גם כשכחלון אולץ לעשות את המעשה הנכון - הוא מצא דרך למשוך עוד זמן

פיליפ מוריס הרוויחה שנה של חדירה לשוק בלי לשלם מס, אך בסוף הפסידה: השוואת המס על אייקוס למס על סיגריות שולחת מסר כי המוצר החדש לא פחות מסוכן ■ בפרשה הזו כחלון וליצמן דאגו לחברת הטבק הרבה יותר מלבריאות הציבור ■ הקרב הבא: השוואת המס על הטבק לגלגול

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות אייקוס בתל אביב. פיליפ מוריס אולי ניצחה בקרב, אבל מפסידה במערכה
חנות אייקוס בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

במבט ראשון, הבשורה שהגיעה השבוע מתקציב המדינה נראתה כמו ניצחון מתוק של המאבק בעישון על ענקית הטבק פיליפ מוריס ועל סירובו המתמשך והבלתי־מנומק של שר האוצר, משה כחלון, להטיל מס על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס — אייקוס.

התברר כי בתקציב המדינה קיים סעיף שלפיו כחלון יחתום סוף־סוף על הצו המשווה את המס המוטל על מקלוני הטבק של אייקוס, ה"היטס", לזה שמוטל על סיגריות רגילות — צו שמונח על שולחנו מאז אוגוסט 2017. בלשכתו של כחלון הסבירו כי השר נענה ללחץ של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שדרש להכניס את הסעיף לתוך תקציב המדינה.

"היטס" של אייקוס הן סיגריות המכילות טבק וניקוטין — אך בניגוד לסיגריות רגילות, הן מחממות את הטבק ולא שורפות אותו. פיליפ מוריס השקיעה בפיתוח המוצר כ–3 מיליארד דולר, וסימנה אותה כמוצר העתיד שלה, שיחליף יום אחד את הסיגריה הבוערת.

בתחילה, השמחה היתה גדולה. ההתנהגות של כחלון בחודשים האחרונים היתה תמוהה, בלשון המעטה: הוא התעלם מהמלצותיהם של כל גורמי המקצוע — הן מתחום הבריאות והן מתחום המשפט — לחתום על הצו, וסירב לנמק את החלטתו, מלבד תגובה לקונית שלפיה השר "לא מעלה מסים". כחלון לא ענה לשאלות בנושא — לא מצד העיתונות, לא מצד הכנסת, ולא מצד שום גורם אחר שפנה אליו. בינתיים, הוא שירת בסירובו את פיליפ מוריס, שנהנתה משנה של חדירה קלילה לשוק הישראלי, בלי תשלום מס ועם שולי רווח גבוהים.

אלא שבמבט שני קשה לא לתמוה: האם זהו אכן ניצחון? בחודשים האחרונים גבר הלחץ על כחלון לחתום על הצווים. העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון עתרו לבג"ץ, והיועץ המשפטי לממשלה הודיע כי לא יוכל להגן על עמדתו של כחלון בבית המשפט. גם משרד הבריאות ורשות המסים הצהירו כי עמדתם המקצועית היא שיש להטיל על אייקוס מס זהה לזה שחל על סיגריות. הדיון בבג"ץ נקבע לחודש הבא, והרגע שבו כחלון היה אמור לנמק סוף־סוף לבית המשפט את סירובו העיקש לחתום על הצו — התקרב.

הכפפת החתימה על הצו לתקציב המדינה עלולה להיות עוד תרגיל של משיכת זמן: במקום לחתום עוד היום על הצו, שמוכן לחתימה כבר חודשים ארוכים, כחלון קיבל לגיטימציה לעיכוב נוסף של כמה חודשים עד שחוק התקציב יעבור בקריאה שלישית, שבמהלכם פיליפ מוריס תוכל להמשיך למכור את מרכולתה בפטור ממס. כחלון יכול וצריך לחתום עוד היום על הצו. הוא לא חייב לחכות לאישור הסופי של החוק, אלא בוחר לעשות זאת. שאלנו אתמול את כחלון באמצעות דוברו מדוע לא יחתום כבר עתה על הצו, אך כרגיל, לא זכינו לתגובה. חשוב לזכור שהעתירה לבג"ץ כנגד כחלון עדיין תלויה ועומדת, ולא מופרך להעריך שבית המשפט לא יאהב את הדחייה הזאת, ויורה לשר לחתום על הצו עוד לפני שחוק התקציב יאושר.

שר האוצר, משה כחלון. התנהגות תמוההצילום: אוליבייה פיטוסי

לגובה המס משמעות סמלית עצומה

סאגת המיסוי של אייקוס כמעט הצליחה להשכיח את זו שקדמה לה — ההגנה הכמעט־מוחלטת שהעניק סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, למותג. אף שהוא מכיל טבק, ליצמן סירב במשך תקופה ארוכה להגדיר את אייקוס "מוצר טבק", ולכן במשך חודשים ארוכים לא חלו על הסיגריה כל החוקים והמגבלות הנוגעים לסיגריות רגילות — כמו איסור מכירה לקטינים, איסור פרסום במדיה אלקטרונית והגבלת עישון במקומות ציבוריים.

ליצמן הודיע כי הוא ממתין להחלטת FDA (מינהל התרופות האמריקאי), שבדק בשנה האחרונה אם אפשר להגדיר את האייקוס כמוצר מופחת נזק לעומת סיגריות. אך בניגוד למצב בארה"ב, שבה המוצר נאסר למכירה עד להכרעה בנושא, בישראל יצר ליצמן מצב הפוך וחסר תקדים: המוצר יימכר בחופשיות וללא כל מגבלות עד להחלטת FDA. רק לאחר שהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת עתרה לבג"ץ נגדו, ולאחר שהובהר לו על ידי היועץ המשפטי לממשלה והייעוץ המשפטי של משרדו כי אין כל דרך לנמק את ההחלטה — הודיע משרד הבריאות לבג"ץ כי יסכים להגדיר את אייקוס כמוצר טבק. כך דאגו שני שרים בכירים בממשלת ישראל לאינטרסים של ענקית הטבק הרבה יותר מאשר לאינטרסים של בריאות הציבור.

ומה לגבי פיליפ מוריס? ענקית הטבק יצאה מהפרשה כשהיא מורווחת ומופסדת כאחד. מורווחת, מכיוון שממשלת ישראל סידרה לה חדירה מושלמת לשוק הישראלי — בלי מיסוי, ובחודשים הראשונים גם בלי כל מגבלות. גן עדן רגולטורי של ממש. מצד שני, החברה אולי ניצחה בקרב אבל מסתמן שהיא מפסידה במערכה: את החודשים האחרונים הקדישה פיליפ מוריס לניסיון ליצור הבדל במיסוי בין סיגריות רגילות לבין אייקוס. לשם כך היא הצטיידה בלוביסטים מהארץ ומחו"ל, שיגרה פניות ישירות לדרג המקצועי במשרד הבריאות, ושכרה את שירותיהן של עוזרות שרים לשעבר שעשויות לפתוח דלתות בממשלה.

הסיבה למאבק הזה היא לא כלכלית. הפער בין מס גבוה לנמוך הוא כסף קטן מבחינת התאגיד הענק. הסיבה האמיתית למאבק היא שלגובה המס יש משמעות סמלית עצומה: מס בשיעור זהה לזה שחל על סיגריות משמעותו שהמדינה רואה באייקוס מוצר שהנזק שלו לא פחות מזה של סיגריה רגילה — וזה בדיוק הרושם שהחברה רוצה לסכל.

פיליפ מוריס גם לא מסתירה זאת בתגובתה. "זה מצער וחסר היגיון שהמדינה החליטה להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן, על ידי רגולציה ומיסוי זהים לסיגריות", מסרה פיליפ מוריס. "ישראל בחרה להיות המדינה הראשונה בעולם שבה אייקוס משווק, שמטילה על יחידות הטבק לחימום מס זהה לסיגריות. זאת, בעוד על טבק לגלגול, שהנזק שלו זהה לסיגריות, מוטל מס נמוך בהרבה. בפועל, המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במותגי הסיגריות והטבק לגלגול שלנו, במקום במוצרים חדשים ללא עשן שמהווים אלטרנטיבה טובה יותר".

כחלון חושש מזעמם של המעשנים

נראה כי הקרב על מיסוי האייקוס עומד לקראת סיומו — בקרוב או בעוד שבועות ספורים. ואולם הקרב הגדול באמת הוא הקרב שכחלון מתרחק ממנו כמו מאש: העלאת המס על הטבק לגלגול. בקצרה, נספר רק שבשנים האחרונות חל זינוק אדיר בהיקף מכירת הטבק לגלגול על חשבון סיגריות רגילות, שנובע מסיבה ברורה מאוד: הפער בין המס על שני המוצרים הופך את הטבק לגלגול לזול בהרבה מסיגריות.

התופעה שבה מעשנים רבים נוהרים אל הטבק לגלגול הולכת ומתרחבת משנה לשנה, וכל הרעיון של מיסוי טבק שאמור לגרור ירידה בצריכה הולך לאיבוד. מה שעוד הולך לאיבוד הוא הכנסות המדינה ממסים, אך זו רק סוגיה משנית מבחינת מומחי בריאות הציבור שעוקבים בדאגה אחר נהירת המעשנים — ובעיקר הצעירים שבהם — לגלגול טבק במקום להפסקת עישון.

כחלון מצהיר שוב ושוב כי לא יעלה את המס על טבק לגלגול, משום שהוא אינו מעלה מסים. סביר להניח כי הוא חושש מזעמם של הבוחרים המעשנים במקרה כזה, אך זונח את תפקידו כשר בכיר בממשלה שיש לו אחריות גם לבריאות הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד