גלעד לובינג, המייצגת גופי בריאות, לא תייצג יצרני סיגריות

בעקבות דרישה של ההסתדרות הרפואית, חברת הלובינג הפסיקה לעבוד עם חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיליפ מוריס
פיליפ מוריס. קרן ההון סיכון שלה מחפשת השקעות בישראלצילום: Bloomberg
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג הפסיקה בתחילת יוני לייצג את חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר. הייצוג הופסק בעקבות דרישה של ההסתדרות הרפואית (הר"י), שגם היא לקוחה של חברת הלובינג. הר"י דרשה לא להיות מיוצגת על ידי גוף שמייצג גם אינטרסים של חברות טבק.

הר"י חרתה על דגלה את המאבק בעישון, במיוחד באמצעות איגוד רופאי בריאות הציבור. באחרונה היא הותקפה מכיוונים שונים על כך שהיא מיוצגת על ידי אותה חברת לובינג שמייצגת גם את חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר.

לגלעד לובינג לקוחות גדולים נוספים מתחום הבריאות, ובהם קופת חולים מאוחדת, מגן דוד אדום, עזר מציון והאגודה לזכויות החולה. בעקבות התנתקותה של החברה מיצרניות הטבק, גם גופים אלה לא יהיו יותר נתונים לייצוג כפול.

להתנתקות של גלעד לובינג מחברות הטבק קדמו לחצים שהופעלו על ההסתדרות הרפואית מצד גורמים שונים, ובראשם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שעוררה את המודעות בנושא. בינואר הודיעה הר"י בתגובה לפניית TheMarker כי היא מקיימת דיון עם גלעד לובינג, "ולא נמשיך בשיתוף הפעולה עמם ככל שהם ימשיכו לעבוד בעבור חברות הסיגריות".

בינואר גם הוגשה הצעת חוק שלפיה ייאסר על לוביסטים לייצג לקוחות בעלי אינטרסים מנוגדים באותו עניין. את ההצעה הגישו חברי הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), יעל גרמן (יש עתיד), סתיו שפיר (המחנה הציוני), עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) ומיכל רוזין (מרצ).

סעיף בהצעת החוק מוקדש לתחום הבריאות, בגלל נושא העישון. על פי הסעיף, גופים מתוקצבים העוסקים בבריאות, כדוגמת קופות חולים ובתי חולים, יידרשו לדווח לשר הבריאות בכל שנה מיהם הלוביסטים שלהם, ומיהם שאר לקוחותיהם של אותם לוביסטים.

לפי ההצעה, אם השר יחליט כי הלוביסט מייצג במקביל "גם אינטרס שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לבריאות הציבור", הוא יוכל להורות לגוף הבריאות להפסיק לאלתר את ההתקשרות עמו. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "מלבד הפגם המוסרי הקיים בכך שגופי בריאות מיוצגים על ידי אותה חברת לובינג המקדמת אינטרסים של חברות טבק האחראיות לחולי ולמוות של רבים מלקוחותיהם, המשך המצב הנוכחי מהווה ניגוד עניינים של ממש בפעולת השדלנים, שנהפכה מזמן לחלק משפיע ומרכזי בעבודת הכנסת". הצעת החוק הגיעה לוועדת השרים לענייני חקיקה במארס, ושם הוחלט לדחות את הדיון בה בשלושה חודשים, שאמורים להסתיים בקרוב.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר בתגובה: "מוטב מאוחר מאף פעם, מה גם שהאולטימטום של הר"י הוביל להישג בעבור שאר גופי הבריאות המיוצגים על ידי גלעד לובינג. לא נותרת עכשיו ברירה לגופי בריאות כמו מכבי, אסותא וחברות תרופות המיוצגים על ידי חברות הלובינג פוליסי וכהן רימון כהן, אלא להתיישר עם תכתיב העבודה החדש והערכי שענף הלובינג מוכפף לו".

מכבי ואסותא מיוצגים על ידי חברת הלובינג פוליסי שבבעלות בוריס קרסני, המייצגת גם את ענקית הטבק פיליפ מוריס, יצרנית מרלבורו ומותגי סיגריות אחרים. על שאלת TheMarker אם גם בכוונתם לדרוש מפוליסי להכריע בינם לבין חברת הטבק, ענו שני הגופים בשלילה מוחלטת. "אנו מתנגדים באופן נחרץ להפצת מוצרי טבק ומוצרי עישון מכל סוג שהוא. עם זאת, להתנגדות זו אין קשר לזהות חברת הייעוץ בנושאי רגולציה שעמה אנו מתקשרים", נמסר מאסותא. ממכבי נמסר: "אנחנו לא מושפעים בשום צורה מלקוחות אחרים של משרד הלובי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי