תבוסה לענקית פיליפ מוריס: מס קנייה על אייקוס – כמו על סיגריות רגילות

כיום נמכרות הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס ללא מס כלל ■ החברה בתגובה: "המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במוצרי טבק מסורתיים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

המדינה הודיעה לבית המשפט העליון כי החליטה להשוות את מס הקנייה שיחול על אייקוס, הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, למס המוטל על סיגריות רגילות. אייקוס היא סיגריה המכילה טבק אך מבוססת על חימום ולא על בעירה, ועד כה לא חל עליה מס כלל.

בתשובת המדינה לבג"ץ נקבע כי "בהעדר מידע מדעי מספק בכל הנוגע ל-heets (מקלוני הטבק של אייקוס) ורמת הסיכון שלו לבריאות, ההתייחסות אל המוצר צריכה להיות כמו לסיגריות. לפיכך, עמדת רשות המסים היא כי נכון לעת הזו, יש להחיל מס קנייה זהה על המוצרים האמורים". עוד נמסר בתשובת המדינה כי ברשות המסים כבר הוכנו צווים מתאימים ו"בכוונת הרשות לפעול לקידומם". שר האוצר משה כחלון יידרש לחתום על הצווים, ולפי תשובת המדינה הוא "טרם נדרש לנושא", וחלק מהתיקונים יובאו לאישורה של ועדת הכספים.

ענקית הטבק משווקת את המוצר בישראל ומשקיעה מאמצים וכספים רבים בהחדרתו לשוק המקומי - ועד כה נהנתה מחדירה נעימה ופשוטה ללא כל מגבלות רגולטוריות - בהוראתו של שר הבריאות יעקב ליצמן.

לפני כמה חודשים ליצמן החליט בניגוד לדרג המקצועי במשרד הבריאות שלא להטיל כל מגבלות רגולטוריות על האייקוס עד שה-FDA יכריע בשאלה אם ניתן להגדיר את המוצר כ"מופחת סיכון", אך נאלץ לסגת מהחלטה זו בעקבות עתירה שהגישה התנועה לדמוקרטיה מתקדמת לבג"ץ. מאז, שינתה החברה את חפיסות הסיגריות והוסיפה להן אזהרות הזהות לאלה שקיימות על סיגריות רגילות, אך נושא המיסוי נותר תלוי באוויר, והמוצר עדיין נמכר בלי מס.

בפיליפ מוריס לחוצים מאד מהאפשרות של השוואת המס לזה שחל על סיגריות רגילות: כיום, המס על סיגריות רגילות הוא 80% ממחיר המוצר. מקלוני הטבק למילוי מכשיר אייקוס נקראים היטס (HEETS), ומחיר חפיסה ובה 20 היטס הוא 33–35 שקל, בדומה לסיגריות מרלבורו, גם הן מתוצרת פיליפ מוריס. אך בעוד שעל חפיסת מרלבורו יש מס של 80% - מקלוני היטס פטורים ממס. ברגע שכחלון יחתום על הצווים להשוואת המיסוי, תידרש החברה לספוג את עלות המס - או לחלופין להעלות את מחיר המוצר לצרכן.

לפי הערכות, בישראל מתים בכל שנה כ-8,000 בני אדם מנזקי עישון, ומיסוי נחשב לכלי האפקטיבי ביותר מבין הצעדים שנוקטות מדינות שונות במלחמה בעישון. בנוסף, במיסוי שווה לסיגריה יש משום מסר כי אייקוס נחשבת לסיגריה מסוכנת כמו סיגריה רגילה, למרות טענות החברה כי מדובר במוצר "מופחת עישון".

בשבועות האחרונים עשתה החברה ניסיונות רבים ושונים להשפיע על מקבלי ההחלטות כנגד השוואת המס. כך, לדוגמא, הביאה החברה לישראל את הכלכלן הנודע ארתור לאפר, שנפגש עם בכירים בממשלה והתראיין לעיתון "כלכליסט" שם הסביר מדוע תהיה זו שגיאה להטיל מס על אייקוס כמו על סיגריות. בנוסף, פרסמה החברה מודעות ענק בעיתונים בהן היא טוענת כי השוואת המס תהפוך את מוצריה "מופחתי הנזק" ללא ברי השגה עבור המעשנים הבגירים.

בנוסף, שיגרה ד"ר מוירה גילקרייסט, סגנית הנשיא לקשרי תאגיד בחטיבת מוצרים מופחתי סיכון בפיליפ מוריס העולמית, מכתב מפורט לאיגוד רופאי בריאות הציבור במענה על שלל התבטאויות האיגוד כנגד אייקוס, בניסיון לשכנע אותם כי אכן מדובר במוצר מופחת סיכון שלא ישווק לבני נוער.

מהחברה נמסר בתגובה לתשובת המדינה כי "צר לנו שהמדינה החליטה, בעקבות עתירה של חברה מתחרה, להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן, על ידי רגולציה ומיסוי זהים לסיגריות, וזאת בניגוד לעמדתן של ממשלות רבות ברחבי העולם ומבלי לבחון באופן מעמיק את המדע העומד בבסיסם של מוצרים אלה.

"ישראל נבחרה להיות המדינה הראשונה בעולם בה משווק IQOS, אשר מטילה על יחידות הטבק לחימום מס זהה לסיגריות. זאת, בעוד שעל טבק לגלגול, אשר הנזק שלו זהה לסיגריות, מוטל מס נמוך בהרבה. בפועל, המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במוצרי טבק מסורתיים, במקום בשיווק מוצרים חדשים שמהווים אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים, שמתכוונים להמשיך לעשן."

איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית והאגודה למלחמה בסרטן גם פנו לשר האוצר משה כחלון ודרשו ממנו "להוציא באופן מיידי צו המשווה את המיסוי על מוצר הטבק החדש למוצרי הטבק הקיימים". הארגונים קובעים במכתב כי לאור העובדה שהאייקוס הוגדרה בישראל כמוצר טבק, יש להחיל עליה את כל החוקים המתחייבים, "לרבות מיסוי הולם". לדבריהם, "היעדר מיסוי הולם על המוצר בהיקף זהה לסיגריות גורם לנזק חמור ומיידי לבריאות הציבור. הדבר מסייע לחדירת המוצר הממכר והמסוכן לישראל ונותן לחברות הטבק כלי נוסף לפיתוי צעירים להתחיל ולצרוך מוצרי טבק. בנוסף, היעדר המיסוי מסבסד למעשה מוצר טבק ממכר ומסוכן על ידי המדינה ופוגע בהכנסות המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה