ללא אכיפה נתרגל לשאוף עשן

התקנות שהגיש משרד הבריאות לאישור הכנסת הן שיפור לעומת המצב הקיים - אך הן צעד מוגבל ובלתי־מספק ■ המבחן הגדול של התקנות, גם במתכונתן המצומצמת, היא שאלת האכיפה. בלא אכיפה גם ההתקדמות הנוכחית תהיה חסרת חשיבות, והתקנות יהיו אות מתה בספר החוקים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
מעשנים במסעדה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה
מעשנים במסעדה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

נתחיל בחדשות הטובות: התקנות שהגיש משרד הבריאות לאישור הכנסת הן שיפור לעומת המצב הקיים. כיום, למשל, אין שום בעיה להדליק סיגריה בזמן שמנדנדים ילד בגן שעשועים ולנשוף את העשן על כל הילדים מסביבו, או לעשן בהופעה בפארק, ולא משנה כמה צפוף מסביב. מעבר לנזק הכבד שנגרם ללא־מעשנים שנחשפים לעשן הסיגריות, העישון במקומות ציבוריים גם פוגע בניסיונות של מעשנים להיגמל מעישון, ורבים מהם מדווחים כי "נשברו" וחזרו לעשן בדיוק בסיטואציות ציבוריות שבהן אחרים עישנו מסביבם.

עם זאת, ההגבלות החדשות הן צעד מוגבל ובלתי־מספק. הן לא חלות למשל על חופי הים — אזור מוכה עישון ובדלי סיגריות (40% מהזיהום בחופים מקורו בבדלים), שמבלים בו ילדים. האהגבלות גם לא חלות על פארקים, על משכן הכנסת ועוד.

אולם המבחן הגדול של התקנות, גם במתכונתן המצומצמת, היא שאלת האכיפה. בלא אכיפה גם ההתקדמות הנוכחית תהיה חסרת חשיבות, והתקנות יהיו אות מתה בספר החוקים. כיום, אכיפת חוקי העישון בישראל גרועה למדי: האחריות הישירה היא על בעלי העסקים שאמורים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע את העישון בתחום העסק שלהם, ובין השאר לבקש מהמעשנים לכבות את הסיגריות, להתקשר לפיקוח העירוני אם לא נענים להם ולתלות שלטים שאוסרים על עישון.

למשרד הבריאות אין פקחים ואין סמכויות האכיפה. הסמכויות נמצאות בידי הרשויות המקומיות, שאינן ממהרות לאכוף את החוק: לרשות מקומית לא נעים להתעמת ישירות עם בעלי עסקים ועם המעשנים עצמם — ובוודאי שלא לקנוס אותם באלפי שקלים (5,000 שקל לבעל עסק ו–1,000 למעשן פרטי).

למעשה, מצב האכיפה כה חמור עד שרוב הרשויות אף אינן טורחות לעשות את הדבר הבסיסי שנדרש מהן — לדווח למשרד הבריאות אחת לשנה על פעילות האכיפה שלהן במהלך השנה. משרד הבריאות, מצדו, אינו יכול לעשות דבר בתגובה. ובקיצור — זהו קרקס, לא אכיפה.

במקביל, הכלי האזרחי שיש לאזרחים — תביעות יצוגיות נגד בתי עסק או ארגונים שמפרים את חוקי העישון — נפגע אנושות בחודש שעבר, כשבית המשפט דחה תביעה ייצוגית נגד בתי עסק בחיפה שתועדו מפרים את החוק. אם לא יהיה ערעור על ההחלטה, והיא לא תשתנה — למפרי החוק יהיה עוד פחות תמריץ להקפיד לאכוף אותו.

לכן, גם ההישגים הצנועים שהושגו במסגרת תקנות החדשות יקומו או ייפלו על אכיפה ועל הסברה לציבור — אך כרגע כלל לא בטוח שמישהו פועל בכיוון הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"