רופא ש"גנב" 1,400 מבוטחים מקופת חולים לאומית יפצה אותה ב-8 מיליון שקל

כשנה אחרי שלאומית השקיעה מאות אלפי שקלים בפיתוח המרפאה במזרח ירושלים, התגלה כי מספר עצום של מטופלים עבר לכללית ■ מנכ"ל לאומית: "מקווה שההחלטה תעצור את טירוף המערכות המשתולל במערכת הבריאות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרפאת כללית במזרח ירושלים
מרפאת כללית במזרח ירושלים
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רופא משפחה ושותפיו, בעלים של מרפאה במזרח ירושלים, יפצו את קופת חולים לאומית ב-8 מיליון שקל לאחר שנתבעו על ידי הקופה בגין העברה בלתי חוקית לכאורה של 1,427 מבוטחי הקופה לשירותי בריאות כללית. הנתבעים - מרכז רפואי אלמרוה; הבעלים, ד"ר סמיר מטור; ושותפיו חסין מטור ועמוס טוהר - לא הגישו כתב הגנה. הם אף נדרשו לשלם 175 אלף שקל בגין הוצאות ושכר טרחה.

הפרשה החלה בפברואר 2016, כשקופת חולים לאומית חתמה עם הנתבעים על הסכם זיכיון להפעלת מרפאה במזרח ירושלים לטובת מבוטחי הקופה. לפי כתב התביעה, במסגרת ההסכם העבירה הקופה למרפאה מאות אלפי שקלים למימון ההקמה, השיפוץ ופיתוח המרפאה. חודשיים לאחר חתימת ההסכם העבירה לאומית 2,250 מבוטחים תושבי האזור לטיפול המרפאה.

בתביעה נכתב כי במהלך החודשים שלאחר העברת המבוטחים, הגיעו שמועות לאוזני מנהלי הקופה על כך שהנתבעים מנסים להעביר מבוטחים של לאומית לקופת חולים אחרת, למרות שההסכם שעליו היה חתום ד"ר מטור אסר עליו לעשות זאת. הנתבעים הכחישו את השמועה נמרצות.

ואולם פחות משנה לאחר מכן, בפברואר 2017, נודע ללאומית דרך המוסד לביטוח לאומי כי 1,427 מבוטחי לאומית שרשומים במרפאה ביקשו לעבור לכללית - לעומת ממוצע של 200-100 עזיבות מהאזור בתקופות מקבילות בעבר. בלאומי טענו כי רבים מהמבוטחים שעברו לכללית כלל לא היו מודעים לכך שהם עוברים לקופה אחרת, ולא חתמו על טפסים כמתבקש במעבר בין קופות.

הנתבעים "פעלו בניגוד לחוק ובניגוד להסכמים מפורשים עם הקופה וגזלו ידע, כסף ומשאבים מלאומית, והתעשרו על חשבונה על ידי העברת מבוטחי לאומית לשירותי בריאות כללית", נכתב בכתב התביעה. כמו כן השתמשו הנתבעים בסודות מסחריים ומאגרי מידע ומיחשוב של לאומית - "לרוב ללא ידיעת המטופלים".

עוד האשימה לאומית את הנתבעים כי "בחלק ניכר מתקופת ההתקשרות לא עסקו במתן שירות ובשיפור השירות לבאי המרפאה, אלא בשימוש במאגרי המידע של לאומית ובסודותיה המסחריים כדי להתעשר על חשבון לאומית ולהעביר את מבוטחי הקופה לקופה מתחרה, ובכך להותיר את לאומית ללא פתרון למבוטחיה ולמעשה ללא מבוטחים". לאומית יוצגה על ידי עו"ד פז מוזר ומיכל רובינשטיין נגרין ממשרד ליבליך מוזר ושות'.

ניסים אלון, מנכ"ל קופת חולים לאומיתצילום: אוליבייה פיטוסי

"על רופאים לעמוד בהסכמים"

"אני מקווה שהחלטה זו של בית המשפט תעצור את טירוף המערכות המשתולל במערכת הבריאות בכלל ובמזרח ירושלים בפרט, בנושא מעבר מבוטחים בין הקופות לעיתים ללא ידיעתם", אמר מנכ"ל לאומית, ניסים אלון. "על כל הרופאים והזכיינים לעמוד בהסכמים עליהם הם חתמו ללא כחל ושרק".

בתגובה לפסק הדין, מיהרו הנתבעים להגיש בקשה לביטולו. זאת, בטענה כי לאומית הסתירה מבית המשפט את העובדה שבשבועות האחרונים - בין הגשת התביעה לקלת פסק הדין - ניהלו הצדדים משא ומתן מחוץ לכותלי בית המשפט במטרה להגיע להסכמות שייתרו את ניהול ההליך המשפטי. לטענת הנתבעים, "במסגרת המגעים התגבשה הבנה בין הצדדים, כי ההליך המשפטי יוקפא בינתיים, וכי במידה שלא יצלחו המגעים יינתן לנתבעים זמן להגשת כתב הגנה".

לטענתם, לאחר שבתאריך 12 בספטמבר 2017 הבינו הצדדים כי ההליך נכשל והם לא יצליחו להגיע להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט, "פעלה קופת חולים במחטף והגישה ביום 18 בספטמבר בקשה לקבלת פס"ד בהעדר הגנה, תוך העלמת עובדת קיומו של המשא ומתן". עוד נטען בבקשה כי לאומית "התעלמה ולאחר מכן סירבה לניסיונות הנתבעים להגיע להסכמה לגבי מועד הגשת כתב הגנה".

הנתבעים, המיוצגים על ידי עו"ד חן בכר ורומן גורלניק ממשרד עורכי הדין בכר – שבתאי, גם מעלים טענות חדשות נגד לאומית בבקשה: לטענתם, הסכם ההתקשרות המקורי בין לאומית לרופא כלל סעיפים שחוקיותם נתונה בספק, כולל תמריצים להפחתת שימוש בחדר מיון ותמריצים כספיים עבור גיוס לקוחות חדשים לקופה.

במשרד הבריאות מוטרדים בחודשים האחרונים מהתחרות הבעייתית שהתפתחה בין קופות החולים. התחרות מתמקדת בסוג של "מפקדי ארגזים" - כלומר "גניבת" רופאים מקופה אחת לאחרת תמורת סכומי כסף גבוהים, במטרה שהמטופלים יעברו לקופה החדשה יחד עם הרופא שהם קשורים אליו. בממשלה ובקופות החולים הבינו כי במקום להתחרות על השירות, קופות החולים מבזבזות כספים על הטבות שכר, חלקן קיצוניות, בלי שהמטופלים מקבלים כל ערך מוסף או שיפור בשירות.

רק באחרונה פורסם ב"ישראל היום" כי קופת חולים כללית שילמה 300 אלף שקל לרופא מסכנין כדי שיעביר אליה את כל מבוטחיו - ומשרד הבריאות ביטל את ההסכם. מזרח ירושלים נחשבת לאזור קשה במיוחד מבחינה זאת, מכיוון שקופות החולים פועלות בו בשיטת זיכיונות לרופאים ומפעילים מקומיים, שצוברים כוח רב מול הנהלות קופות החולים.

הערת מערכת: ב-18 בדצמבר נעתר בית המשפט לעתירת הנתבעים לביטול פסק הדין והורה להם להגיש כתב הגנה עד 18 בינואר 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות