבור מהפכה יסודית על מנת להציל חייהם של אלפי ישראלים בשנה. צריכת טבק אינה מכה משמים אלא מעשה ידי אדם ויש חובה ויכולת להיאבק בה למען אינטרס הבריאות של אזרחי ישראל".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית אמר: "חתימת הצו הושגה בזכות מאבק נחוש של ארגוני חברה אזרחית ומומחים בבריאות הציבור ובגיבוי המערכת המשפטית. הצלחתנו מוכיחה לחברות הטבק שיש בישראל קואליציה רחבה שפועלת בנחישות להבטיח שבריאותם וכספם של הישראלים לא יהיו הפקר לאינטרסים של תאגידים חמדניים. יש ללמוד את הלקח להבא ולוודא כי כל מוצרי הטבק, כברירת מחדל, יקבלו מיסוי זהה ויחולו עליהם כל ההגבלות הנדרשות. אנו קוראים לשר האוצר כחלון להשוות את המס על הטבק לגלגול מיידית ומקווים שלא יהיו צורך בעתירה נוספת לבג"ץ".

בענקית הטבק פיליפ מוריס, שחטפה מהלומה אחרי שנה שלמה של חדירה קלה ונעימה ונטולת מס, הגיבו בכעס: "שר האוצר בחר להפוך את ישראל להיות המדינה היחידה מבין יותר מ-30 מדינות שבהן משווק אייקוס המטילה על יחידות הטבק לחימום מס זהה לזה המוטל על סיגריות", נמסר מהחברה. "זאת, בעוד שעל טבק לגלגול, אשר הנזק שלו זהה לסיגריות, מוטל מס נמוך בהרבה. חבל שמדינת ישראל מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במותגי הסיגריות והטבק לגלגול, במקום במוצרים חדשים ללא עשן שמהווים אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים, שמתכוונים להמשיך לעשן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב