בתיה"ח הממשלתיים יהיו חייבים להצטרף למהפכה של בחירת מנתח בחינם

המצב שבו למטופלים אין אפשרות לבחור מי ינתח אותם במערכת הציבורית עומד להשתנות בקרוב: מכבי, לאומית ומאוחדת הכריזו על בחירת רופא בחינם בבתי חולים פרטיים ■ הכללית ובתי החולים הממשלתיים ייאלצו להתחרות - והמטופלים רק ירוויחו

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
צוות רפואי בכניסה לחדר הניתוח בבית החולים אסותא בתל אביב
צוות רפואי בכניסה לחדר הניתוח בבית החולים אסותא בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בעידן הנוכחי, שבו ניתן לבחור כמעט כל דבר בעולם — העובדה שבבתי חולים ציבוריים עדיין אין אפשרות לבחור מנתח היא גזירה שהציבור לא יכול ולא רוצה לעמוד בה. למען האמת, לא רק שאי־אפשר לבחור מנתח — פעמים רבות המטופל בבית חולים ציבורי לא יודע עד ליום הניתוח עצמו מי ינתח אותו.

בנוסף, מצבים שבהם החולה מוזהר, "אולי מתמחה ינתח אותך", אינם נדירים. העמימות הזאת, חוסר הידיעה וחוסר השליטה, דווקא באחד הרגעים הקשים ומורטי העצבים בחיי אדם — הם המנועים החזקים ביותר שדוחפים את החולים אל הרפואה הפרטית. כך יש למטופלים תחושה של שליטה: הם יכולים לבחור את המנתח ולדעת מראש מי יהיה האדם שבידיו יפקידו את גופם ובריאותם.

במשך שנים רבות הבעיה הזאת מטאטאת אל מתחת לשטיח. במידה מסוימת, המצב שבו ציבור של עשרות אלפי אנשים בשנה בוחר לשלם מכיסו או דרך הביטוח שלו עבור בחירת רופא ברפואה הפרטית היה נוח לכמה מהשחקנים במערכת: לרופאים שעוסקים ברפואה פרטית, ולקופות החולים, שחסכו כך חלק ניכר מההוצאה על ניתוחים — שעברה לביטוח המשלים או הפרטי של המטופל.

המנהלים של בתי החולים הממשלתיים, המודעים היטב לעובדה שהיעדר היכולת לבחור מנתח דוחף את הציבור אל הרפואה הפרטית, שם יפגשו את הרופאים והרופאות שלהם, הרימו את הדגל הלא נכון: השר"פ — שירותי רפואי פרטי, המאפשר לבחור בתשלום רופא לאבחון, בדיקה או ניתוח בבתי החולים הציבוריים. במשך תקופה ארוכה הם ניסו לדחוף בכל דרך את השירות, והסבירו שאנשים רוצים לבחור את המנתח שלהם, ושהדרך היחידה להשאיר את הרופאים במערכת הציבורית היא להכניס את התשלום הפרטי לתוכה. המאבק הזה נכשל ונקבר סופית בוועדת גרמן, אבל הבעיה של נהירה למערכת הפרטית לא נפתרה.

הסטטוס קוו מתחיל להיסדק מלמטה

חלק מהפתרון היה במידה רבה ממש מתחת לפנס: לאפשר בחירה במנתח בחינם בתוך המערכת הציבורית, כמו שקורה במדינות מערביות רבות. מנכ"ל לאומית, ניסים אלון, דיבר על הנושא מעל כל במה, אך לא נמצא מי שיקשיב. הסטטוס קוו היה חזק מהכל, ובכירי המערכת הציבורית לא באמת ויתרו על חלום השר"פ.

כמו במקרים רבים במערכת הבריאות בישראל, הסטטוס קוו החל להיסדק מלמטה, מהשטח. זה החל במחלקת הצנתורים באיכילוב, שבה ניתן לבחור מצנתר בלי תשלום, והתרחב עם המהלך שביצע מנהל מחלקת אף־אוזן־גרון ברמב"ם, פרופ' זיו גיל, שאיפשר בחירת מנתח אחראי בחינם לכל באי המחלקה. גיל הוכיח שהצעד גרם לעלייה בהיקף הניתוחים, לקיצור זמני ההמתנה, ובמקביל גם לגידול בהכנסות המחלקה — כמעט בלי שום תקציב שנלווה לכך.

בחודשים האחרונים נוסף לכך שובר שוויון רב עוצמה שהגיע ממקום בלתי־צפוי: חוק הצינון, שקבע כי רופאים לא יוכלו לנתח באופן פרטי למשך חצי שנה מטופלים שפגשו במערכת הציבורית, איים על כל תורת ההפעלה של קופות החולים מכבי ולאומית, שהתבססה במידה רבה על מטופלים שהגיעו לרופאים של הקופות בקהילה, ולאחר מכן עברו עמם לניתוח פרטי בבית החולים אסותא, במימון הביטוח המשלים של המבוטח.

לאחר ההלם הראשוני של הקופות נמצא הפתרון: במכבי ובלאומית המבוטחים יוכלו לעבור את הניתוחים אצל אותם הרופאים ובאותם בתי חולים פרטיים, רק שהפעם זה יהיה במימון ציבורי. גם מאוחדת כבר הודיעה שחלק נכבד מהניתוחים של מבוטחיה יתקיימו במימון ציבורי ברשת נארא, שהקופה רכשה 40% ממנה. המשמעות היא שנתח נכבד ממאות מיליוני השקלים שהמדינה הקצתה לקיצור תורים במערכת הציבורית — יופנו בשנים הקרובות לבתי החולים הפרטיים, ובראשם אסותא, ששולטת בשוק.

הציבוריזציה של בית החולים אסותא

השלכות רבות יש להתפתחות הזאת, ולא כולן עדיין ברורות: ראשית, היא הופכת את אסותא ויתר בתי החולים הפרטיים למוסדות כמעט ציבוריים — מהפכה בפני עצמה. שנית, היא מקטינה דרמטית את כמות הניתוחים הפרטיים, ולמעשה מחסלת כמעט את פרק הניתוחים הפרטיים בביטוחים המשלימים של קופות החולים האלה.

ואולם ההשלכה הגדולה ביותר היא על שני שחקני ענק במערכת: בתי החולים הממשלתיים ושירותי בריאות כללית, המתחרה הגדולה של מכבי, שהיא גם בעליהם של 14 בתי חולים ציבוריים. אלה ואלה יגלו בקרוב שהם לא יוכלו להמשיך לשבת בחיקו הנעים של הסטטוס קוו המוכר והידוע. המציאות במערכת הבריאות משתנה באופן רדיקלי, וגופי הענק האלה יידרשו להתחרות. ואם בתי החולים הציבוריים לא יאפשרו בחירת מנתח בתחומם — הם יוותרו לא רק על יוקרה ורלוונטיות, אלא גם על מאות מיליוני השקלים שהמדינה משקיעה בקיצור תורים.

אם הכללית לא תתחרה בשלוש הקופות האחרות שמציעות בחירת מנתח בלי תשלום כלל, היא תישאר הרחק מאחור במציאות תחרותית. שנה מהיום, מערכת הבריאות בישראל תיראה אחרת לגמרי מכפי שהורגלנו בשנים האחרונות — ונראה כי אלה חדשות טובות למטופלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה