"זלזול עמוק" |

האוצר לא שלח נציג לדיון בכנסת על מיסוי אייקוס

המוצר של ענקית הטבק פיליפ מוריס נמכר בפטור מלא ממס למרות שהוא מוגדר כ"מוצר טבק" ■ המדינה התחייבה בפני בג"ץ למסותו, אך שר האוצר משה כחלון מתמיד בסירובו

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד האוצר לא טרח לשלוח הבוקר (ב') נציג לוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, כדי להסביר את הימנעותו המתמשכת של שר האוצר, משה כחלון, מחתימה על הצו המשווה את המס על אייקוס למס המוטל על סיגריות רגילות. סירובו של כחלון מנוגד להתחייבות המדינה בפני בג"ץ כבר לפני שלושה חודשים למסות את האייקוס בהתאם למיסוי החל על סיגריות. אמש ולאורך כל הבוקר נאמר ליו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג, כי יישלח נציג לדיון, ואף נמסר לה שם של נציגת רשות המסים שתגיע לדיון, אך לבסוף איש מאנשי האוצר לא הגיע.

ההימנעות מהופעה בפני הוועדה מצטרפת להתעלמותו של כחלון מפניות חוזרות ונשנות מצד ארגוני רופאים וחולים להיפגש עמו כדי לנסות ולהסביר לו עד כמה חשוב להשוות את המס על אייקוס ואת המס על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות, וכן לסירובו לענות באופן מנומק לשאלות שמופנות אליו מצד TheMarker בנושא. הצו מונח על שולחנו מוכן לחתימה מזה זמן רב, אך כחלון נמנע מלחתום עליו, בנימוק ש"אינו מעלה מסים".

הדיון בכנסת עסק בעובדה שבשל הימנעותו של כחלון מלחתום על הצו, ענקית הטבק פיליפ מוריס - יצרנית האייקוס - ממשיכה ליהנות מחדירה רכה לשוק הישראלי, עם פטור מלא ממס קניה על מקלוני הטבק של האייקוס, ה-"היטס". לשם השוואה, המס הממוצע על סיגריות רגילות עומד על 65% ממחיר כל חפיסה.

"הפקרה פושעת", כינתה את התנהלותו של שר האוצר יו"ר הוועדה זנדברג. "יכול להיות ששר האוצר חושב שסיגריות זה כמו מוצצים או משקפיים. אם הוא רוצה לעמוד בהתחייבות שלו לשכבות החלשות – שיחתום על הצו באופן מידי". זנדברג הוסיפה כי העובדה שכחלון לא מצא לנכון לשלוח נציג לדיון "מדאיגה ומביישת, והוא כנראה יצטרך לעשות את זה בתשובה לבג"ץ. ואז אולי יהיה מי שיכריח את שר האוצר לעמוד במה שהחוק והאינטרס הציבורי דורשים".

"אי הגעת נציג האוצר לדיון על מיסוי האייקוס מסמל זלזול עמוק באזרחי ישראל שראויים לשר אוצר שדואג להם ולא לחברות הטבק", אומרים באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית והאגודה למלחמה בסרטן. "שר האוצר כחלון נותן מתנה לפיליפ מוריס על חשבון הציבור וגורם לנזק בלתי הפיך לבריאות הציבור".

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, שהודיע יחד עם מנכ"לית המיזם למיגור העישון, שירה כסלו, כי בכוונתו להגיש עתירה לבג"ץ נגד כחלון אם לא יחתום על הצו עד סוף החודש, קשר בין סירובו של כחלון לחתום על הצו לבין הניסיון של שר הבריאות יעקב ליצמן לאפשר מכירה חופשית של האייקוס עד להחלטת FDA בעניין. ניסיון זה נבלם גם הוא בבג"ץ, כאשר המדינה הודיעה כי תגדיר את האייקוס כ"מוצר טבק", ויחולו עליו כל החוקים החלים על מוצרי טבק. "אני בהלם מכך שהאנשים שאמורים להגן עלינו פשוט חלשים. עכשיו התירוץ של כחלון הוא 'אני לא מעלה מסים', בפעם שעברה שר הבריאות אמר שהוא 'מחכה ל-FDA'. ברור שכחלון יחתום בסוף על הצו, אבל למה לתת לצוררי הטבק עוד חודשים למכר עוד אנשים, למה לתת להם לשווק את אייקוס במס אפס?".

כסלו, מהמיזם למיגור העישון, הציגה בפני המשתתפים בוועדה את מקלוני ה"היטס" של אייקוס, שנראים כמו סיגריות, והסבירה שכבר היום חפיסת מקלונים שכזו עולה אפילו יותר מחלק ממותגי הסיגריות, למרות שלא חל עליה מס קנייה כלל. "טבק הוא טבק ואם זה נראה כמו סיגריה ונצרך כמו סיגריה, המיסוי צריך להיות כמו סיגריה", אמרה.

ד"ר אביטל בן ארי - מהאגודה למלחמה בסרטן, אמרה כי "גמילה זה נורא קשה ואנשים לא מגיעים לסדנאות. ולכן אנחנו רוצים למנוע התחלת עישון ולא להגיע למצב שעוד 20 שנה מסתבכים עם גמילה. טבק לגלגול ואייקוס מיועדים לצעירים, ומה שמשפיע על הצעירים – זה הכיס שלהם. אפשר להעלות מס או להעלות מחיר בלי מס, כמו שקורה עכשיו בארצות הברית. בניו יורק אין חפיסת סיגריות בפחות מ-13 דולר".

משרד האוצר סירב להגיב לשאלת TheMarker מדוע לא שלח נציג לדיון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו