בעקבות זליגת מאות מבוטחים - משרד הבריאות עוצר מעבר בין קופות במזרח ירושלים

ההנחיה חסרת התקדים של משרד הבריאות נועדה "לעצור את הדימום" של מאות המבוטחים מלאומית למכבי לאחר החלפת זכיין בצור בהאר ■ המטרה: למנוע בזבוז כספי ציבור

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קופת חולים כללית
צילום: דניאל צ'צ'יק
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

התחרות הפרועה בין קופות החולים על מבוטחים במזרח ירושלים מגיעה לשיא חדש: בעקבות מקרה נוסף של מעבר מסיבי של מאות, ואולי אף אלפי מבוטחים מקופת חולים לאומית לקופת חולים מכבי בתוך ימים ספורים במזרח העיר, הורה משרד הבריאות לדואר ישראל באופן חסר תקדים להקפיא מעבר של מבוטחים בין קופות החולים במזרח ירושלים למשך 30 יום.

המעבר בין הקופות במזרח ירושלים מתבצע ברובו באמצעות סניפי הדואר, מאחר שלרבים מתושבי המקום אין כרטיסי אשראי ואין ביכולתם יכולים לעבור באמצעות האינטרנט. לפיכך המהלך שחוסם את המעברים אמור "לעצור את הדימום" של לאומית למכבי באופן מיידי. במכבי מנסים להיאבק בהחלטה, ומזהירים את הדואר כי ייתבע אם ימשיך למנוע מעבר מבוטחים, ופנו גם למשרד התקשורת בדרישה כי יתערב.

בנוסף, הורה משרד הבריאות לקופות החולים שלא להתקשר עם זכיינים חדשים במזרח ירושלים למשך ארבעת החודשים הקרובים, שבמהלכם ייבחן המשרד את כל נושא הפעלת הזכיינים על ידי קופות החולים באזור. קופות החולים גם נדרשות להעביר למשרד הבריאות נתונים ומידע על ההתקשרויות הקיימות שלהן עם זכיינים במזרח העיר בתוך חודשיים.

הצעדים הללו מתרחשים בעקבות אירוע חריג שבו נודע למשרד כי מאות רבות מבין 7,000 מבוטחי קופת חולים לאומית, המשויכים למרפאה המנוהלת על ידי זכיין במזרח העיר, עברו בתוך ימים ספורים לקופה המתחרה, מכבי.

מזרח ירושלים היא המקום היחיד בישראל שבו משרד הבריאות מאפשר לקופות החולים לעבוד מול זכיינים שמעסיקים רופאים ולא ישירות מול רופאים. זאת, מאחר ובמשרד מכירים בכך כי לקופות קשה להפעיל בכוחות עצמם מרפאות באזור, ועליהן להיעזר בזכיינים מקומיים שמפעילים מרפאות.

"סחר במבוטחים"

המרפאה שבה מדובר, הנמצאת בצור באהר, נוהלה עבור לאומית על ידי זכיין במשך 20 שנה, והיו רשומים בה כ–7,000 מטופלים. אלא שהזכיין הודיע באחרונה לקופה במפתיע כי אינו מצליח לחדש את חוזה השכירות והוא נאלץ לפנות את הנכס, ובמקומו נכנס זכיין של מכבי, קרוב משפחה של אותו הזכיין. צוות העובדים שעבד עבור הזכיין המקורי נשאר במקום והמשיך לתת את השירות. במקביל הסתבר ללאומית ולמשרד הבריאות כי מבוטחים רבים של לאומית, מאות לפחות, עברו למכבי.

לטענת קופת חולים לאומית, במכתב ששיגרה לשר הבריאות יעקב ליצמן, המעברים התבצעו בין היתר באמצעות הסעות של מבוטחים לסניף הדואר המקומי, תשלום אגרת המעבר עבור המבוטח, ואפילו תשלום כספי של מאות עד אלפי שקלים למבוטחים שעברו למכבי. במכתבו לליצמן כינה מנכ"ל לאומית, ניסים אלון, את המהלך "סחר במבוטחים תמורת מיליוני שקלים". בתלונה שהגישה לאומית למשטרה צוין כי בידי הקופה הקלטות של שיחות עם מבוטחים המדווחים על קבלת תשלום בגין המעבר בין הקופות, וכי חלק מהמבוטחים שעברו למכבי דרך הדואר אפילו לא נכחו בסניף בעת המעבר.

במכתב ששיגר מוריס דורפמן, ראש חטיבת הרגולציה במשרד הבריאות, למנכ"ל הדואר דני רובינשטיין, הוא מדגיש כי הקפאת המעברים "תסייע לשמור על סטטוס קוו הקיים לפרק הזמן שנדרש לנו לפרסום ההנחיות, וזאת מבלי לפגוע באופן ממשי במבוטחים. מכיוון שמדובר בפרק זמן קצר ביותר, עדיין יתאפשר מעבר באמצעות אינטרנט, ועדיין יתאפשר מעבר של תושבי מזרח ירושלים בשאר סניפי וסוכנויות הדואר בארץ". לדבריו, המהלך יסייע "למנוע בזבוז של כספי ציבור רבים לצד יצירת מציאות בעייתית שיהיה קשה לתקן".

הנחיית משרד הבריאות עוררה זעם רב במכבי, שנלחמת בימים האחרונים כדי לבטל את ההוראה. במכתב ששיגרה הקופה למנכ"ל הדואר היא מסבירה כי הרחיבה את שירותיה בצור באהר, וטוענת כי מעבר המבוטחים שהתרחש הוא "פועל יוצא מהרחבת השירותים והגברת התחרות החיובית שבין קופות החולים במקום".

מכבי מזהירה את הדואר כי אם לא יחזור בו מהחסימה הקופה תנקוט נגדו בהליכים משפטיים. "חסמתם את האפשרות לבצע מעבר תושבים לחברות לקופת חולים מכבי וזאת באופן חמור ובניגוד לדין מדובר בהתערבות בוטה בתחרות בין הקופות שמקורה לא ברור ומכך עולה החשש כי קיימת פגיעה בתחרות ובחוק ההגבלים העסקיים". עוד טוענת מכבי כי עצירת מעבר המבוטחים "גורמת למכבי ולתושבים במקום נזק אדיר, הן נזק כספי והן נזק לשירות".

יוגבר הפיקוח על הזכיינים

רק באחרונה חויבו רופא משפחה ושותפיו, בעלים של מרפאה במזרח ירושלים, לפצות את קופת חולים לאומית ב–8 מיליון שקל לאחר שנתבעו על ידי הקופה בגין העברה בלתי־חוקית לכאורה של 1,427 מבוטחי הקופה לשירותי בריאות כללית.

בעקבות האירוע הוציאה אתמול סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, רויטל טופר חבר טוב, חוזר הקובע כי הזכיינים במזרח ירושלים יהיו מפוקחים יותר על ידי קופות החולים, ורמת השירות הניתנת בהם לא תיפול מזו שניתנת לכלל מבוטחי הקופה. כך, למשל, השירותים שייתן הזכיין חייבים לכלול גם רופאים מומחים, מעבדות, מכונים ובתי מרקחת במרחק וזמינות "סבירים"; על הקופה לפקח על התקשרויות של הזכיין עם ספקים חיצוניים ועם הצוות הרפואי שעובד עבור הזכיין; תיאסר פעילות פרטית בין כותלי המרפאה; ייאסר על הזכיין לגייס מבוטחים לקופה ולא יינתנו לו תמריצים לגייס מבוטחים לקופה; הקופה תדאג שהתרופות שיסופקו על ידי הזכיין יהיו תרופות סטנדרטיות המשווקות בישראל כמו לכלל הציבור בישראל; ולקוחות הקופה במזרח ירושלים יוכלו לפנות לכל מרפאה של הקופה בשאר חלקי העיר.

ממכבי נמסר בתגובה: "מכבי פועלת כחוק ובניקיון כפיים ותמשיך להעניק שירות מיטבי לחבריה בכל הארץ. מכבי קשורה במזרח ירושלים עם ספק המחויב על פי ההסכם עם מכבי לפעול רק על פי החוק. כל שנה מצטרפים אל מכבי מהקופות האחרות עשרות אלפי חברים. לאומית עצמה מפסידה כל שנה אלפי חברים, היא בלחץ ומנסה להמציא סיפורים. כמובן שאין כל בסיס לטענות ותלונה זו סופה שתתברר כניסיון לא מוצלח לתרץ את הכישלון של לאומית לספק שירות רפואי למטופלים שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"