גורו הכלכלה שמבקר בישראל ונפגש עם בכירים - לוביסט של ענקית הטבק פיליפ מוריס

ענקית הטבק מנסה לרכך את ההחלטה הצפויה בקרוב על הטלת מס על מוצר הדגל שלה אייקוס, ולא מכחישה כי ארתור לאפר הגיע לישראל מטעמה ■ ההסתדרות הרפואית: "מדובר במוצר טבק שנזקיו לא יהיו פחותים מהקיימים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ענקית הטבק פיליפ מוריס מפעילה את התותחים הכבדים ביותר שעומדים לרשותה, כדי למתן את המיסוי שהמדינה צפויה להטיל על מוצר הדגל שלה, הסיגריה אייקוס: השבוע ביקר בישראל גורו הכלכלה האמריקאי, ארתור לאפר, מטעמה של החברה, ונפגש אתמול (ד') עם בכירים בממשלה, וביניהם מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד וסגן שר במשרד ראש הממשלה, מייקל אורן. באב"ד מבהיר כי בפגישה בינו לבין לאפר כלל לא עלה נושא האייקוס, וכי השניים דנו במדיניות המיסוי של טראמפ ובסיוע לעסקים קטנים בישראל.

המדינה אמורה להודיע עד ליום ראשון לבית המשפט העליון מהי מדיניות המיסוי שהיא מתכוונת לנקוט בה בנוגע לאייקוס, הסיגריה של פיליפ מוריס, שמבוססת על חימום ולא על בעירה. זאת בעקבות עתירה של חברת הטבק דובק, כנגד אפליה בתחום המיסוי. בעתירה טוענת דובק כי המדינה מפלה אותה לרעה בכך שאינה מטילה מס על אייקוס. באחרונה אמרה רשות המסים ל-TheMarker כי "בכוונתנו להמליץ לשר האוצר להשוות את המיסוי של אייקוס למס המוטל על סיגריות". המס שחל היום על סיגריות רגילות עומד על כ-80% ממחירן, כך שאם המס על אייקוס יושווה לכך, המשמעות היא שפיליפ מוריס תידרש להקפיץ את מחירי האייקוס, או לספוג בעצמה את עלות המס האדירה.

ארתור לאפרצילום: Paul2010

בראיון שנערך עמו בכלכליסט, לא הסתיר לאפר את מטרת הגעתו לישראל: לשכנע כי יש להטיל על אייקוס מס מופחת לעומת זה שמוטל על סיגריות רגילות. "אמא שלי מתה מסרטן ריאות (…) אבל מסים זה מסים", אומר לאפר בראיון. "אפשר להטיל מס על מוצרי טבק דליק, אבל אין סיבה להטיל מס על מוצרים לא דליקים באותו שיעור (…) צריך לבחון את המוצרים ולהטיל עליהם מס שונה לפי דרגת הנזק. אם יתברר שהמוצרים האלה מזיקים כמו טבק, תעלו את המס הארור".

עבור פיליפ מוריס מדובר במאבק חשוב ביותר: ישראל היא אמנם שוק קטן, אך החברה משקיעה כסף רב בהחדרת האייקוס לישראל. למיסוי יש השלכות שהן מעבר לתחום הכלכלי: אם יוחלט להטיל על האייקוס מס מופחת ביחס לסיגריות רגילות, תהיה בכך משום אמירה של המדינה כי מדובר במוצר מופחת נזק - דבר המנוגד לעמדת מומחי משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית. לפי הערכות, בישראל מתים בכל שנה כ-8,000 בני אדם מנזקי עישון. מיסוי נחשב לכלי האפקטיבי ביותר מבין הצעדים שנוקטות מדינות שונות במלחמה בעישון.

פיליפ מוריס מסתייעת רבות בלוביסטים בתהליך החדרת האייקוס לשוק הישראלי. בדצמבר התקיימה פגישה בין נציגי החברה והלוביסט שלה, ארז גילהר, ממשרד הלובינג פוליסי, עם שר הבריאות, יעקב ליצמן, ובכירי משרדו. הפגישה נשמרה בחשאיות ולא התקיים בה פרוטוקול או סיכום פגישה. זאת למרות שהאמנה עליה חתומה ישראל מציינת מפורשות כי יש להגן על הציבור מפני אינטרסים של חברות הטבק, וכי פגישות עם התעשייה צריכות להתקיים רק במקרים מיוחדים שבהם הפגישות מחויבות כדי לגבש רגולציה, ואם הן בכל זאת מתקיימות - עליהן להיות פומביות ושקופות ככל הניתן.

ממשרד האוצר נמסר: "מנכ"ל משרד האוצר נפגש מעת לעת עם הפרופ' לאפר להתייעצויות בנושאי מקרו כלכלה. השניים נפגשו אתמול, ודנו בין היתר על מדיניות המיסוי החדשה של הנשיא טראמפ והשפעותיה. פרופ' לאפר הוא אחד הכלכלנים המשפיעים והמוערכים ביתר בעולם, שעקומתו המפורסמת משמשת מדינות רבות במדיניות המיסוי שלהן. נושא הסיגריה האלקטרונית לא עלה בפגישה".

שי באב"דצילום: עופר וקנין

באב"ד הוסיף כי כלל לא היה מודע לכך שלאפר מגיע לארץ מטעמה של פיליפ מוריס, וכי לו היה יודע על כך, סביר שלא היה נפגש עמו לדון בנושא האייקוס. באב"ד אף אמר כי "אני שמח ומודה לפרופ' לאפר על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי להתייעץ איתו מעת לעת בנושאי מקרו כלכלה. מדובר באחד המוחות המבריקים בעולם".

"אנחנו מאוד מודאגים מהאפשרות של הכנסת סיגריות לישראל", אומר יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ליאוניד אידלמן. "נושא העישון דווקא בקרב צעירים במגמת עלייה ואנו דורשים התגייסות של כל הגורמים לערוך קמפיין נגד עישון בכלל והכנסת מוצר עישון חדש בפרט. יתרה מזו אין לבלבל את הציבור! מדובר במוצר טבק שנזקיו לא יהיו פחותים מהקיימים ואף סיכוי לנזקים גדולים יותר. לא יתכן מצב של הצגה מעוותת שמוצרי טבק אינם מזיקים".

מפיליפ מוריס נמסר: "פיליפ מוריס מחויבת לפעול בשקיפות ובהגינות במטרה להבטיח שההתנהלות שלנו תהיה כנה ופתוחה. אנחנו מאמינים בהנחת היסוד שדיאלוג עדיף על התעלמות".

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית והאגודה למלחמה בסרטן מזכירים כי בהתאם להחלטת בג"ץ, עמדת היועצים המשפטיים ואנשי המקצוע בארץ ובעולם, האייקוס הוא מוצר טבק ממכר ומסוכן לבריאות. כמוצר טבק יש למסותו כמקובל בישראל, בצורה זהה לסיגריות ומוצרי טבק אחרים. לדבריהם, החברה ממשיכה לבצע ניסוי בתושבי ישראל, תוך השפעה פסולה על נבחרי ומשרתי ציבור במשרדי הממשלה והפצת שקרים גסים בתקשורת.

עוד הוסיפו כי הפגישות של נבחרי ציבור ומשרתי ציבור עם חברות הטבק מתבצעות בניגוד למתחייב מהאמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק של ארגון הבריאות העולמי אותה אישררה ישראל. במידה ומתחייבת פגישה לצורכי רגולוציה יש לערוך אותה באופן פומבי ושקוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר