"די לחגיגה של הרופאים והמאעכרים": צמצום התחרות בין קופות החולים עבר בקריאה טרומית

בדיון סוער בוועדת הבריאות של הכנסת אמר שר הבריאות יעקב ליצמן ליו"ר ההסתדרות הרפואית: "האם עליי להעלים עין מרופא שמשלמים לו 240 אלף שקל כדי שיעבור למוסד אחר?"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
ח"כ דוד אמסלם
ח"כ דוד אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הצעת החוק של ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) לצמצום התחרות בין קופות החולים עברה היום (ד') בקריאה טרומית, ברוב של 54 תומכים מול 40 מתנגדים. ההצעה כוללת מגבלות משמעותיות על התחרות בין קופות החולים, כגון איסור על רופאים לעבור בין קופות ברדיוס של עד 30 ק"מ, ביטול המעברים של הציבור בין הקופות דרך האינטרנט, איסור על פנייה שיווקית מצד קופות חולים למבוטחים של קופות אחרות, והטלת אחריות פלילית על מנכ"לי קופות החולים במקרים של הפרת החוק.

ההצעה נתמכת על ידי משרדי הבריאות והאוצר, שהעדיפו לקדם אותה כהצעת חוק פרטית של ח"כ מהקואליציה, ולא כהצעת חוק ממשלתית. בתחילת השבוע היא אושרה בוועדת השרים לחקיקה למרות התנגדות מצד רשות ההגבלים העסקיים, שקבעה כי רפורמה בסדר גודל כזה צריכה להתנהל כהצעת חוק ממשלתית, תוך דיון מקצועי ומעמיק.

בעת ההצבעה אמסלם תקף חזיתית: "מי שמרוויח מהמצב הנוכחי זה רופאים סחטנים ומאעכרים, משרדי שיווק ועוד, וכל זה מכסף ציבורי", אמר. "במקום להתעסק עם בריאות הם מתעסקים בשיווק. עוד מעט הם יציעו טלוויזיות למי שעובר מקופה לקופה, יש מאעכרים שמקבלים כסף לפי ראש. הגיע הזמן לעשות סדר".

מוקדם יותר התקיים דיון בנושא בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. שר הבריאות יעקב ליצמן הודה כי תמך בהצעת החוק של אמסלם כדי שזו תהווה מעין עמדת פתיחה במשא ומתן עתידי עם קופות החולים. הוא פנה ליו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף (כולנו), והצהיר כי "אני מודיע לך שאחרי שהחוק יעבור אליך (אחרי קריאה טרומית) הוא לא יעבור כפי שהוא. הרבה דברים בו ישתנו, אבל זה לא אומר שאני לא אתמוך בעיקרון בדברים". בהמשך רמז כי הצעת החוק היא מנוף להפעלת לחץ על הקופות להגיע להסכמות לריסון התחרות: "אם אמצא נוסחה שמקובלת על כולם, ייתכן שאחשוב שלא צריך חוק. ניסיתי שנה שלמה ולא הצלחתי".

"התחרות יצאה משליטה", הוסיף ליצמן. "שנה שלמה אני מנסה להפסיק את התופעות האלה בלי הצלחה". הוא התייחס למקרה האחרון במזרח ירושלים, של מעבר בן לילה של אלפי מטופלים מלאומית למכבי: "יום אחד יש סניף עם 8,000 איש ובלילה נגמר החוזה ומעבירים את כולם לקופה אחרת. זה לא נורמלי!". לדבריו, "אותו הדבר קורה בשכר רופאים - מעבירים אחד לשני, חוטפים אחד לשני, גם זה נורא ואיום. זה חל גם על בתי חולים, מנהלי מחלקות. מכל הכיוונים יש תחרות. לא אכפת לי שמישהו יעבור, אבל כשבן לילה חוטפים אלפי מבוטחים - זה צריך להפסיק".

הדיון בוועדה גלש ברגע מסוים לחילופי האשמות בין ליצמן לבין יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן. בין השניים קיימת מתיחות ארוכת שנים. אידלמן הגיע לוועדה בעיקר כדי לדבר על הסעיף בהצעת החוק שמגביל מעבר של רופאים מקופה לקופה לרדיוס מינימלי של 30 ק"מ. הסעיף הזה נולד בעקבות תופעות של "גניבת" רופאים באמצעות פיתויים בסכומי כסף אדירים כדי שיעבירו איתם את כל המבוטחים שלהם.

שר הבריאות, יעקב ליצמן. "דווקא מוצר שצריכתו היא עניין של חיים ומוות - עובר"צילום: מיכל פתאל

ליצמן קטע את דבריו של אידלמן ושאל: "האם אדוני מסכים איתי שאסור להציע לרופא סכום של 240 אלף שקל או 350 אלף שקל כדי שיעבור ממקום למקום? האם אני יכול להעלים עין ממקרים כאלה? זה קורה אצלך יום יום".

"אני לא מכיר את המקרה ויש ממונה על השכר", השיב אידלמן. ליצמן, בתגובה, העיר כי התשלומים הגבוהים לרופאים מגיעים ממקורות כספיים לא מפוקחים כמו קרן מחקרים או תיירות רפואית. "זו מדינה מתוקנת. אנחנו בעד הסכמים קיבוציים ושהממונה יבדוק את החריגים", אמר אידלמן. "זה באמת לא בסדר (לשלם לרופא סכומים כאלה כדי להעביר אותו) אבל למדינה יש כלים להתמודד עם זה.

אידלמן: "הרופא הוא לא הבעיה. הוא לא גונב כסף, ואני מבקש שלא יהפכו את הרופאים לשורש הבעיה. אסור שהקופות יתחילו לחסוך על הטיפול בחולים".

"יש פה סערה בכוס מים", אמר מנכ"ל מכבי, רן סער."תחרות זה המנוע הכי חשוב במערכת הבריאות כי המערכת הזאת מכווצת מכל הכיוונים. התחרות, בסופו של יום, עושה המון דברים טובים ומשפרת שירות".

קופת חולים כללית. החוק נועד לתת לה יתרון?צילום: קמחי מוטי

מנכ"ל מאוחדת, זאב וואמברנד, טען כי החוק נועד לתת יתרון תחרותי לכללית ולאומית: "90% מהרופאים במאוחדת הם עצמאיים. יש בעיה במעברים של רופאים עצמאיים, אבל מפה ועד לתת לרופאים צו הרחקה של 30 ק"מ - זו טעות. 30 ק"מ ברוחב זה כמעט כל המדינה".

מנגד, מנכ"ל קופת חולים לאומית, ניסים אלון, שהקופה שבראשה הוא עומד היא המפסידה הגדולה ביותר בכללי התחרות הקיימים ומאבדת מבוטחים רבים מדי שנה, אמר כי הוא מעריך את ההוצאות של קופות החולים על התחרות בכחצי מיליארד שקל: "מקימים מוקדי מכירות, מאעכרים שעוברים מדלת לדלת, ומשלמים למוקדנים 1,500 שקל על העברה של כל מבוטח. רופאים ועסקנים אומרים 'אנחנו עושים אקזיט', 'מרוויחים מילונים מהעברת מטופלים מקופה לקופה'. בשירות הציבורי, כשיש תחרות אנחנו גם הלקוחות וגם בעלי המניות, ולכן צריך הסדרה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר כי "תחרות זה מבחר ספקים ואורכי תורים. אנחנו רוצים להגיע ללב של המבוטח ולגרום לו לבחור בקופה אחת על פני קופה אחרת כי נותנים לו שירות יותר טוב. כשעוקפים את המבוטח ועושים את התחרות דרך הרופאים או דרך העברה של מאסה של מבוטחים שאין להם ברירה כי הרופא היחיד בשכונה שלהם עזב - אין פה בחירה חופשית, השירות לא השתפר, וכל מה שקרה זה שהוצאנו יותר כסף ולא שיפרנו את רמת הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"