"אם התחרות בין הקופות תיעצר - זה יהיה אסון למערכת הבריאות"

בתום שבוע שבו הואשמה מכבי בגניבת מבוטחים מקופה אחרת, המנכ"ל רן סער עולה להתקפה: "במזרח ירושלים מתקיים אסון בריאותי - ומשרד הבריאות לא עושה כלום" ■ משרד הבריאות: "תמוה שדווקא מכבי, שהתנהלותה נבחנת כעת, באה בטענות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מכבי שירותי בריאות מצאה את עצמה בשבוע שעבר בתפקיד שאינו מוכר לה כל כך: זה של הקופה הסוררת, המואשמת בפעילות מפוקפקת של גניבת מבוטחים מקופה אחרת.

בבוקר בהיר אחד, קצת לפני סוכות, התחלף הזכיין המפעיל את המרפאה בצור באהר במזרח ירושלים, שהיתה שייכת שנים ארוכות לקופת חולים לאומית, בקרוב משפחתו שהוא זכיין של מכבי. במהלומה קצרה וממוקדת, מאות ואולי אף אלפי מבוטחים של קופת חולים אחרת, לאומית, עברו לשורותיה של מכבי. בתלונה שהגישה לאומית למשטרה נטען כי חלק מהמבוטחים הוסעו לסניף הדואר כדי להגיש את טופסי המעבר, וכי לחלקם אף שולם כסף מזומן בעבור המעבר למכבי.

מכבי, שנהגה בעבר להתגאות בכך שהיא "משחקת נקי" בתחום התחרות בין קופות החולים, נתקלה גם בנחת זרועו של הרגולטור, משרד הבריאות, שהורה לסניף הדואר המקומי להפסיק להעביר מבוטחים מקופה לקופה למשך חודש. מכבי השיבה מלחמה, ולבסוף ההוראה בוטלה, אך הנזק התדמיתי והנזק ליחסים עם משרד הבריאות כבר נגרמו.

הפרשה הזאת מוציאה ממנכ"ל מכבי, רן סער, הצהרות חריפות. "מה שקורה במזרח ירושלים זה אסון בריאותי, מערב פרוע", אומר סער בראיון ל–TheMarker. "המערכת כולה מנצלת את תושבי מזרח ירושלים. קופות החולים מרוויחות ים של כסף על כל מבוטח שם. הן מקבלות תמורה מלאה כמו על תושב מרכז הארץ, ומעניקות שם שירות חסר".

מזרח ירושלים היא המקום היחיד בישראל שבו משרד הבריאות מאפשר לקופות החולים לעבוד מול זכיינים שמעסיקים רופאים, ולא ישירות מול רופאים. זאת, מכיוון שבמשרד מכירים בקושי של הקופות להפעיל בכוחות עצמן מרפאות באזור.

סער ממש אינו מתכוון להתנצל על מה שקורה במזרח ירושלים. "הזכיינים עושים מה שהם רוצים — מעסיקים רופאים לא מומחים, רופאים בלי רישיון ישראלי, נותנים תרופות מהרשות הפלסטינית שלא ברור מה טיבן, ומשרד הבריאות כבר שנים לא עושה כלום", הוא אומר. "כבר לפני שלוש שנים היה דו"ח של מבקר המדינה בנושא ויצאה טיוטת חוזר שלא קרה איתה כלום. איפה היה משרד הבריאות שלוש שנים? זו אימפוטנציה מוחלטת".

אז עכשיו גם מכבי חלק מהמשחק המלוכלך הזה?

"מכבי לא היתה במשך שנים רבות במזרח ירושלים. 4% מהמטופלים היו אצלנו, וגם זה יותר במזרח ירושלים הפתוחה שנושקת לירושלים המערבית. אז כן, קיבלנו החלטה שאנחנו לא יכולים להיות לא נוכחים שם, בטח כשהקופות האחרות גוזרות קופונים מטורפים. כל המהלך הזה לווה על ידי עורכי דין, הכל חוקי. היזמים במזרח ירושלים רואים את חוסר הניהול של לאומית ומידפקים על דלתותינו. אנחנו לא הולכים עם כל יזם, אלא בוחרים אותו בקפידה. עשינו איתו הסכם, כתוב מה מותר ומה אסור לו. כתוב שאסור לו לעשות הסעות של מבוטחים, אסור תשלומים למבוטחים, שצריך לעבוד רק לפי חוק, שמותר לו להעסיק רק רופאים עם רישיון".

זה נשמע כמו היתממות. אתם מבינים היטב מה קורה שם.

"אז מה מצופה שנעשה, שנביט מהצד? מבחינתנו דאגנו שמול הזכיין יהיה הסכם מסודר, שכל מה שכתוב בו חוקי. אני לא יכול לשלוט במה שהוא עושה. אני בעד שהמדינה תעשה שם סדר".

"התחרות על רופאים היא סערה בכוס מים"

התחרות בין קופות החולים מעסיקה מאוד את סער ואת מכבי. בחודשים האחרונים עלו לכותרות ביטויים בעייתיים שונים של התחרות בין הקופות — "גניבת" רופאים כדי שיעבירו עמם את כל המבוטחים הרשומים אצלם, השקעת עשרות מיליוני שקלים במוקדים טלפוניים שמגייסים מבוטחים, השקעת סכומים גדולים בחסויות לאירועים שאין קשר בינם לבין בריאות ועוד. כל זה גרם למשרד הבריאות לעצור לזמן קצר באופן חסר תקדים את המעבר של רופאים מקופה לקופה, ולהכריז כי יבדוק לעומק את ההוצאות של קופות החולים על תחרות בלתי־רצויה.

סער חושב שמדובר בהגזמה: "התחרות היא המנוע הכי גדול לשיפור השירות. אם היא תיעצר או תיפגע, זה יהיה אסון למערכת הבריאות, כי ברגע שאף אחד לא ירגיש צורך לשפר שירות ולהשקיע — פשוט נלך אחורה. אני שומע כיום את האוצר וחלק מאנשי משרד הבריאות שמדברים נגד התחרות ועל עצירת התחרות, אבל בסופו של דבר אנחנו רוצים לתת שירות ציבורי טוב ולא להסתכל כל הזמן דרך החור של הגרוש. האוצר לא רואה את התמונה הכללית ואת החולים, ובמשרד הבריאות מתחיל להיבנות נרטיב שלפיו התחרות היא דבר רע. אנחנו צריכים להתנהל באחריות תקציבית, אבל אני רוצה להיות חניך מצטיין של החולים ולא של פקידי האוצר".

זו לא אמירה קצת פופוליסטית? איזון תקציבי אינו גחמה של מישהו.

"אני מתנהל באחריות תקציבית, והכל מנוהל היטב. אבל אני צריך לעשות את הדבר הנכון כמנכ"ל קופה — לדאוג לתת שירות רפואי הכי טוב שאני יודע לתת. ומה שאנחנו רואים במדינה זו הסתכלות לטוח קצר שבה האוצר שולט, ובסוף תקציבים נשחקים, והשירות מתקלקל או נעשה פחות טוב, התורים מתארכים ועוד".

התחושה היא שהתחרות היא לא על שירות ותורים אלא תחרות של גניבת רופאים. זו התחרות שאנחנו צריכים?

"זה אזוטרי, סערה בכוס מים. יש עשרות אלפי רופאים שעובדים בקופות החולים, ומדברים פה על בודדים. זה לא שיש פה כמויות של רופאים שהקופות כל היום מתכננות איך לקנות אותם. רפואה היא מקצוע חופשי — המדינה לא יכולה לעצור רופא מלעבור לנותן שירות כזה או אחר, ואלה בדרך כלל רופאים במגזרים ובאזורים מסוימים, והיו כמה מוקדים של מתחים — האזורים של הכפרים הערביים, שבהם זה תמיד היה, ואחר כך האזורים החרדיים, כשהמוקד היה ירושלים".

מה הסיפור עם ירושלים? איך היא נהפכה לסלע המאבק בין הקופות?

"בירושלים לא היתה תחרות אמיתית. היו שתי קופות גדולות, כללית ומאוחדת, ששלטו בעיר, עם נתחי שוק של 40% לכל אחת. מכבי נכנסה לירושלים מתוך החלטה אסטרטגית שלא יכול להיות שמכבי תהיה רק 10% בכל ירושלים והסביבה. אגב, לא נכנסנו בגדול: בנינו בסך הכל שישה בתי רופאים בשטח כולל של 1,000 מ"ר. לשם השוואה, אתמול חנכתי סניף חדש של מכבי בקרית מוצקין בשטח של 5,000 מ"ר.

"מי שנפגעה מזה היא בעיקר מאוחדת — ואז היא פתחה במלחמה על רופאים והתחילה לכופף את ידיהם של הרופאים ולנסות להשתלט על המרפאות, ובמקביל בנו נרטיב שלפיו מכבי אשמה. גם בנהריה מאוחדת 'קנתה' רופאה של מכבי וניסתה לפתות עוד רופא של מכבי שעבד עם אותה רופאה, ואז ניתקו את המחשבים של הרופאים שלנו. המדינה ביקשה מהם את החוזים של הרופאים ועד היום לא קיבלה".

מקופת חולים מאוחדת נמסר: "ההכפשות לא משנות את העובדות שמכבי נתפסה בחודשים האחרונים בקלקלתה כמעט מדי חודש בחודשו, כשהיא יורה לכל הכיוונים ובפוגעת במזיד בחברי כל קופות החולים האחרות ללא הבחנה. מוזר שזעקות הקוזק הנגזל מושמעות מפי מי שכל כך הרבה חמאה על ראשו".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות יצא במהלך נרחב הכולל פרסום חוזר הקובע סטנדרטים מפורטים בפעילות מיזמים במזרח ירושלים והנחיות משלימות המקפיאות אישור מיזמים נוספים במזרח ירושלים עד לבחינת הנושא בכללותו.

"תמוה כי קופת חולים מכבי שבימים אלה דווקא התנהלותה במזרח ירושלים היא שנבחנת על ידי המשרד באה בטענות ביחס לאוזלת ידו כביכול של המשרד. מטרת פעילותו הנחושה של המשרד ביחס לנעשה במזרח ירושלים ובכלל היא להבטיח כי הפעילות התחרותית של קופות החולים תתנהל תחת כללים הוגנים ותוך שמירה על מינהל תקין וכספי ציבור".

נראה כאילו בשנים האחרונות הקופות מתחרות בעיקר על החרדים וקצת מזניחות את השאר.

סער: "האזורים שבהם אנחנו גדלים בצורה המשמעותית ביותר הם האזורים החילוניים. אין כמעט עיר בישראל החילונית שאנחנו לא גדלים בה — וזה רק תוצאה של שיפור השירות. באזורים החרדיים אנחנו חייבים להשקיע, כי אנחנו הקופה הכי גדולה בבני ברק, וכי כל הקופות משקיעות ביישובים החרדיים החזקים והצומחים, אבל אנחנו כמעט לא גדלים ביישובים החרדיים".

"המערכת צריכה להכשיר יותר רופאים"

"התחרות על רופאים", אומר סער, "היא סימפטום. הבעיה הבסיסית היא שמדינת ישראל לא מכשירה מספיק רופאים".

אבל רק השבוע אמר חבר הכנסת לשעבר פרופ' מנואל טרכטנברג, שהיה עד לפני כשנתיים יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, בראיון ל-TheMarker כי "הקמת בית ספר לרפואה באריאל — זה כמו להכריז על הקמת נמל בירושלים. כמו שאין הצדקה להקים נמל בירושלים — אין הצדקה להקמת פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. אפשר להשקיע מיליארדים ולהקים בירושלים נמל, אבל האוניות לא ישוטו לשם".

"הוא טועה לחלוטין. בסופו של דבר, אם אנחנו רוצים רפואה טובה בכל הארץ ולא רק באזורים שבהם יש מרכזים רפואיים גדולים, אם אנחנו רוצים לפרושׂ את השירות טוב גם לאזורים מרוחקים מהמרכז — אנחנו צריכים יותר רופאים. החוכמה היא לא להביא רופאים לתל אביב, אלא לערד, לדימונה, לאילת".

אז מה הפתרון?

"צריך לייצר יותר רופאים. לא יכול להיות שאנחנו שמים, למשל, מכשולים כאלה בפני עולים חדשים מצרפת, רופאים ורופאות, אחים ואחיות, שאתה לא יכול להעסיק אותם והם צריכים לעבור מבחנים, אף שכולם יודעים שהרפואה בצרפת מעולה. יש גם המון רופאים ישראלים שנמצאים בחו"ל — רופאים שיוצאים להתמחות ונשארים שם. אפשר להחזיר אותם, לא בהכרח באמצעות השוואת שכר למה שהם מקבלים בחו"ל, אבל כן באמצעות חבילות קליטה יפות לאנשים שחוזרים".

אז מה מונע מכל זה לקרות?

"מי שמציבים את המכשולים הם משרד הבריאות, הגילדה של הרופאים והאוניברסיטאות. הגילדה שומרת על עצמה ועל הרופאים הקיימים — זו מטרתה. היא שומרת על ההתנהלות שלה וצריכים לפרוץ את זה".

הטענה המרכזית של המתנגדים היא שאי־אפשר להגדיל משמעותית את מספר הסטודנטים לרפואה, כי בישראל פשוט אין מספיק שדות התמחות, כלומר מספיק מקומות בבתי החולים שבהם מתמחים יכולים ללמוד את המקצוע.

"יש לזה פתרון פשוט מאוד: להעביר חלק מתקופת ההתמחות לקהילה, לקופות החולים. שדות ההתמחות כיום הם רק בבתי החולים, למעט התמחות ברפואת משפחה. זה אבסורד, כי 80% מהרפואה מבוצעת בקופות החולים. רופא ילדים שמסיים התמחות בבית החולים ומגיע לקהילה, לא יודע לעבוד. הוא נדרש להתמודד עם מחלות אחרות, התנהלות אחרת, עולם אחר ממה שהוא למד בהתמחות".

אז למה באמת שהוא לא יתמחה אצלכם? הרי רבים מרופאי הילדים יעבדו בסוף בקהילה.

"כבר לפני כמה שנים התקבלה החלטה להגדיל את ההתמחות של רופאי הילדים בקהילה, אבל לא מסוגלים ליישם אותה. קבוצות הלחץ בבתי החולים חזקות וגדולות מאוד, בתי החולים הם באחריות המדינה, ויחד עם בתי החולים של הכללית יש דואופול של הכשרת רופאים (המדינה וכללית) שמשאיר את שאר הקופות מאחור.

"כולם מנצלים את המתמחים, ובסוף אני מקבל רופא שאחרי שסיים, אני צריך להכשיר אותו שנה כדי שיוכל לתת שירות בקהילה. אותו רעיון נכון גם לגניקולוגיה — רוב רפואת הנשים מתבצעת בקהילה — וגם בתחומים אחרים. עשרות פעולות ופרוצדורות עברו בשנים האחרונות מבתי החולים למרפאות של קופות החולים בקהילה. זה יותר זול, יותר שירותי ויותר בטוח".

אתה מציע שמתמחים יעשו את כל ההתמחות שלהם בקופה?

"לא. מספיק שמתוך ארבע שנים הם יעשו שנה בקהילה — וזה כבר יפנה המון שדות התמחות בבתי החולים. אנחנו יכולים כבר מחר בבוקר לקלוט עשרות מתמחים כמעט בכל תחום: ילדים, גניקולוגיה, אורתופדיה ועוד. כך נוכל לייצר יותר רופאים, להפוך את הרפואה בקהילה לנגישה יותר ולהקטין את הצורך של מטופלים להגיע לבתי החולים, ובסוף יצאו יותר רופאים שיבחרו לעבוד בקהילה. יש היום גם מספר גדול של רופאים שמחכים שנתיים ושלוש להתמחות ואין להם מקום. התמחות בקהילה יכולה להיות פתרון גם בעבורם".

לסיום, ברכות על פתיחת אסותא אשדוד. במציאות הנוכחית שבה בתי חולים מפסידים כמעט בהגדרה, מה הסיכוי שהוא לא יפסיד כסף?

"זה פרויקט מדהים עם עמידה בלוחות זמנים חסרת תקדים במונחים ישראליים. אני בטוח שבית החולים הזה יתנהג אחרת מבתי חולים אחרים ברמה של שירות, תהליכי עבודה ושיתוף של הקהילה. אבל זה עדיין בית חולים של כ–330 מיטות — וקשה מאוד להיות מאוזנים בבית חולים קטן. ככל שהוא יהיה גדול יותר ויידע להתנהל — הסיכוי שלו להיות מאוזן יותר גדול. ולכן בית החולים הזה צריך לגדול, ומן הסתם הוא יגדל, כי אין ספק ש–330 מיטות לא מספיקות".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות שם לו למטרה לחזק את הרפואה בקהילה, להגדיל את מספר המומחים, המתמחים בכלל וכן את המתמחים היכולים לעשות חלק משמעותי מהתמחותם בקהילה. הדבר דורש שיתוף פעולה והסכמה של המועצה המדעית של הר"י. לצורך כך הוקמה ועדה בראשות פרופ' רוני גמזו".

צילום: מירב אובנטל / דובר
ביה"ח אסותא באשדודצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו