רשות ההגבלים בודקת ההסכם בין קופות החולים שאוסר על מעבר רופאים ברדיוס 30 ק"מ

ברשות הופתעו כששמעו בתקשורת על ההסכם, מאחר שקופות החולים לא ביקשו או קיבלו פטור מהסדר כובל. משרד הבריאות והרשות: "נמצאים בהידברות במטרה להגיע להבנות בסוגיה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רשות ההגבלים בודקת את ההסכם שהושג בין קופות החולים בחסות משרדי האוצר והבריאות, שלפיו לא יותר לרופאים לעבור מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ. זאת, לאחר שהקופות לא ביקשו או קיבלו פטור מהסדר כובל לפני שהגיעו לסיכום ביניהם.

למעשה, ברשות למדו על הסיכום יוצא הדופן בעקבות הפרסומים בתקשורת. בעקבות כך, הודיעה הרשות לקופות כי עליהן לבקש פטור מהסדר כובל לפני נקיטת צעדים. ל-TheMarker נודע כי ההסכם בין הקופות כבר מתקיים בשטח, וכי ישנם רופאים שהיו במשא ומתן למעבר לקופה אחרת וקיבלו הודעות על הקפאת המגעים איתם. ביום ראשון תתקיים פגישה בנושא בין הממונה על רשות ההגבלים, מיכל הלפרין, למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

בישיבה שהתקיימה בלשכתו של בר סימן טוב, בהשתתפות מנכ"לי קופות החולים, אנשי אגף התקציבים באוצר ובכירי משרד הבריאות, הוחלט כי בשלושת החודשים הקרובים לא יוכלו רופאי משפחה, רופאי ילדים ורופאי נשים לעבור לקופת חולים אחרת ברדיוס של עד 30 ק"מ ממקום העבודה הנוכחי שלהם.

עוד נקבע בישיבה כי אם יעברו הרופאים לקופה אחרת, במקום מרוחק יותר, יהיה עליהם להתחייב לעבודה של שנתיים לפחות בקופה החדשה. מעבר כזה יידרש באישור ישיר של מנכ"ל קופת החולים החדשה. קופות החולים גם התחייבו לדווח למשרד הבריאות שבוע מראש לפחות על כל חתימה של חוזה חדש עם רופא משפחה או ילדים. בשלושת החודשים הקרובים יפעל צוות משותף של משרדי הבריאות והאוצר, שיבחן את מעבר הרופאים בין הקופות ויגיש המלצות להתמודדות עם התחרות בין הקופות על הרופאים.

הסיבה לסיכום יוצא הדופן הוא הבנה של גורמים במערכת הבריאות כי התחרות בין הקופות מתנקזת למעבר של רופאים תמורת סכומי כסף גבוהים מקופה לקופה, במטרה שהמטופלים יעברו עמם לקופה החדשה. ובמילים אחרות: מעין "מפקדי ארגזים" במקום תחרות על שירות.

בעקבות ההסכם, פנה יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, לבר סימן טוב, וטען כי מדובר בפגיעה קשה בחופש העיסוק של הרופאים ובחוקי ההגבלים העסקיים, והתריע כי ינקוט באמצעים משפטיים. "מדובר בבקשה/דרישה/הנחיה/סיכום בלתי־חוקיים ובלתי־חוקתיים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכים של מדינה דמוקרטית ומקצוע חופשי, ופוגעים פגיעה מהותית, קשה ובלתי־מידתית בציבור המבוטחים וברופאים כאחד", כתב אידלמן. "סיכום מעין זה על פניו מנוגד לדין, ובכלל זאת חוק יסוד: חופש העיסוק, חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, וחוק ההגבלים העסקיים". בנוסף, שלח אידלמן לארבעת מנכ"לי קופות החולים מכתבים שבהם ביקש הבהרות באשר לסיכומים ביניהם.

ממשרד הבריאות ורשות ההגבלים העסקיים נמסר במשותף כי הם "נמצאים בהידברות בנושא במטרה להגיע להבנות בסוגיה".

משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים