בג"ץ: אין לפטור סיגריית אייקוס של פיליפ מוריס מהמגבלות על שיווק סיגריות

פיליפ מוריס דורשת מהמדינה דחייה של חצי שנה כדי להתאים את האזהרות על גבי החפיסות לקבוע בחוק, אחרת ייגרם לה "נזק כבד" ■ העותרים: "ממחר תושבי ישראל לא יהיו חשופים עוד לקמפיין האגרסיבי של פיליפ מוריס"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עישון
צילום: אילן אסייג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בג"צ הוציא צו האוסר על מכירת הסיגריה של פיליפ מוריס, אייקוס, אלא בכפוף למגבלות הנובעות מההגדרה של מוצר כ"מוצר טבק". המשמעות: מרגע הוצאת הצו, כל החוקים החלים על מכירת טבק חלים גם על אייקוס, הסיגריה שמבוססת על חימום ולא על שריפה. כך, למשל, אסור למכור אותה לילדים, לעשן במקומות ציבוריים שונים, לפרסם אותה בטלוויזיה וברדיו, ומגבלות נוספות.

המגבלה המרכזית שמעמידה בסימן שאלה את זכותה של פיליפ מוריס להמשיך ולמכור את האייקוס הנמצא כרגע בחנויות ובמחסנים, היא החובה לסמן אזהרות על גבי חפיסות סיגריות. כרגע, החפיסות של האייקוס כוללות אזהרה וולונטרית שכתבה החברה, שאינה תואמת את הוראות החוק החלות על סיגריות. החברה כבר דרשה מהמדינה דחייה של חצי שנה בהחלת החובה על סימון האזהרות, והזהירה כי אם לא תאושר הדחייה ייגרם לה "נזק כבד".

הצו הוצא בעקבות עתירה שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת על ידי עורכי הדין יפעת סולל ואהד הלוי, בדרישה לעצור את שיווק האייקוס עד להגדרתו כ"מוצר טבק". זאת, לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן החליט שלא להגדיר את המוצר כך עד להחלטת ה- FDA בעניין, ובכל איפשר למעשה לפיליפ מוריס למכור את המוצר באופן חופשי ובלי כל מגבלות. החלטתו של ליצמן התקבלה בניגוד לדעתם של כל אנשי המקצוע במשרד הבריאות ובתחום בריאות הציבור, ובניגוד לעמדת היועצת המשפטית של המשרד שנתמכה על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

בתחילת השבוע הודיע משרד הבריאות לבג"ץ כי אימץ את העמדה לפיה יש להגדיר את אייקוס (IQOSS) כ"מוצר טבק", ולהחיל עליהן את כל המגבלות החלות על סיגריות ועל עישון. בנוסף, הודיע המשרד כי אינו מתנגד לבקשה להטיל צו ביניים האוסר על המשך שיווקה של האייקוס שלא תחת החוקים החלים על שיווק סיגריות. בכך, הופכת למעשה המדינה את החלטתו של שר הבריאות יעקב ליצמן, שלפיה יש לאפשר שיווק חופשי של אייקוס עד לההחלטת ה-FDA בתאריך לא ידוע. היום (ג') קיבל למעשה שופט בג"צ מני מזוז את עמדת המדינה, וביקש מהעמותה להודיע לבית המשפט אם היא עומדת על עתירתה, לאור תגובת המדינה.

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

לתגובתה של המדינה לבג"צ צורף מכתב מטעמה של פיליפ מוריס, המופנה לפרקליטות, שבו דורשת החברה, כי במקרה של הוצאת צו מניעה יינתן לה פרק זמן של חצי שנה לפחות על מנת להתאים את האזהרות על המוצר לחוק החל על סיגריות. "ככל שלא יינתן פרק זמן כאמור, המשמעות תהיה הטלת איסור על מכירת המוצר ומניעת שימוש בו על ידי צרכנים קיימים", נכתב מטעם החברה. במכתב מזכירה החברה כי היא הסתמכה על עמדת משרד הבריאות, שלא ראה עד היום במוצר "מוצר טבק". החברה מציינת כי לא תוכל למכור את האריזות הקיימות גם במדינות אחרות, וכי "צפוי להגרם לה נזק כבד" - נוסח שמרמז על איום בתביעה אפשרית.

אגב, להחלטה של בג"צ יש משמעות גם מבחינת מיסוי המוצר: נכון להיום, הודות לעמדתו של משרד הבריאות כי אין לסווג את האייקוס כמוצר טבק שחל עליו מס, לא הוטל כל מס על המוצר - בניגוד למס הגבוה שמוטל על סיגריות. כעת יידרשו ברשות המסים, בעזרת משרד הבריאות, להחליט איזה מס יחול על המוצר.

ממשרד הבריאות נמסר: "המדינה תלמד את החלטת בית המשפט ותפעל לפיו".

עו"ד יפעת סולל, שהגישה את העתירה, אמרה כי "אנו מברכים על כך שממחר תושבי ישראל לא יהיו חשופים עוד לקמפיין האגרסיבי ונטול המגבלות והאזהרות של פיליפ מוריס, שכל מטרתו לגרום להתמכרות לסיגריית הטבק האלקטרונית אייקוס המסוכנת לבריאות".

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שהגישה את העתירה, שבי גטניו, אמר כי "מדובר בהישג נוסף. כל הישג כזה מגדיל את סימני השאלה הקשים הנוגעים להתנהלות השר בפרשה מתחילתה ועד סופה. תשובתנו תהיה בהתאם למירב האינטרסים של בריאות הציבור אותם ניתן יהיה להשיג באמצעות העתירה הזו, ושהופקרו לצערי עד כה".

מחברת פיליפ מוריס נמסר: "אנחנו מכבדים את החלטת בג"ץ בבקשה לצו הביניים, ונמשיך לשווק את אייקוס בישראל באופן אחראי ובהתאם לחוק. לדעתנו, הכפפת המוצר לחוק הפרסומת עלולה לפגוע ביכולתם של מעשנים בגירים לקבל מידע מדויק ומלא על המאפיינים השונים של המוצר. החברה תומכת בכוונתו של משרד הבריאות ליצור רגולציה מובחנת למוצרים כגון אלה, באופן שמכיר במאפיינים הייחודיים שלהם ובפוטנציאל להפחתת הנזק בהשוואה להמשך עישון סיגריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש