נציגי חברות הטבק יורשו להשתתף בדיוני "יום ללא עישון" בכנסת

בדיונים, שיתקיימו בשבוע הבא, ישתתפו נציגי חברות הטבק ולוביסטים מטעמן - אף שהדבר מנוגד לאמנה שעליה חתומה ישראל ■ יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל: "לא רוצה שיח עם עצמי" ■ רופאי בריאות הציבור: "נשקול לא להשתתף בדיון"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכירת סיגריות בפיצוצייה
מכירת סיגריות בפיצוצייהצילום: אסף עברון
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ביום שלישי הבא יתקיים בכנסת "יום ללא עישון", שבו ייערכו במשכן דיונים בנושא המאבק בעישון ומצבה הקשה של ישראל בתחום.

ועדת הבריאות תדון בדו"ח העישון האחרון והמדאיג של משרד הבריאות, שבו דווח על עלייה בשיעור המעשנים בישראל לשיא חדש של 22.5% בקרב האוכלוסייה הבוגרת; בוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), תתקיים ישיבה בנושאים "ישראל בריאה ללא עישון" ו"איסור פרסום ושיווק של מוצרי טבק"; ואילו בוועדה לביקורת המדינה יתקיים דיון בנושא "אי־יישום התוכנית הממשלתית למניעת עישון".

מדובר ביום חשוב במיוחד מבחינת המאבק בעישון, לאחר שבחודשים האחרונים התקיימו דיונים ספורים בנושא — כולם בוועדה למלחמה בנגע הסמים בלבד, וזאת אף שנחשף כי ישראל מפגרת מאוד אחר מדינות המערב בתחום המאבק בעישון, וכי שיעורי העישון בה הגיעו לשיא.

מאחורי הקלעים מתקיים בימים האחרונים מאבק, שמובילה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, נגד הכנסת חברות הטבק, נציגיהן והלוביסטים שלהן לדיונים בוועדות. מנכ"ל העמותה, שבי גטניו, פנה בימים האחרונים לכבל ולקארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, בדרישה כי יימנעו לחלוטין מהכנסת נציגי חברות הטבק לדיונים. יש לכך תקדים: במארס הודיעה ח"כ תמר זנדברג (מרצ), יו"ר הוועדה למלחמה בנגע הסמים, כי לא תכניס לישיבות הוועדה הנוגעות למאבק בעישון את נציגי חברות הטבק ולוביסטים מטעמן. ואכן, מאז התקיימו בוועדה שתי ישיבות בנושא ללא נציגי חברות הטבק.

ח"כ תמר זנדברגצילום: מוטי מילרוד

ואולם נכון לעכשיו, בין המוזמנים לדיונים בוועדת הכלכלה ניתן למצוא את נציגי חברות הטבק, חברות היבוא וההפצה שלהן, לוביסטים מטעמן ואת חברות השיווק והפרסום שלהן. "תעשיית הטבק וסייעניה הם אויבים לבריאות הציבור בישראל", כותב גטניו במכתב ששיגר לכבל, ומזכיר כי "חלק ניכר מהגורמים האלה לקחו חלק ב–2013–2014 בטרפוד הצעות החוק למאבק בעישון".

גטניו גם מזכיר כי באמנת המסגרת לפיקוח על הטבק, שישראל חתומה עליה מ–2005, נכתב כי "בבואם לגבש ולהוציא לפועל את מדיניות בריאות הציבור שלהם מבחינת הפיקוח בתחום הטבק, הצדדים יפעלו כדי להגן על מדיניות זו מפני אינטרסים מסחריים או אינטרסים אחרים של תעשיית הטבק, בהתאם לחוק המקומי".

עם זאת, כבל אינו מתכוון למנוע את כניסת נציגי חברות הטבק לוועדה: "הייתי מעשן כבד מאוד, והיום אני אנטי־סיגריות מטורף, ואני כבר עשר שנים לא מעשן. אבל אני לא אוהב את הגישה הזאת, לא מקבל אותה. גם אם אני מתנגד לאנשים, לא אזמין רק את מי שתומך בעמדותי".

אבל אין פה דעות לכאן ולכאן. יש פה מאבק בתעשיית הטבק.

"ברור, אבל אני לא קונה את זה ולא מקבל את זה, ואני אומר את זה כמי שתומך (במאבק נגד עישון; רל"ג) — קל לי. אני לא בצד ההוא ואני לא הולך לעזור להם".

אז אתה לא הולך להגביל בכלל את הכניסה לוועדה? גם הלוביסטים של חברות הטבק ייכנסו?

"מה זה לוביסטים? הם לא מדברים בוועדה. אני אזמין את כולם, אני רוצה להתעמת אתם. אני לא רוצה שיח עם עצמי".

מה עם האמנה שדורשת להימנע מהתחשבות באינטרסים של חברות טבק בקביעת מדיניות?

"אני לא מקבל את זה. ברמה העקרונית — אני לא מכנס ועדה כדי לדבר עם עצמי. מה, אני משכנע את עצמי? כשאתה מנהל קרב, אתה צריך גם את אלה שאתה מנהל מולם את הקרב. זה בא מהמקום הזה".

גם ח"כ אלהרר השיבה כי היא "חושבת שצריך לאפשר ללוביסטים של חברות הטבק להיכנס. הם פשוט חייבים להיות מזוהים, והח"כים צריכים לדעת מי הם — אבל בסוף זה חלק מתפקידה של הכנסת, וזו הדמוקרטיה".

"טבק או בריאות"

ח"כ זנדברג לא משתכנעת מהטיעונים הללו: "ה'דיון' עם נציגי חברות הטבק והלוביסטים הוא לא באמת דיון ובטח שלא סימטרי. הוא 'דיון' בין האינטרס הציבורי ובין אלה שמנסים להחריב אותו באמצעות כסף וכוח, שמופעל בעיקר מאחורי הקלעים ומנצל כל פרצה". זנדברג הוסיפה כי "הדיון האמיתי שלנו ככנסת הוא בפיקוח על הממשלה ושומרי הסף, כדי שיעשו את תפקידם בהבטחת האינטרס הציבורי, שהוא הרחקת עישון מהציבור".

בינתיים, מתגבשת מעין קואליציה נגדית של ארגוני בריאות וחברה אזרחית להחרמת הדיונים אם תהיה בהם דריסת רגל לחברות הטבק. איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית אמר אתמול ל–TheMarker כי הוא "מקווה שוועדות הכנסת יפעלו בהתאם למתחייב מוסרית ומקצועית, ולא יאפשרו כניסת חברות הטבק לדיונים. אם לא ייעתרו לפנייתנו נדון בשאלה אם נוכל, כגופים העוסקים בבריאות הציבור, להשתתף בדיון. צריך לבחור — טבק או בריאות. אינטרס מסחרי או אינטרס ציבורי".

גטניו הוסיף: "טראומת הדיונים של 2013–2014 לא תחזור. על יושבי הראש של הוועדות לבחור אם הם רוצים בישיבה אותנו ואת האינטרס של בריאות הציבור, או את אויבי בריאות הציבור מספר 1 — חברות הטבק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים