שוקלים לעבור קופת חולים? המדינה תקשה עליכם כמה שיותר

הרפורמה הדרמטית, בתמיכת שר הבריאות ליצמן, עברה כהצעת חוק פרטית וכמעט בלי דיון מקצועי וציבורי ■ על פי ההצעה יבוטלו מעברי קופה באמצעות האינטרנט, יצומצם מספר המעברים בין קופות בשנה, ויוגבלו מאד מעברי רופאים מקופה לקופה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, לצד בובה בדמותו של "חמודי" מכללית
שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, לצד בובה בדמותו של "חמודי" מכלליתצילום: אליהו הרשקוביץ
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ועדת שרים לחקיקה אישרה הבוקר (א') את הצעת החוק הפרטית של ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) להגבלת התחרות בין קופות החולים, בתמיכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן. זאת למרות התנגדות נחרצת של רשות ההגבלים העסקיים שנמסרה בשבוע שעבר לשרים. מדובר ברפורמה מלאה, הכוללת צעדים רדיקליים לצמצום התחרות בין קופות החולים, ובהם ביטול המעבר בין הקופות באמצעות האינטרנט, צמצום מספר המעברים בין קופות החולים בשנה, והגבלת מעבר של רופאי משפחה, נשים וילדים מקופה לקופה ברדיוס של 30 ק"מ. ככל הידוע, שר הבריאות יעקב ליצמן תמך בוועדה בהצעת החוק. ממשרד הבריאות נמסר כי אחרי קריאה טרומית הצעת החוק תחזור לוועדת השרים.

ההצעה מגיעה על רקע מספר תהליכים שמתרחשים בתחום התחרות בין קופות החולים בשנים האחרונות: הראשון הוא "דימום" של קופת חולים לאומית, הקופה הקטנה ביותר, שסובלת מנטישה מאסיבית של מבוטחים לטובת הקופות האחרות, ולמעשה היא הנפגעת העיקרית מהתחרות. הסיבה השניה היא הדאגה ההולכת וגוברת בממשלה מאופן ההתנהלות של התחרות בין קופות החולים, שמתאפיינת בין השאר בתופעות בעייתיות כמו "גניבת רופאים" באמצעות פיתויים בסכומי כסף גדולים, ובמטרה שיחד עם הרופא תעבור כל קהילת מטופליו בצורה של "מפקדי ארגזים", בלי תועלת אמיתית למבוטחים.

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה לשרים בשבוע שעבר כי "הצעת החוק שבנדון חותרת במוצהר להגביל את התחרות בין קופות החולים, על ידי שינוי מהותי של האיזון הקיים כיום בין היבטי הפעילות בהם נתון לקופת חולים חופש פעולה, ולו חלקי, לבין היבטי הפעילות הנתונים לאסדרה מקיפה. לצד התועלות הנטענות שעשויות להיות גלומות בקידום מהלך שכזה, ברי כי להצרת צעדיהן של קופות החולים ולהגבלת התחרות ביניהן עלולות להיות השלכות שליליות על רווחת הצרכן, בפרט בכל הנוגע לאיכות השירות הרפואי הניתן על ידי קופות החולים".

הרשות גם מתחה ביקורת על העובדה שהצעת חוק משמעותית כל כך מוגשת כהצעת חוק פרטית ולא כהצעה ממשלתית, שכרוכה בדיון עומק ועבודת מטה מסודרת. "הצעת החוק היא בעלת השלכות דרמטיות על האופן שבו תיראה מערכת הבריאות במדינת ישראל ועל שירותי הרפואה שיינתנו לכל אזרח במדינה", נכתב. "למיטב ידיעתה של הממונה על ההגבלים העסקיים הצעת החוק אינה מבוססת על בדיקה מקצועית של השלכותיה על ענף הבריאות. הממונה סבורה שככל שממשלת ישראל אכן שוקלת לצמצם את מקומה של התחרות בענף הבריאות, שומה עליה לעשות כן במסגרת הצעת חוק ממשלתית המבוססת על בדיקה מקצועית מעמיקה של כלל ההביטים הרלוונטיים".

הממונה על ההגבלים מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

מספר המעברים בין קופות החולים גדל בהתמדה בשנים האחרונות, וכך גם המעברים דרך האינטרנט, אך הוא עדיין עומר על שיעור לא גבוה של 2.2%. בדו"ח שהכינו רייצ'ל ברנר שלם, דן קיני וניר קידר ממינהל תכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, הם בוחנים את אופי המעברים והתחרות בין קופות החולים בשנים 2016 ו-2017. על פי הדו"ח, ב-2017 2.2% ממבוטחי קופות החולים - 189,167 איש - עברו מקופה לקופה. הייתה זו השנה הראשונה בשני העשורים האחרונים שבה שיעור העוברים עלה על 2%. חלק גדול מהמעברים הללו - כמעט מחציתם (88 מתוך 190 אלף מעברים) - בוצע באמצעות האינטרנט, אמצעי שנפתח לשימוש רק ב-2012 והיקף השימוש בו צומח בהתמדה. שאר המבוטחים עוברים באמצעות סניפי הדואר. הצעת החוק של אמסלם מבקשת לבטל את המעברים דרך האינטרנט, בנימוק שהמעבר הקליל באמצעות האינטרנט, בשילוב עם מוקדי המכירות שהקימו קופות החולים, מקל על קופות החולים "להעביר בעצמן את המבוטחים".

הקופה עם מספר המצטרפים נטו (מצטרפים פחות עוזבים) הגבוה ביותר היא מכבי, עם 21 אלף מצטרפים נטו ב-2017. היא מגיעה לתוצאה הזו לא בזכות מספר המצטרפים הגבוה ביותר, אלא בזכות מאזן טוב בין מספר המצטרפים למספר העוזבים. הקופה עם מספר העוזבים הגדול ביותר נטו היא לאומית, עם 13 אלף עוזבים נטו. שירותי בריאות כללית, הקופה הגדולה ביותר, קלטה אמנם את המספר הגבוה ביותר של מצטרפים חדשים, אך מספר גבוה יותר של מבוטחים עזב אותה והיא סובלת מעזיבה נטו של כ-3,000 מבוטחים. מאוחדת סיימה את 2017 עם מספר עוזבים נטו של כ-5,000 מבוטחים.

בקרב קופות החולים עצמן הדעות חלוקות בנוגע להצעת חוק, כל קופה בהתאם למאפיינים שלה: לאומית תומכת בגלוי ובאופן מפורש בהצעת החוק ואף הייתה מעורבת בכתיבתה, וגם שירותי בריאות כללית תומכת בה באופן רשמי, אם כי מסרה כי "הכללית בעד רוח הצעת החוק אך דורשת להחיל את איסור המעבר בטווח 30 ק״מ רק על רופאים עצמאיים ולא על רופאים שכירים". לעומת זאת, בקופות החולים מאוחדת ובעיקר במכבי - שהיא כאמור הקופה הצומחת בקצב המהיר ביותר מבין הקופות - מתנגדים נמרצות להצעה.

מנכ"ל מאוחדת זאב וורמברנד, אמר כי הוא "מצדד בתחרות הוגנת וקורא לביטול כל מוקדי השיווק של הקופות". עם זאת הוסיף כי כי ההצעה שמטילה אחריות פלילית על מנהלי הקופות "מבטאת כשל שלטוני חמור: במקום להפעיל את סמכויות האכיפה של הרגולציה על קופות המפרות את החוק, המדינה ממשיכה להלאים את הסמכויות ולהפריט את האחריות במקום שבו היא אינה מבצעת את תפקידה ביעילות". לדבריו, "יש כאן תפירה גסה של חקיקה שנועדה להפסיק דימום של קופה מסוימת על חשבון ניהול אחראי של תחרות בין הקופות".

ממכבי נמסר כי "ראש הממשלה ושר האוצר הגדירו את הגברת התחרות כיעד לאומי לטובת האזרחים. החלטת הוועדה מהיום סותרת מדיניות זו. בתחום הבריאות, מהווה התחרות מנוע חיוני לשיפר השירותים לטובת הציבור".

ממשלה בישראל ב-2018 צריכה להנגיש את השירות דרך האינטרנט ולא לסרבל אותו ולשלוח את החולים להשתרך בתורים בדואר".

מי שעוד מתנגדים באופן נחרץ להצעת החוק הם הרופאים. על פי אחד הסעיפים הבולטים בהצעת החוק, רופאים ראשוניים, כלומר רופאי משפחה, נשים וילדים שיעזבו את הקופה בה הם עובדים לטובת קופה אחרת, לא יוכלו לעבוד בשנה הראשונה במרחק הקטן מ-30 ק"מ ממקום העבודה הנוכחי שלהם.

לדברי וורמברנד, "זהו אבסורד שמונע מקופה להעסיק, למשל, בכפר סבא, רופא שעבד קודם לכן ברעננה או רופא בבת-ים שמבקש לעבוד בקופה אחרת ברמת גן". גם הממונה על ההגבלים התייחסה לסעיף, וקבעה כי "הגבלת התחרות על העסקת רופאים עלולה בנסיבות מסוימות לפגוע בפרישת השירותים של קופות החולים ואף בתמריץ של הרופאים להשקיע במתן שירות איכותי למטופליהם".

יוזם ההצעה, ח"כ דודי אמסלם, אמר כי "כספי תקציב הבריאות של מדינת ישראל אמורים לטפל באזרחי המדינה הזקוקים לטיפול רפואי ולא להפוך משרדי פרסום, מאכערים ורופאים סחטנים למיליונרים על חשבון הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה