השרים יצביעו היום על הגבלת התחרות בין קופות החולים

הצעת החוק של ח"כ דוד אמסלם מבטלת את האפשרות למעברים בין הקופות באמצעות האינטרנט, מצמצמת את מספר המעברים של מבוטחים בין קופות בשנה, מטילה מגבלות על העסקת רופאים חדשים בקופות ומטילה אחריות פלילית על הקופות בגין תחרות לא הוגנת

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף מכבי בתל אביב. מפעילה מועדון לקוחות צרכני למבוטחיה
סניף מכבי בתל אביב. מפעילה מועדון לקוחות צרכני למבוטחיהצילום: אייל טואג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

אם לא תהיה דחייה של הרגע האחרון, תעלה היום (א') לדיון בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) שמטרתה להגביל את התחרות בין קופות החולים. בין השאר מבטלת הצעת החוק את המעבר בין הקופות באמצעות האינטרנט, מצמצמת את מספר המעברים בשנה, מטילה מגבלות על העסקה של רופאים חדשים בקופות, ומטילה אחריות פלילית על הקופות ואחריות אישית על המנכ"לים שלהן במקרה של הפרת החוק.

מדובר אמנם בהצעת חוק פרטית, אך מאחוריה עומדים ככל הנראה גורמים במערכת הבריאות, כמו קופת חולים לאומית, שהיא המפסידה הגדולה בקרב בין קופות החולים וסובלת ממעבר קבוע של מבוטחים לטובת קופות אחרות. מנכ"ל הקופה, ניסים אלון, שיגר מכתב לשרים בו הוא מביע את תמיכת הקופה בהצעה.

גם גורמים שונים בממשלה תומכים בהצעת החוק. מלשכתו של שר הבריאות, יעקב ליצמן, נמסר כי השר תומך במטרות החוק, אך "עדיין לא הוחלט אם לתמוך השבוע או לדחות לדיון נוסף". ממשרד האוצר נמסר כי "עמדת המשרד תוגש לוועדת השרים".

לעומת זאת, קופת חולים מכבי היא המתנגדת הגדולה להצעת החוק, ובמהלך הימים האחרונים היא מנסה להביא לדחיית ההצבעה ולשינוי ההצעה, בין היתר באמצעות משרד הלובינג שלה, פוליסי. הצעת החוק תפגע במיוחד במכבי שבשנים האחרונות משקיעה משאבים רבים בניסיונות לגייס מבוטחים, בין היתר באמצעים שאמורים להיאסר כעת לפי הצעת החוק.

קופות החולים מתוקצבות לפי מספר המבוטחים בהן. המטרה היא לגרום לתחרות בין קופות החולים על גיוס מבוטחים ושימור המבוטחים הקיימים, באמצעות תחרות על איכות השירות שהן מעניקות למבוטחים, זמינות התורים, נגישות ועוד. אלא שהתחרות בין הקופות לובשת לעיתים צורות אחרות שאינן רצויות. באחרונה עלו לכותרות כמה מקרים של תחרות חריגה כמו מעבר מאסיבי של מאות ואף אלפי מבוטחים מלאומית למכבי במזרח ירושלים, תשלומים של מאות אלפי שקלים לרופאים מהמגזר הערבי שעברו מקופה לקופה, חסויות יקרות של קופות חולים לאירועים שאין קשר בינם לבין קידום בריאות ועוד.

בזבוז כספי סל הבריאות על תחרות

דברי ההסבר של הצעת החוק כוללים סקירה ארוכה על התפתחות התחרות בין קופות החולים מאז נחקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי. על פי התיאור, קופות החולים מבזבזות תקציבים רבים מכספי סל הבריאות על תחרות פרועה על מבוטחים, שכוללת מוקדי שיווק, קניית מאגרי מידע על מבוטחים של קופות אחרות, "גניבת" רופאים באמצעות פיתויים בסכומים גבוהים לעבור מקופה אחת לשנייה כדי שיעבירו עמם את המטופלים שלהם, ועוד.

על פי הצעת החוק, יבוטלו המעברים בין קופות החולים באמצעות האינטרנט, ומי שירצה לעבור מקופה לקופה יידרש לעשות זאת בבנק הדואר, כפי שהיה עד 2011. בנוסף, רופאים שיעברו מקופה לקופה יידרשו בשנה הראשונה לעבוד במרפאות המרוחקות לפחות 30 ק"מ מהמרפאה הקודמת שבה הועסקו. בנוסף, יצומצמו חלונות המעבר מקופה לקופה משישה מועדים בשנה לארבעה מועדים בשנה בלבד.

עוד ייאסר על קופות החולים להציע למבוטחים שלהן חוגים וסדנאות שאינם מתחום קידום הבריאות. קופת החולים גם לא תוכל לשמש כמועדון חברים ו"לא תיזום ולא תאפשר מתן הנחות למבוטחי הקופה בכל תחום פעילות או לכל מטרה שהיא שאינם במסגרת תפקידיה, אף אם מתן ההנחות אינו כרוך במימון כלשהו, לרבות סבסוד, מצד הקופה". סעיף זה, למשל, מכוון ככל הנראה באופן ישיר כלפי קופת החולים מכבי, שמפעילה מועדון לקוחות צרכני למבוטחיה.

קופה שתעבר על סעיפי החוק צפויה לעונשים משמעותיים: מניעה או הגבלה על צירוף מבוטחים חדשים לפרק זמן של שנה, מניעת 50% לפחות מכספי תמיכות שהממשלה מקצה לקופות החולים, ואף הפחתת 50% לפחות מכספי ההקצאה ("קפיטציה") שהקופות אמורות לקבל על המבוטחים החדשים למשך שנתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים