תקודם תוכנית להוספת 27 אלף מיטות אשפוז עד 2040

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תקדם תוכנית מתאר ארצית למערכת הבריאות ■ כיום יש בבתי החולים בישראל 16 אלף מיטות אשפוז - ממוצע של 1.8 מיטות לאלף נפש, לעומת ממוצע של 3.7 מיטות ב-OECD

עידו אפרתי
עידו אפרתי
חדר מיון
חדר מיון בבית חוליםצילום: דן קינן
עידו אפרתי
עידו אפרתי

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לקדם תוכנית מתאר ארצית שתבחן את צורכי מערכת הבריאות בישראל עד 2040. התוכנית תקדם הקמה של בתי חולים ציבוריים חדשים ברחבי הארץ, כדי להיערך לגידול הצפוי באוכלוסייה. כבר כיום יש בישראל מחסור בבתי חולים, ולפי הערכות, עד 2040 יידרשו עוד 27 אלף מיטות אשפוז.

הצורך בתוכנית עתידית לפיתוח תשתיות בריאות מבוססת על הערכות דמוגרפיות ורפואיות באשר לגידול הטבעי של אוכלוסיית ישראל והתארכות תוחלת החיים. כבר כיום נמצאת ישראל בפיגור ניכר ביחס למדינות OECD בכל הנוגע לצפיפות בבתי החולים ובמרפאות הקהילה.

אוכלוסיית ישראל מונה כיום כ–8.5 מיליון נפש, אך מספר מיטות האשפוז בבתי החולים הכלליים הוא כ–16 אלף מיטות אשפוז — ממוצע של 1.8 מיטות לאלף נפשות, לעומת הממוצע ב–OECD שהוא 3.7 מיטות לאלף נפשות. מדובר בירידה של 12% לעומת 2005. מעבר לכך, מערך האשפוז בישראל כולל כ–25 אלף מיטות לאשפוז גריאטרי, כ–3,500 מיטות לאשפוז פסיכיאטרי, וכ–900 מיטות באשפוז שיקומי — בסך הכל, כ–46 אלף מיטות אשפוז.

לפי מידע שנמסר מהמועצה לתכנון, עד 2040 תידרש תוספת של 27 אלף מיטות בבתי חולים ציבוריים כלליים, 6,100 מיטות בבתי חולים פסיכיאטרים ו–2,000 מיטות בבתי חולים שיקומיים.

המדינה וקופות החולים מנסות למעט את האשפוזים בבתי החולים, ובמקום זאת להעדיף העברה של חלק מהשירותים הרפואיים אל המרפאות בקהילה ואל מסגרות קהילתיות אחרות — בין אם מדובר במסגרת מגורים תומכת, או בצוותי תמיכה מצד קופות החולים.

התפישה הזו עדיין רחוקה מלפתור את העומס על תשתיות מערך האשפוז של מערכת הבריאות, והעומס ותפוסת המחלקות — בעיקר בעונת החורף — במגמת עלייה, לנוכח הגידול בכמות האוכלוסייה המזדקנת בישראל.

התוכנית של המועצה הארצית לתכנון צפויה להתייחס להרחבה של בתי חולים קיימים ולהקמה של שירותי בריאות בקהילה ובקופות החולים. את יצירת התוכנית תלווה ועדת העורכים המורכבת מנציגים ממינהל התכנון, משרד הבריאות, משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, רשות מקרקעי ישראל והרשויות המקומיות. לדברי המועצה לתכנון, נציגי קופות החולים ומערכת הביטחון יוזמנו באופן קבוע לדיונים.

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה אמר כי התוכנית "תאפשר לכל אזרח במדינת ישראל להגיע במהירות המרבית לבית החולים". מנהלת מינהל התכנון במשרד האוצר, דלית זילבר, אמרה כי "בשל המחסור החמור כיום במיטות אשפוז, אין ספק שנדרשת תוכנית מתאר ארצית שתבחן הקצאת שטחים לצורך הקמת מוסדות בריאות שיביאו לשיפור מערכת הבריאות במדינת ישראל. התוכנית תשתלב עם התוכנית האסטרטגית לדיור שמקדם מינהל התכנון בימים אלה, תוך מתן דגש על הרחבת מערך התשתיות והשירותים הנדרשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית