שאלות ותשובות |

תוכנית הסיעוד החדשה - כל מה שצריך לדעת

להכריז על המהלך שעליו בישר אמש שר האוצר כעל תוכנית סיעוד לאומית זה כמו לתת למשרד הביטחון עוד 4 מיליארד שקל ולקרוא לזה תוכנית ביטחון לאומית ■ עם זאת, מדובר בצעד נכון וחשוב בהעלאת המודעות לטיפול באכולוסייה החלשה ביותר בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית אבות סיעודי
בית אבות סיעודיצילום: רמי שלוש

אתמול ב-18:50 הכריז שר האוצר, משה כחלון, על מסיבת עיתונאים בהולה שתיערך עוד באותו הערב. כעבור 40 דקות הוא הכריז יחד עם שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וסגן שר האוצר יצחק כהן, על מה מה שהגדירו כ"תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה".

האירוע הפתאומי הפתיע את דוברות המשרד כמו גם את רשות שוק ההון. לחץ הזמנים הגדול, והלא סטנדרטי, הבטיח דברים גדולים שלא יכולים לחכות אפילו לא רגע אחד. אלא שלמרות הציפיות והאווירה החגיגית - תוכן הדברים היה מעט מאכזב.

מדוע בעצם? הנה כמה הסברים על תוכנית הסיעוד החדשה:

האם הוכרזה "תוכנית סיעוד לאומית"?

לא ממש. מדובר בתוספת מבורכת של מיליארד שקל בשנה עבור הנושא הסיעודי - תוספת שצריכה היתה להינתן מזמן. עם זאת, להכריז עליה כעל תוכנית סיעוד לאומית זה כמו לתת למשרד הביטחון עוד ארבעה מיליארד שקל ולקרוא לזה תוכנית ביטחון לאומית.

מה תהיה העלות התקציבית של התוכנית?

בסופו של דבר, אחרי שהתוכנית תגיע להבשלה מלאה, היא תדרוש הפניה של בין 1.5 ל-2 מיליארד שקל בשנה מתקציב המדינה.

מאיפה יגיע הכסף?

לפי האוצר, הפעימה הראשונה של התקציב, ל-2018, תמומן מהרזרבה התקציבית שבה טרם נעשה שימוש. המשך התוכנית ימומן במסגרת תקציב 2019, שאמור להיות מוגש בינואר הקרוב. באוצר הבטיחו כי לא יהיה צורך בפריצת מגבלת התקציב, וכי עיקר המימון יגיע מתקציביהם של משרדי הבריאות והרווחה והביטוח הלאומי. השארית עשויה לבוא על חשבון משרדי ממשלה אחרים.

מה בתוכנית?

במטרה לצמצם את הביורוקרטיה הקשה שממנה סובלים כיום כל קשיש סיעודי ובני משפחתו, מבטיח האוצר "הגדלת מעורבות קופות החולים בבית הקשיש; תוכניות שישלבו טיפולי בריאות לקשישים בביתם על ידי רופאים אחיות; הקמת מערך שיקום בקהילה; ומינוי איש מקצוע שיטפל בכל קשיש".

הצעדים האלה עולים מאות מליוני שקלים, אם לא יותר, ולא ברור איך ניתן יהיה להגשימם בסכום שהוקצב. רק כדי לסבר את האוזן - כיום נדרשות משפחות לחכות גם ארבעה חודשים לייעוץ גריאטרי בסיסי מקופות החולים כדי לקבוע את מצבו של הקשיש, מה שגורם לשוק הפרטי לפרוח. האם התוכנית הזו תרחיב בבת אחת את מספר הרופאים הגריאטרים בישראל? האם קופות החולים, שממילא קורסות היום, תוכלנה לעמוד במטלות החדשות האלה? שרי האוצר והבריאות יצטרכו להתמודד בקרוב מול קופות החולים, שידרשו תוספות ענק כדי לעמוד במטלות שהוטלו עליהן.

מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

מתי התוכנית תיכנס לתוקף ?

הצעדים החדשים יאושרו במסגרת אישור התקציב בינואר 2018, ואמורים להיות מיושמים בהדרגה החל מהשנה הבאה. כאן צריך לשאול מה פירוש "בהדרגה" – האם הקשישים הסיעודיים של היום ייהנו ממנה, או רק מי שיגיעו למצב סיעודי בעוד 10 שנים?

מה הבהילות להודיע על הרפורמה כאן ועכשיו?

התנהלות משרד האוצר אמש ממשיכה מסורת של מסיבות עיתונאים בהולות המכונסות מהרגע להרגע – שמבטיחה את העובדה שאיש לא יגזול את הקרדיט על ההכרזה משר האוצר. במקרה הזה האוצר לא הצליח: מהדורות החדשות פיספסו את ההודעה, ומרבית הנוכחים בהכרזה לא הצליחו להבין מה בדיוק כוללת התוכנית.

מה הן ההשלכות התקציביות על תוכניות אחרות?

אמנם עדיין לא נעשה שימוש ברזרבה התקציבית ל-2018, אבל הרזרבה הזו יועדה כבר באופן תיאורטי לשימוש לתוכנית נטו משפחה ולתוכנית העלאת קצבאות הנכים. בקרב על הכספים כל הקודם זוכה, ובקצב הנוכחי הנכים עשויים להתעורר ולגלות שרק להם לא נשאר.

האם התוכנית אכן תחסוך לקשישים ומשפחותיהם את תלאות הביורוקרטיה?

לא בדיוק. זאת, כיוון שלא ניתנו סמכויות לגורם אחד או רשות אחת שיטפלו בקשיש. כך למשל, אם נדרשות הקלות בדיור - עדיין יהיה צורך לפנות למשרד השיכון. בדומה, כל המטלות החדשות שהוטלו על קופות החולים לא ממש יסייעו בתהליך קבלת המטפל הזר. כמו כן, לא ברור מה מקומו של הביטוח הלאומי בתוכנית הזו.

האם התוכנית תטיב כלכלית עם הקשיש ובני משפחתו?

ההחלטה על יצירת רובד חדש לקצבת הסיעוד לקשישים, ברמת תפקודית גבוהה של כ-1,000 שקל בחודש להכנסתם הפנויה, היא בכיוון הנכון. עם זאת, הסכום הוא לעג לרש, בטח ביחס להוצאות הגדולות שמושתות על קשישים סיעודיים ומשפחותיהם בישראל.

לביטול השתתפות המשפחה באשפוז הסיעודי יש משמעות גדולה יותר, אך נשאלת השאלה באילו מוסדות בדיוק זה יקרה (בוודאי שלא בגופים הפרטיים הטובים).

צעד חשוב נוסף כולל תוספת שעות משמעותית לטיפול סיעודי בבית בחינם, קרי הגדלה של עד כ-40% בכמות שעות הטיפול שיינתנו לקשישים במצב הסיעודי הקשה ביותר. שווייה המקסימלי של הקצבה בכסף יהיה כ-5,000 שקל בחודש. בנוסף, יוכנסו טיפולי שיניים לקשישים לסל הבריאות.

האם יועלה שכר המטפלות והמטפלים לחיזוק ועידוד התעסוקה בענף?

כך מבטיחים קברניטי התוכנית, אך כלל לא ברור איך הדבר יקרה. האם המדינה תעלה אותו על ידי שיפוי חברות כוח האדם הפרטיות? ואם כן, בכמה? ומאיזה תקציב?

האם התוכנית מסיימת את סאגת הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים שיתבטלו בסוף השנה?

בהחלט, וכאן מדובר לא רק בניצחון גדול של שר האוצר אלא גם של דורית סלינגר, הממונה על רשות ההון, שהציעה את הפתרונות הנוכחיים עוד קודם. מבוטחי הביטוחים הקולקטיביים מעל גיל 60 יוכלו להצטרף לביטוח קופת חולים ללא תקופת אכשרה וללא חיתום. מי שמתחת לגיל 50 יוכל להצטרף כאזרח מן השורה לקופות החולים או לביטוחי פרט שמתאפשרים בעזרת סעיף ההמשכיות בפוליסות המתבטלות.

רשות שוק ההון גם מציעה לוועדים והמעסיקים פוליסות חדשות ארוכות טווח ויקרות יותר. כאמור, מדובר באותן תוכניות בדיוק שהובילו את יו"ר ההסתדרות לאיומי שביתה כללית במשק ולדרישת סכומי עתק לשיפוי המבוטחים - דרישה שעליה ויתר בסופו של דבר.

מה באשר ליוזמות של ליצמן, כץ ועוד עשרות חברי כנסת להעלאת מס הבריאות עבור תוכנית זו?

הן מתייתרות, אם כי כדאי לשים לב – כל ההצעות האלה כללו העלאת מס בריאות בלא מעט כסף, ולא בכדי. הסכומים האלה היו אמורים לממן את התוכניות הגדולות, שעלותן יותר ממיליארד שקל בשנה.

מי המנצח הפוליטי?

אין ספק שזהו שר האוצר משה כחלון, שמנע בסכום נמוך יחסית משבר גדול הכולל איומי שביתה כללית. כאמור, מדובר גם בניצחון של סלינגר, שקיבלה גיבוי מלא לתוכניותיה המקוריות.

מי המפסיד?

שר הרווחה חיים כץ לא נמנה על המזמינים למסיבת העיתונאים, בניגוד לשר האוצר, סגנו, שר הבריאות ויו"ר ההסתדרות. כלל לא ברור אם היה בסוד העניינים. ברור שגם יו"ר ההסתדרות לא הביא בשורה חדשה לחבריו מחברת החשמל והתעשייה האווירית, שייאלצו לקבל את ביטול הפוליסות הקבוצתיות בסוף 2017 והמעבר לפוליסות החדשות, כפי שהציעה מראש רשות שוק ההון.

שר הרווחה, חיים כץצילום: אמיל סלמן

האם התוכנית טובה או רעה?

מדובר בצעד נכון וחשוב בהעלאת המודעות לטיפול בקשישים החלשים ביותר בישראל, ולסיוע לבני משפחותיהם. לא ברור האם הסכום מתאים, ותוך כמה זמן נתחיל לראות את הפירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"