"לעצור את הרצח ההמוני": במקום להיגמל, המעשנים עוברים לטבק לגלגול - והמדינה מפסידה מיליארדים

דו"ח של הכנסת מלמד כי פערי המיסוי העצומים בין טבק לגלגול לבין חפיסות סיגריות גורמים להחמצת המטרה העיקרית של המס על מוצרי טבק — שהיא הפחתת עישון ■ בין 2012 ל–2016 זינק יבוא הטבק לגלגול פי 13 ויותר, והדו"ח מציע לשלש את המס עליו

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טבק לגלגול
טבק לגלגולצילום: Bloomberg
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מדיניות המיסוי של מוצרי טבק בישראל מעוותת, מחטיאה את מטרתה להפחית את מספר המעשנים, מנוגדת להמלצות ארגון הבריאות העולמי, מנוגדת לאמנה הבינלאומית לפיקוח על העישון שעליה חתומה ישראל וגורמת הפסדים גדולים לקופת המדינה — אלה מסקנות דו"ח שכתב הכלכלן ויקטור פתאל מהמחלקה לפיקוח תקציבי במרכז המחקר והמידע של הכנסת. את הדו"ח הזמין ח"כ יהודה גליק (הליכוד).

ערך הטבק המיובא לישראל זינק בין 2012 ל–2016 מכ–2.3 מיליון דולר לכ–30.2 מיליון דולר — זינוק עצום של 1,236% בתוך ארבע שנים. כתוצאה מכך, משקל יבוא הטבק לגלגול עלה מהיקף זניח של כ–1.2% מערך היבוא של טבק ב–2012 ל–12.4% מערך הטבק המיובא ב–2016. באותה תקופה, ערך היבוא של סיגריות עלה בכ–11.5% בלבד: מ–190.3 מיליון דולר ב–2012 ל–212 מיליון דולר ב–2016.

הסבר אפשרי לכך הוא פער המיסוי האדיר שבין סיגריות לטבק לגלגול. נכון ל–2016, מס הקנייה על חפיסת סיגריות הוא כ–19.3 שקל לחפיסה של 20 סיגריות — כ–65.5% ממחיר החפיסה לצרכן (או 80% מס כולל מע"מ). לעומת זאת, מס הקנייה הממוצע על טבק לגלגול היה כ–18.1 שקל לחפיסת טבק לגלגול במשקל 40 גרם, השקולה לכ–57 סיגריות מגולגלות. כך, מס הקנייה הממוצע על מוצרי טבק הוא 42.8% ממחיר הטבק לצרכן (57.3% בשקלול מע"מ). לפי הערכות, פער המיסוי העצום הוא התמריץ העיקרי למעשנים לעבור לצריכת טבק לגלגול, תוך החמצת מטרת המיסוי, שהיא הפחתת עישון.

אובדן הכנסות של יותר ממיליארד שקל

על טבק לגלגול חל כיום מס קצוב בלבד בסך 453 שקל לק"ג טבק. כך, הכנסות המדינה ממיסוי סיגריות ב–2016 הסתכמו ב–6 מיליארד שקל, ואילו ההכנסות ממס הקנייה על טבק לגלגול היו 310 מיליון שקל בלבד. בדו"ח נכתב כי "מצב זה גורם לפגיעה קשה ביעילותה של מדיניות המיסוי ככלי יעיל מוכח לצמצום העישון ונזקיו, ולמניעת התחלת עישון בקרב צעירים, וכן גורם לאובדן הכנסות מצטבר של 1.5 מיליארד שקל לקופת המדינה בשנים האחרונות".

לפי הדו"ח, כדי להשוות את המס על טבק לגלגול למס שנגבה על סיגריות, יש להעלות את המס על טבק לגלגול פי שלושה — מ–453 שקל לק"ג כיום ל–1,375 שקל לק"ג. העלאה כזאת תייקר את הטבק לגלגול פי שניים. אם הצריכה תישאר ללא שינוי, תוספת ההכנסות לקופת המדינה במקרה כזה צפויה להיות כ–630 מיליון שקל בשנה. מנגד, אם העלאת המס תצמצם את הצריכה, הכנסות המדינה יגדלו ב–243 מיליון שקל בשנה, להערכת כותבי הדו"ח.

ח"כ יהודה גליק: "הדרך לעצור את הרצח ההמוני של אנשים על ידי חברות הטבק היא העלאת המס. המדינה צריכה להכין תוכנית מלחמה כוללת בעישון"צילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

הדו"ח אף מזכיר כי בהצעת המחליטים של תקציב המדינה ל–2013–2014 הוצע להעלות את מס הקנייה של טבק לגלגול, שהיה אז 290 שקל לק"ג, בהדרגה — לא לרמה הזהה לסיגריות רגילות (1,375 שקל לק"ג) אלא ל–800 שקל לק"ג טבק. בפועל, התרחשה עלייה מתונה בהרבה, לרמה הנוכחית (453 שקל לק"ג).

הטלת מס חדש של 800 שקל לק"ג על טבק לגלגול תעלה את המחיר של חפיסה של 30 גרם בכ–12.2 שקל — 10.4 שקל מתוכם בשל העלייה במס הקצוב וכ–1.8 שקל בשל תוספת המע"מ. כך למשל, חפיסת טבק מרלבורו גולד שמשקלה 30 גרם נמכרת כיום בכ–38.5 שקל. במקרה שיוטל המס הזה, מחיר החפיסה יעלה ל–50.7 שקל — תוספת של כ–32% על המחיר הנוכחי.

באחרונה משרד האוצר הביך את עצמו בסוגייה: סגן השר, יצחק כהן, הצהיר במכתב חתום ומנומק לח"כ גליק כי המשרד סבור שיש מקום להעלאת המס ב–75% לכל הפחות. ואולם כש–TheMarker פנה למשרד האוצר וביקש לדעת מתי תתרחש העלאת המס — הודיע כחלון כי לא יעלה מסים בשום תחום. כשפנה TheMarker שוב לסגן השר כהן, הוא השיב: "אמרנו שאנחנו סבורים שיש להעלות את המס, לא אמרנו שנעלה אותו בפועל. בין 'סבורים' לבין 'מעלים' יש דרך ארוכה".

מחיר נזקי העישון: 12.7 מיליארד ש' בשנה

בישראל פועלים שלושה מפיצים עיקריים של סיגריות: ענקית הטבק פיליפ מוריס (השולטת ב–60.2% מהשוק), גלוברנדס (28.9%) והחברה הישראלית דובק (10.6%), שהיא גם יבואנית של מותגים מחו"ל. משקי הבית בישראל מוציאים 8.1 מיליארד שקל בשנה על סיגריות (לא כולל מוצרי טבק אחרים), והמס שהם משלמים עליהן מגיע ל–6.3 מיליארד שקל — מהם רק 300 מיליון שקל מטבק לגלגול, והשאר מסיגריות. ב–2016 הגיע מספר המעשנים בישראל לשיא של 1.2 מיליון מעשנים (22.5% מהישראלים בני 21 ומעלה).

הרציונל מאחורי מיסוי גבוה של סיגריות ברור: קידום בריאות הציבור ויצירת הכנסות לכיסוי נזקי העישון לקופת המדינה. כמו כן, ישראל חתומה על האמנה הבינלאומית FCTC, שעליה חתומות 168 מדינות, ומשמשת כמסגרת בינלאומית לפיקוח וצמצום צריכת טבק בעולם. אחד האמצעים המרכזיים לצמצם את צריכת הטבק שעליהם מצביעה האמנה הוא מיסוי גבוה של טבק. המטרה הראשית של מיסוי זה אינה להעשיר את קופת המדינה, אלא לגרום ליותר אנשים להפסיק לעשן. במקרה שמדיניות המיסוי עובדת היטב, ומספר הנגמלים מעישון או נמנעים מעישון מלכתחילה עולה — הכנסות המדינה ממיסוי טבק עשויות אפילו להיפגע, למרות העלאת המס.

לפי משרד הבריאות, עלות נזקי העישון בישראל היא 12.7 מיליארד שקל בשנה. הסכום מורכב מעלות תמותה מעישון כפוי, הפסד תפוקה בשל אובדן כושר עבודה וימי מחלה, ועלות ישירה ועקיפה למערכת הבריאות כתוצאה מטיפול במחלות שנגרמות מעישון.

ארגון הבריאות העולמי רואה במס קנייה על טבק כלי רב עוצמה להתמודדות עם בעיית העישון. לפי הארגון, כלל האצבע הוא שעלייה של 10% במחיר חפיסת סיגריות לצרכן מקטינה את הביקוש לסיגריות בכ–4% במדינות בעלות תוצר לנפש גבוה יחסית, כמו ישראל. הארגון ממליץ על מס קנייה של לפחות 70% מהמחיר הסופי לצרכן, לא כולל מע"מ. כמו כן, הוא ממליץ לשים דגש רב יותר על מס קצוב (מס קבוע לכל חפיסה); ולקיים מערכת אכיפת מס יעילה, שתמזער מקרים של התחמקות ממסים ותועפות של סחר בלתי־חוקי בטבק.

הארגון ממליץ בנוסף כי שיעור עליית המס הקצוב על טבק יהיה גבוה משיעור עליית מדד המחירים לצרכן והשכר הממוצע; וכי יש למזער ככל הניתן תמריצים למעשנים לעבור למותגים או מוצרים זולים יותר בתגובה לעליית המס, כלומר להשוות ככל הניתן את שיעורי המס בין מוצרי הטבק השונים.

מס אחוזי ומס קצוב

הדו"ח מתייחס לסוגיה נוספת: איזה סוג של מס יש להטיל על סיגריות? כיום המס על סיגריות הוא אחוזי (שיעור ממחיר הסיגריות) וגם קצוב (סכום קבוע לכל חפיסה). המס האחוזי הוא ברמה של 270% מהמחיר הסיטוני, והמס הקצוב הוא 7.9 שקלים לחפיסה. כך, מס קנייה מינימלי לחפיסה, בשילוב שתי השיטות, הוא 15.1 שקל. בפועל, המס הממוצע על חפיסת סיגריות בישראל נכון להיום הוא 19.3 שקל (22.6 שקל כולל מע"מ).

מס אחוזי על סיגריות, שנגזר ממחירן, גורם לכך שהמס על מותגי סיגריות זולים יהיה נמוך יותר מהמס על מותגים יקרים — וזאת אף שהנזק שגורמים המותגים לבריאות זהה. כתוצאה מכך, צרכנים שרגישים למחיר עלולים לעבור למותגים זולים יותר במקום להפסיק לעשן. הטלת מס קצוב בלבד על כל מותגי הסיגריה תגרום לצמצום הפער במחירי הסיגריות, ותכניס לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים.

הדו"ח כולל את תגובותיהן ועמדותיהן של חברות הטבק בישראל. כצפוי, חברת דובק, שמוכרת מותגים זולים בישראל, מתנגדת להטלת מס קצוב גבוה יותר בטענה שהדבר "פוגע קשות יותר במוצרים שמחירם נמוך". לטענת החברה, העלאת המס על מותגים זולים תפגע בשכבות החלשות בישראל שצורכים סיגריות זולות.

מחברת גלוברנדס, המשווקת מוצרים של תאגידי הטבק הבינלאומיים בריטיש אמריקן טבאקו וג'פאן טבאקו אינטרנשיונל, נמסר כי יש לשמור על פער במיסוי בין סיגריות לטבק לגלגול. בין הנימוקים: זהו מוצר "מוגמר למחצה" ויש להשקיע זמן בהכנה ידנית, הוא נצרך בעיקר על ידי צרכנים רגישים למחיר, ו"לא ניתן לצרוך במלואו את הטבק לגלגול בכל צורה של אריזה, מכיוון שחלק ממנו בדרך כלל נזרק משום שאינו יכול לשמש לגלגול (גבעולים, פירורים וכדומה)". חברת בריטיש אמריקן טבאקו מציינת כי היא מתנגדת למס קצוב גבוה יותר, "שיוביל לכך שמוצרים זולים יהיו נגישים פחות ויובילו לסחר לא חוקי".

פיליפ מוריס, שאינה חזקה בשוק הטבק לגלגול, תומכת כצפוי בהעלאת המס על טבק לגלגול, ומתנגדת להעלאת מס על סיגריות, שכן לטענתה הדבר יגרום להפיכת תחליפי הטבק לאטרקטיביים עוד יותר עבור הצרכנים, יגביר סחר בלתי חוקי, ויקטין את הכנסות המדינה ממסים כתוצאה ממעבר לתחליפים הזולים. החברה תומכת בהעלאת המס הקצוב, שאמור לפגוע במתחרות המוכרות בישראל מותגים זולים, ודווקא להוזיל את מותגי היוקרה של החברה.

ח"כ גליק אמר בתגובה לדו"ח: "הדרך לעצור את הרצח ההמוני של אנשים על ידי חברות הטבק היא העלאת המס". לדבריו, "העלייה הדרמטית בכמות הטבק הנמכר בישראל היא פשע איום שהמדינה צריכה לטפל בו לפני שיפגע באנשים נוספים. המדינה משקיעה, ובצדק, בכל שנה עשרות מיליארדים בביטחון, אבל אנחנו נכשלים בהצלת 8,000 איש בשנה שמתים מעישון. המדינה צריכה להתעשת, ולהכין תוכנית מלחמה כוללת בעישון — בהובלת ראש הממשלה ובשיתוף כלל המשרדים הנוגעים בדבר: העלאת מס, צמצום הנגישות, מתן שרותי גמילה, אכיפה יעילה ועוד".

לדברי מארק לוריא, יו"ר הוועד להגבלת העישון ופעיל בולט במאבק נגד עישון בישראל, "ייתכן שהעלייה בצריכת הסיגריות ב–2016 נובעת משחיקת השפעת מס הקניה על הסיגריות, שכן העלייה המשמעותית האחרונה במס חלה במאי 2013. כמו כן, ייתכן שהעלייה בשכר הריאלי הממוצע לשכיר במשק של כ–7.3% מתחילת 2015 ועד סוף אפריל 2017, גם תרמה לעלייה בצריכה — מפני שלא העלו שוב את המס על הסיגריות, ישראלים הפנימו את המס והתחילו שוב לקנות סיגריות".

ח"כ גליק פנה הבוקר (ב') במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת שיכריע בנושא ויעלה את המס על הטבק לגלגול וכן פנה ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני על מנת שהוועדה תדון בממצאי הדו"ח מיד עם תחילת מושב החורף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה