בלעדי |

אין מס על סיגריות אייקוס? היועמ"ש מוציא כרטיס אדום לכחלון

הצו למיסוי הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס מונח על שולחנו של כחלון יותר מחודש אך הוא מסרב לחתום עליו. היועמ"ש הודיע לכחלון כי לא יוכל להגן על החלטתו בבג"ץ

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד המשפטים מוציא כרטיס אדום לכחלון: המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, הודיע לפני החג לכחלון כי לא יוכל להגן בבג"ץ על סירובו התקיף של כחלון להשוות את המס על אייקוס, הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, למס המוטל על סיגריות רגילות.

נכון להיום, מקלוני הטבק (סיגריות) המכונים "היטס", שנמכרים כחוק ממערכת האייקוס, פטורים לחלוטין ממס, בניגוד לסיגריות רגילות ששיעור המס עליהן מגיע ל- 65.5% ממחיר המוצר. לוין דורש מכחלון "להשלים המהלך לקביעת מס למוצר האייקוס", ומזכיר כי ענקית הטבק פיליפ מוריס נהנית כבר חודשים ארוכים מפטור מלא ממס, כתוצאה מסירובו של כחלון לחתום על תיקוני החקיקה הנדרשים.

במכתב ששיגר לוין לכחלון, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, מפורטות הסיבות שבגינן "לא ניתן להגן במישור המשפטי על ההחלטה המותירה את המצב הקיים על כנו, קרי, אי הטלת כל מס על מוצר האייקוס". בין השאר מזכיר לוין את עמדת משרד הבריאות שלפיה אין היום מידע מהימן ביחס להבדלים בריאותיים בין סיגריות רגילות לבין האייקוס. "משמעות עמדתו המקצועית של משרד הבריאות היא שהתכלית שבגינה מוטל מס קנייה על סיגריות מתקיימת, לפי המידע הקיים היום, גם בענין האייקוס".

לוין מזכיר במכתבו את תגובת המדינה לבג"ץ שהוגשה בנושא. בתשובת המדינה נאמר כי עמדת רשות המסים היא כי נכון לעת הזו, שבה אין מידע מספק בנוגע לרמת הסיכון של האייקוס לבריאות, יש להטיל עליה שיעור מס הזהה לזה המוטל על סיגריות. הוא מציין כי רשות המסים ומשרד המשפטים כבר השלימו את העבודה על תיקוני החקיקה הנדרשים לקביעת מס קנייה על אייקוס, והתיקונים הועברו לחתימתו של כחלון כבר לפני יותר מחודש, אך כחלון טרם חתם עליהם.

הוא גם מזכיר כי מטרתו של מס הקנייה המוטל על טבק היא לא רק פיסקאלית (כלכלית) אלא גם חברתית: "פיצוי" על עלות הנזקים שנגרמים לחברה כתוצאה מצריכתם של מוצרים בעלי השפעה שלילית על החברה, כמו סיגריות.

עם זאת, לוין משאיר לכחלון פתח לקביעת מס קנייה על אייקוס שיהיה שונה מזה החל על סיגריות. הוא מזכיר במכתבו את הקביעה של מינהל המכס כי אייקוס יסווג כ"מוצר טבק אחר" ולא תחת אותה קטגוריה עם סיגריות. בהקשר זה אומר לוין כי "נדרש מהלך משלים של קביעת מס קנייה שיחול על מוצר זה, באופן שיביא לידי ביטוי את השפעתו השלילית על הציבור".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: אוליבייה פיטוסי

בסיום דבריו מזכיר לוין לכחלון כי "כל עוד תיקונים אלה (תיקוני החקיקה להטלת מס על אייקוס - ר.ל.ג) אינם נחתמים, המשמעות היא שלא מוטל כל מס קנייה בעת יבואו של מוצר זה. תוצאה זו בוודאי שאינה סבירה שעה שישנה עמדה מקצועית לגבי ההשפעות השליליות שעלולות להיות לצריכת מוצר זה, ובעוד על מוצרים הדומים לאייקוס כן מוטל מס קנייה".

מכתב היועמ"ש מגיע על רקע ההתרעה ששיגרו לפני שבוע שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, ושירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, במכתב לכחלון. במכתב התריעו כי אם השר לא יחתום עד סוף החודש על הצו שמשווה את המס על אייקוס למס על סיגריות רגילות - הם ייפנו לערכאות משפטיות.

גטניו אמר כי "נותרו שישה ימים לפקיעת האולטימטום שלנו לשר כחלון. נדמה שיש מי שמנסים, ובצדק, למנוע הגשת עתירה מיותרת מצידנו ומבהירים לשר שלא יוכלו להגן על עמדתו בבג"ץ, אולם מדובר כאמור בעניינים פנימיים של משרדי הממשלה. בתום פקיעת האולטימטום לשר נתחיל לקדם עתירה כנגדו, ואין לי ספק שננצח אותו בבג"ץ אם נידרש לכך".

כסלו מוסיפה כי "על כל יום שעובר והצו למיסוי IQOS לא חתום, מאפשר השר כחלון החדרה קלה של מוצר טבק חדש לשוק הישראלי ופוגע בבריאות הציבור בישראל".

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית אמר כי הוא "קורא לשר האוצר כחלון לחתום עוד היום על מיסוי סיגריית האייקוס הממכרת ומסוכנת לבריאות בשיעור זהה לסיגריות, בהתאם להנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שנחשפה היום. כל עיכוב נוסף משרת את תאגיד הטבק ופוגע באינטרס הציבורי ובבריאות הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר