דיון בכנסת על המאבק בעישון: "חברות הטבק משחיתות את החברה"

במשך שנים בכנסת כמעט ולא מצליחים לחוקק חוקים נגד עישון. מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: "יש בתעשיית הלובינג ריכוזיות. הלוביסט אומר לחבר הכנסת: תעזור לי עם הלקוח הזה, ואני אעזור לך בחוק שאתה רוצה לקדם"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר זנדברג (מימין) ומוסי רז
תמר זנדברג (מימין) ומוסי רזצילום: מיכל פתאל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"חברות הטבק פוגעות לא רק בבריאות, אלא משחיתות את החברה הישראלית, את מקבלי ההחלטות, חברי הכנסת וכלי התקשורת. במשך שנים ארוכות אנחנו לא מצליחים להתקדם ואף הולכים לאחור" — כך אמר ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, בדיון שהתקיים אתמול בוועדה למאבק בסמים תחת הכותרת הלא שגרתית "קשרי הון־שלטון־עיתונות־טבק ב–30 השנים האחרונות".

לוין ודוברים אחרים בוועדה התייחסו לכך שבמשך שנים בכנסת כמעט ולא מצליחים לחוקק חוקים נגד עישון — בגיבוי של חלק מכלי התקשורת, שמעניקים לתעשיית הטבק יחס מוטה וסלחני. "אני תוהה אם יש תקשורת חופשית בישראל", אמר לוין, והוסיף כי שטחי הפרסום שרוכשות חברות הטבק בהיקפים הגדולים הם "בעצם אמצעי לחץ על העיתונים. הנה המקל והגזר".

הוא ציין כי למעט כלי תקשורת אחדים — ובהם ערוץ 2, TheMarker ו"ג'רוזלם פוסט" — הסיקור של תעשיית הטבק "מוטה" וסלחני. לוין הדגיש כי יש צורך לחוקק חוק שירחיב את הגבלות הפרסום של טבק גם לאינטרנט, לעיתונות המודפסת ולרשתות החברתיות: "חייבים להפסיק את ההתמכרות של כלי התקשורת לכסף המגואל בדם".

חבר הכנסת לשעבר מוסי רז סיפר כיצד הצעת חוק שלו מ–2011 לאיסור גורף על פרסום של מוצרי טבק בעיתונות הכתובה ובאינטרנט טורפדה על ידי חברי כנסת בעלי קשרים בעיתונות ובחברות הטבק.

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, אמר בדיון כי "מערך ההון־שלטון־עיתון־טבק הוא תזמורת כלים שלובים עם מנגינה קטלנית — 8,000 מתים בשנה". לדבריו, אף שהחוק אוסר כבר היום פרסום של מוצרי טבק בטלוויזיה, "אין כמעט סדרה שהדמויות הראשיות בה לא מוצגות כמעשנות באופן חיובי".

גטניו רשם שתי הצלחות במאבקו בתעשיית הטבק בשנה האחרונה. הראשונה היתה בעתירה לבג"ץ נגד ההקלות שקיבלה פיליפ מוריס משר הבריאות, יעקב ליצמן, בשיווק הסיגריות החדשות שלה, "אייקוס", בישראל. השנייה היתה במאבקו להפריד בין ארגוני בריאות לחברות טבק שחולקים את אותן חברות לובינג. "תארו לכם את פיליפ מוריס בלי העוצמה של פוליסי (חברת הלובינג שמייצגת את החברה; רל"ג). הם יחד 30 שנה", אמר גטניו. "יש בתעשיית הלובינג ריכוזיות. הלוביסט אומר לחבר הכנסת: תעזור לי עם הלקוח הזה, ואני אעזור לך בחוק שאתה רוצה לקדם".

יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שעוסקת באינטנסיביות בנושא מחדלי המאבק בעישון, אמרה כי "על אף ההמלצות המפורטות של הדרג המקצועי במשרד, הדבר היחיד שעשה משרד הבריאות למניעת עישון בשנים האחרונות הוא הרחבה מינורית של האזורים הציבוריים האסורים לעישון. לא ייתכן שהמדיניות למניעת העישון בישראל נמצאת 20 שנה אחרי כל שאר העולם המערבי".

העיתונאי חיים ריבלין מערוץ 2, ששידר בתחילת השנה סדרת תחקירים על הקלות שבה תעשיית הטבק יכולה לחדור לתוככי משרד הבריאות ולהגיע עד השר עצמו, הזכיר כי גם מוסדות מחקר ובתי חולים ציבוריים בישראל מקבלים מענקי מחקר מחברות הטבק, וקולם "כמעט ולא נשמע".

לדברי זנדברג, "אנחנו מוצאים את עצמנו בפני כוחות שאני לא זוכרת או מכירה עוד כדוגמתם — בפוליטיקה, בתקשורת, באקדמיה". היא הודיעה כי תיזום דיון משותף עם הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בדרישה מהמבקר לחקור את קשרי ההון־שלטון־עיתון־טבק ואת קבלת ההחלטות במשרד הבריאות בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט