הרשימה המלאה נחשפת: באילו בסיסי צה"ל לא יימכרו סיגריות?

בנוסף לאיסור על מכירת סיגריות יעודכנו פקודות המטכ"ל באופן שיצמצם משמעותית את האזורים בהם ניתן לעשן. בצה"ל מכוונים גבוה: "בשלב הראשון תופסק המכירה ביחידות הפתוחות ובשלב הבא ביחידות הכשרה וביחידות נוספות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל מעשן במלחמת לבנון השנייה
חייל מעשן במלחמת לבנון השנייהצילום: אי־פי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מכריזים - ומבצעים. צה"ל הודיע היום (א') כי החל בנובמבר הקרוב, תופסק מכירת סיגריות ברשת כוורת ביותר מ-60 בסיסים פתוחים. בין הבסיסים שמכירת הסיגריות בהם תיאסר: צריפין, הקריה, ג'וליס, תל השומר ושדה דב.

ההחלטה התקבלה כבר לפני כמה חודשים, וביולי האחרון חשף אותה אל"מ פרופ' איילון גלזברג, ראש מחלקת שירותי הרפואה וסגן קצין רפואה ראשי, שהכריז בכנסת כי בתוך כמה חודשים תיפסק מכירת הסיגריות בכוורות (שקמיות) בצה"ל. גלזברג אמר באותה הזדמנות כי "הרמטכ"ל מדבר על צה"ל נקי מעישון - זו דרמה בצה"ל. זה היעד". נכון להיום, לא רק שסיגריות נמכרות בכל הכוורות בצה"ל, אלא שלפי המכרז מדובר במוצר חובה.

בהודעה לעיתונות של צה"ל אכן נאמר כי מדובר בצעד ראשון, שלאחריו יצורפו לבסיסים הנקיים מעישון גם בסיסי הדרכה ויחידות צבאיות נוספות.

בנוסף, הכריזו בצה"ל רשמית על שינוי פקודות מטכ"ל כך ש"יוגדרו אזורים בלעדיים בהם יהיה ניתן לעשן, כדי שכל יתר השטחים יהיו נקיים מעשן סיגריות". זאת, כדי להגן על חיילים שנחשפים לעישון בעל כורכם במהלך השירות. מבדיקה שערכו בצה"ל עולה כי 80% מהחיילים מדווחים על חשיפה לעשן סיגריות במהלך שירותם. "ולכן קיימת חשיבות גם לצמצום העישון מיד שנייה", נמסר.

בדיון בכנסת אמר גולזברג בהקשר זה כי "אנחנו מוטרדים מאוד. זה שאדם בוחר לעשן זה נורא ואיום וניתן לו את כל הכלים להפסיק. אבל אלה שבוחרים שלא לעשן ונחשפים לעישון - הם עולים לראש סדר העדיפויות שלנו".

סיכוי גבוה להתחיל לעשן בצבא

בצה"ל החליטו להתמודד עם העובדה שהשירות הצבאי מהווה מעין חממה לעישון. מחקר ישראלי גדול שהתפרסם לפני כמה חודשים בכתב העת "Nicotine & Tobacco Research", חושף כי צעירים המתגייסים לצה"ל כשהם לא מעשנים נמצאים בסיכון גדול להשתחרר כשהם מעשנים, וכי המצב הזה לא משתנה כבר שנים ארוכות. המחקר נערך על ידי ד"ר רוזן, ד"ר חגי לוין וד"ר סלמאן זרקא מבתי הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית־הדסה ואוניברסיטת חיפה ובשיתוף חוקרים מחיל הרפואה של צה"ל, ובדק את הרגלי העישון בקרב כ–30 אלף חיילים וחיילות בשירות חובה ב–1987–2011. המחקר מצא כי שכיחות העישון עלתה בכ–40% מיום הגיוס ליום השחרור משירות חובה: משיעור של 26.2% מעשנים ביום הגיוס ל–36.5% מעשנים ביום השחרור.

המכה גדולה יותר בקרב חיילים גברים: שכיחות העישון בעת השחרור בקרב גברים היתה של ארבעה מעשנים לכל עשרה חיילים משוחררים, לעומת קצת יותר משלוש חיילות מעשנות לכל עשר משוחררות (32.4%). ואולם קצב העלייה בעישון במהלך שירות החובה היה דומה בין גברים לנשים.

18% מהנבדקים שלא עישנו בזמן הגיוס התחילו לעשן במהלך השירות הצבאי. הקבוצה בסיכון הגבוה ביותר היא קבוצת המעשנים לשעבר, שהפסיקו לעשן לפני הגיוס. על פי תוצאות המחקר, יותר ממחציתם, 56%, חזרו לעשן במהלך השירות.

מצה"ל נמסר כי "ההחלטה התקבלה במסגרת עבודת מטה רחבה שנעשתה בחיל הרפואה בשיתוף אגף כוח האדם. בשנת 2016 אחוז המעשנים בקרב המתגייסים לצה״ל עמד על כ-25% גברים וכ-15% נשים.

מטרת מהלך זה היא להתמקד במניעה ראשונית וליצור סביבה המעודדת אוויר נקי והימנעות מעישון, בין היתר ע״י הפסקת מכירת סיגריות ברשת כוורת. בשלב הראשון תופסק המכירה ביחידות הפתוחות ובשלב הבא ביחידות הכשרה וביחידות נוספות".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ), יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בכנסת, מסרה בתגובה: "התוכנית הצה"לית, שנולדה בעקבות הלחץ הציבורי והפוליטי שהפעלנו בוועדת הסמים של הכנסת, היא לא פחות ממהפכה. הסיגריות, שעד היום היו פריט חובה בשקמיות, יוצאו מהן בזכות הירתמותו של הרמטכ"ל למהפכה שאולי לא פופולרית, אבל חשובה מאין כמותה. מודל לחיקוי עבור שרי הבריאות והאוצר, שממשיכים להתמהמה בטיפול בתופעת העישון שגובה כ-8,000 קורבנות מדי שנה".

אומרת ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שרת הבריאות לשעבר, מסרה: "החלטת צה"ל היא החלטה אמיצה וחשובה. גם בנושא הזה הצבא בוחר להוביל ולשמור על המשאב היקר לו מכל - בריאות אנשיו. כולי תקווה שאיסור מכירת סיגריות בבסיסי צה"ל תפקח סוף סוף את עיני שר הבריאות שבשנתיים האחרונות התחייב למיגור תופעת העישון אך לא פעל לשם כך".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) אמר כי הוא "מברך את הרמטכ"ל. העולם כולו במגמה להאבק בעישון שהוא הרוצח מספר אחד בישראל ובעולם. אני שמח שצה"ל מוביל בראש החץ של המאבק הזה. הנזק הגדול ביותר הוא מזה שצעירים מתחילים או חוזרים לעשן במהלך שירותם בצבא. הוצאת הסיגריות מצה"ל היא הצלת נפשות ממש".

מאיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית נמסר כי האיגוד "מצדיע לצה"ל ולרמטכ"ל על מימוש התכנית למאבק בטבק והגנה על בריאות החיילים. אנו מקווים שהנחישות של צה"ל תהווה דוגמא לשר הבריאות ולגופים אחרים כיצד ניתן להגן על בריאות הציבור באמצעות מימוש צעדים מקובלים ומוכחים לפיקוח על הטבק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"