ליצמן: "מצב ההשמנה בישראל רדיקלי. אנחנו בבעיה קשה גם בסוכרת"

יבואני המזון הזהירו בכנסת כי הסימון יגרום להתייקרות מוצרי מזון, ולעגו להשוואה בין ישראל לצ'ילה שכבר מיישמת את השיטה. מנגד, נשמעה ביקורת על כך שהתקנות חלקיות והדרגתיות מדי ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "יכול להיות פה זול וגם בריא יותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הבריאות, יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: יואב דודקביץ

פתיחה סוערת לדיון הראשון בוועדת הבריאות של הכנסת על תקנות סימון מזון, שעיקרן סימון מזון מזיק במדבקות אדומות: מחד, התנגדות עזה לעניין הסימון מצד התעשיינים ובעיקר היבואנים, ומאידך טענות על כך שהתקנות מקלות מדי מצד אנשי בריאות הציבור. על פי עוצמת ההתנגדות שהפגינו נציגי תעשיית המזון בוועדה, ניכר כי סימון המוצרים המזיקים במדבקות אדומות על חזית האריזה הוא צעד שנתפס בעיניהם כמשמעותי ודרמטי. עם זאת, אנשי משרד הבריאות ומרבית חברי הוועדה נראו נחושים לקדם את התקנות במהירות.

בשיאו של הדיון התפתח ויכוח מרתק בין נספח האיחוד האירופי לסחר וכלכלה, סנדור צ'לקובסקי, לבין שר הבריאות יעקב ליצמן. אחרי דברי ברכה קצרים החל צ'לקובסקי לתקוף חזיתית את היוזמה שלך משרד הבריאות: "בחרתם מודל צ'יליאני מאד רדיקלי - זה לא יעבוד", אמר לנוכחים. "זה מה שמלמד הניסיון שלנו".

ליצמן לא המתין לסיום דבריו וענה לו: "בגלל שאנחנו הכי גרועים בעולם - אנחנו צריכים לנקוט מדיניות רדיקלית". צ'לקובסקי המשיך בדבריו, וציין כי "ישראל היא חלק מהעולם המפותח". ליצמן קטע אותו שוב והשיב לו: "אני לא מתעניין בכלכלה אלא בבריאות - ובזה (בשיעורי השמנה וסוכרת - ר.ל.ג) אנחנו מהגרועים בעולם ולכן צריכים לעשות צעדי רדיקלים".

צ'לקובסקי השיב כי "כשמדביקים מדבקה עם תמונה של כפית סוכר - אין יכולת מדעית לדעת כמה סוכר יש בכפית. הסימון ייצור חוסר פורפורציה", המשיך צ'לקובסקי, "יצואנים לא יגיעו לישראל, המחיר יעלה ואנשים לא יקנו. מעוטי יכולת יקנו מזון זול יותר ופחות בריא. בנוסף, יהיו לכם פחות מוצרים ופחות בחירה". על כך השיב ליצמן כי "אני בטוח שבעוד 3 שנים תעשו את אותו הדבר כמונו".

בפתיחת הדיון אמר ליצמן כי משרד הבריאות עושה "מהפכה בנושא של האוכל - אנשים ידעו כשהם קונים משהו אם זה טוב או לא טוב. ירוק, אדום או מה שביניים. אנחנו מהגרועים בעולם בהשמנת ילדים. זו לא רק בעיה אסתטית אלא גם בריאותית. אנחנו בבעיה קשה גם בסוכרת. הדרך לטפל בזה היא להפחית סוכר, שומן, מלח".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ציין כי "אנחנו רגילים להתמודד עם חדרי מיון, גירעונות בתי חולים וזיהומים אבל לא הסתכלנו מתחת לפנס - וכיום אנחנו מתמודדים עם אחד הדברים הכי משמעותיים שמכתיבים את איכות החיים של כולנו. בכל שנה יש 10 אלף איש שמתים כתוצאה מאורח חיים לא בריא, בעיקר תזונה והשמנה. לפני שש שנים אחד מכל 3 ילדים בכיתה א' סבל מהשמנה. 6 שנים אחר כך זה כבר אחד מכל שלושה ילדים. ומבחינת השכבות הסוציו אקונומיות החלשות - המצב יותר קשה.

"ישראל מובילה בצריכת סוכר בעולם, בני הנוער שיאנים בצריכת משקאות קלים. ישראל שנייה למקסיקו בתחלואה של סוכרת. יש לנו 1,300 קטיעות איברים בשנה כתוצאה מסוכרת - 4 קטיעות ביום. למערכת הבריאות הרזה מבחינת משאביה אין פריווילגיה להוציא כל כך הרבה כסף של הוצאות עודפות על אורח חיים לא בריא. ככל שה- BMI באוכלוסייה יותר גבוה ההשפעה הכלכלית על מערכת הבריאות יותר גבוהה".

בר סימן טוב הוסיף כי המשרד לא שואף "למלא את הסופר" במדבקות אדומות, אלא שהיצרנים יורידו את כמויות הסוכר, המלח והשומן הרווי במזון שלהם כדי להימנע מסימון אדום. לדבריו, לפי תחשיב שנערך במשרד הבריאות המהלך, בהנחה שיגרום לאנשים לבחור יותר בריא, עשוי להביא למניעת מותם של עד 2,000 איש בשנה, וחסכון של 600 מיליון שקל בשנה למערכת כולה.

עו"ד דן כרמלי, מנכ"ל איגוד לשכות המסחר שמייצג את היבואנים, לעג לעובדה שישראל היא השנייה בעולם אחרי צ'ילה שמיישמת את הצעד, כינה אותה בלעג "המדינה החשובה בעולם", והתלונן שמשרד הבריאות לא מצטרף ליוזמה של האיחוד האירופי לסימון אחיד של מוצרים. לדבריו, גם בצ'ילה הייתה ירידה במכירות של המוצרים המזיקים אחרי תחילת הרפורמה, אך לאחר מכן הייתה שוב עלייה.

לטענתו, בעקבות חובת הסימון המוצרים יתייקרו ב-5%-50% ולא כפי שטוען משרד הבריאות. "אני לא מבין איך זה משתלב עם החלטה של מאבק עם יוקר המחיה", אמר, והוסיף כי לפי דו"ח של חברת נילסן הציבור מסתכל בצד האחורי של מוצרי המזון, בניגוד לטענת משרד הבריאות על החשיבות הקריטית של סימון בחזית האריזה.

מנגד, אנשי בריאות הציבור טענו כי סימון המוצרים במדבקות אדומות הוא צעד הכרחי אך לא מספיק: "אם זה יסתיים רק בסימון לא נעשה כלום", אמר פרופ' איתמר רז, חבר בוועדת האסדרה ונשיא עמותת "מהיום". "צריכים סימון, פרסום, איסור פרסום לילדים, ותכנית לימודים לאורח חיים בריא לילדים".

ד"ר חגי לוין מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, הציע להטיל "מס סוכר" על מוצרים מזיקים: "חייבים למסות מוצרים מזיקים כדי שלצרכן יהיה קל יותר לבחור את המוצר הזול והבריא יותר. גם הנושא של הגבלת פרסום ושיווק - לא ניתן לוותר עליו", אמר. לוין ועוד כמה מהנוכחים בוועדה יצאו נגד היישום של התקנות בשלבים (הסימון באדום יתחיל עם המוצרים המזיקים ביותר ועם השנים הרף להגדרת מוצר כמזיק ירד עוד יותר): "מהפכה לא עושים בשלבים", אמר לוין. "אי אפשר לעבור מעל התהום בקפיצות מדורגות - זה לא עובד. כולנו נתבלבל".

בר סימן טוב פנה ליבואנים ואמר: "אני לא קונה את ההפחדות של התייקרות - בדקנו את זה, ולא יקרה כלום אם תשנו את תמהיל המוצרים שאתם מייבאים לפחות מזיקים ויותר מזינים. וגם לא יקרה כלום אם אנשים יצרכו פחות מוצרים לא בריאים". לדבריו, "לא תהיה שום השפעה על יוקר המחיה במדינת ישראל. יכול להיות פה גם יותר זול וגם יותר בריא".

לגבי הביקורת ההפוכה אמר כי "הרבה פעמים מסכלים על הפשרות אבל אנחנו שלמים עם התוצאה הזאת - גם עם לוחות הזמנים, כי צריך להבטיח שהמהפכה באמת תקרה. מכל הדברים שאנחנו יכולים להתפשר עליהם - לתת עוד זמן לתעשייה זה מהלך ראוי. גם בצ'ילה זה היה הדרגתי והביא לרה-פורמולציה של 1,500 מוצרים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף, התחייב כי תהליך קריאת התקנות והדיונים האינטנסיביים בניסוחן יחל בשבועיים הקרובים וכי ייעשה מאמץ גדול לאשר אותן עד למארס 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו