רופאי בריאות הציבור: תעשיית המזון פועלת בחמדנות ובשיטות דומות לאלה של תעשיית הטבק

האיגוד ממליץ על שורה של צעדים רדיקליים למאבק במזון מזיק: הטלת מס, איסור פרסום, איסור מכירה לקטינים, אזהרות גרפיות על גבי האריזות ואיסור מכירת ממתקים וחטיפים במכונות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
מכירת סיגריות בפיצוצייה
מכירת סיגריות בפיצוצייהצילום: אסף עברון
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רופאי בריאות הציבור משווים את התנהלות תעשיית המזון לזו של תעשיית הטבק, וקוראים לממשלה ללמוד מלקחי המאבק בטבק ברחבי העולם ולנקוט בצעדים תקיפים להגבלת חופש הפעולה של התעשייה בשיווק מזון מזיק לציבור, ולילדים בפרט.

בנייר עמדה שהוגש לוועדה להגבלת פרסום מזון מזיק, קובעים הרופאים כי "קיים דמיון רב בין מזון מזיק לטבק, הן באופי וחומרת הבעיה והן בצורך בגישת בריאות הציבור כוללנית לפתרון", ומציינים כי מדובר ב"תעשייה הפועלת בחמדנות להגדיל את רווחיה תוך ניצול פגיעותם של ילדים, על חשבון בריאות הציבור והאינטרס הציבורי". הם אף שוללים כל יוזמה לאפשר לתעשייה לבצע רגולציה עצמית: "קיימות עדויות מוצקות לכך שרגולוציה עצמית איננה יעילה", קובעים הרופאים. את העמדה הציג לוועדה מזכיר האיגוד, ד"ר חגי לוין.

הרופאים קובעים בנייר העמדה כי בדומה לסיגריות וטבק, גם ההתמכרות למזון מזיק "מקודמת באינטנסיביות" על ידי התעשיה ה"חמדנית". הם מצטטים את פרופ' רונית אנדוולט, מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות, שאמרה כי "קיימות ראיות חד-משמעיות לכך שהשמנת ילדים מושפעת מאמצעי שיווק ומכירות של מזונות עשירים בשומן רווי ושומן טראנס, סוכר ומלח".

הרופאים מפרטים את האופנים שבהם תעשיית המזון מזכירה את דרכי הפעולה של תעשיית הטבק. כך למשל, הם קובעים כי "תעשיות המזון והטבק נוקטות באמצעים פסולים להשפיע על המחקר המדעי, מקבלי ההחלטות והתקשורת, תוך כדי הטעיה מכוונת של הציבור". לפיכך, לדבריהם, יש למנוע כל שילוב של נציגי התעשייה בצומתי קבלת ההחלטות בנוגע לרגולציה על מזון מזיק: "הגנה על בריאות הציבור מחייבת צעדים למניעת השפעה פסולה של תעשיית המזון על מקבלי ההחלטות, בדומה לצעדים המיושמים בתחום הפיקוח על הטבק".

גבר רוכש ממתקים בשוודיהצילום: Jan Olsen / AP

נייר העמדה מפרט כיצד צריכה להיראות הרגולציה על פרסום מזון מזיק: ראשית, עליה להיות כוללנית וגורפת, והיא חייבת לכלול "איסורים גורפים ולא רק הגבלות" - וזאת כלקח מהמאבק בנזקי המזון המזיק והטבק בעולם.

האיסורים והצעדים הגורפים צריכים לחול לדבריהם על "פרסום" – על כל צורותיו, כלומר כולל שיווק, מתן חסות וכו', וכן על מזון על כל צורותיו, כולל תרכובות מזון לתינוקות ומשקאות. בנוסף, הם ממליצים להגדיר בצורה רחבה מהו מזון "מזיק" – "לאור הראיות על נזקי מזון תעשייתי ומעובד, גם אם לכאורה 'מופחת סיכון'. נדרשת התייחסות כוללנית לכלל הנזקים, לרבות נזקים בריאותיים, חברתיים וסביבתיים".

האיגוד ממליץ לאמץ במלואם צעדים שהוכחו כמוצלחים מתחום המאבק בטבק ברחבי העולם, חלקם רדיקליים ביותר ביחס למתרחש היום בשוק המזון. למשל: אזהרות גרפיות (כמו סימון כפיות סוכר על מוצרים), אריזות אחידות ונטולות לוגו, איסור מכירה של מזון מזיק לקטינים, איסור מכירה במכונות אוטומטיות, איסור פרסום בטלוויזיה, רדיו, אינטרנט ועיתונות, איסור מתן חסויות, איסור ייחוס תועלות בריאותיות, איסור שימוש בידוענים.

האיגוד ממליץ גם על צעדים משלימים, כגון "השקעה מסיבית של המדינה בקידום תזונה בריאה (לרבות באמצעות פרסום בכלי התקשורת השונים) – בין היתר באמצעות מס צבוע לקידום תזונה בריאה, העלאת מסים על מזון מזיק, שקיפות ופעולויות למניעת השפעות פסולות של התעשייה, פרסום דו"ח שנתי של שר הבריאות ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה