בג"ץ: אין לפטור סיגריית אייקוס של פיליפ מוריס מהמגבלות על שיווק סיגריות

פיליפ מוריס דורשת מהמדינה דחייה של חצי שנה כדי להתאים את האזהרות על גבי החפיסות לקבוע בחוק, אחרת ייגרם לה "נזק כבד" ■ העותרים: "ממחר תושבי ישראל לא יהיו חשופים עוד לקמפיין האגרסיבי של פיליפ מוריס"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
עישון
צילום: אילן אסייג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בג"צ הוציא צו האוסר על מכירת הסיגריה של פיליפ מוריס, אייקוס, אלא בכפוף למגבלות הנובעות מההגדרה של מוצר כ"מוצר טבק". המשמעות: מרגע הוצאת הצו, כל החוקים החלים על מכירת טבק חלים גם על אייקוס, הסיגריה שמבוססת על חימום ולא על שריפה. כך, למשל, אסור למכור אותה לילדים, לעשן במקומות ציבוריים שונים, לפרסם אותה בטלוויזיה וברדיו, ומגבלות נוספות.

המגבלה המרכזית שמעמידה בסימן שאלה את זכותה של פיליפ מוריס להמשיך ולמכור את האייקוס הנמצא כרגע בחנויות ובמחסנים, היא החובה לסמן אזהרות על גבי חפיסות סיגריות. כרגע, החפיסות של האייקוס כוללות אזהרה וולונטרית שכתבה החברה, שאינה תואמת את הוראות החוק החלות על סיגריות. החברה כבר דרשה מהמדינה דחייה של חצי שנה בהחלת החובה על סימון האזהרות, והזהירה כי אם לא תאושר הדחייה ייגרם לה "נזק כבד".

הצו הוצא בעקבות עתירה שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת על ידי עורכי הדין יפעת סולל ואהד הלוי, בדרישה לעצור את שיווק האייקוס עד להגדרתו כ"מוצר טבק". זאת, לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן החליט שלא להגדיר את המוצר כך עד להחלטת ה- FDA בעניין, ובכל איפשר למעשה לפיליפ מוריס למכור את המוצר באופן חופשי ובלי כל מגבלות. החלטתו של ליצמן התקבלה בניגוד לדעתם של כל אנשי המקצוע במשרד הבריאות ובתחום בריאות הציבור, ובניגוד לעמדת היועצת המשפטית של המשרד שנתמכה על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

בתחילת השבוע הודיע משרד הבריאות לבג"ץ כי אימץ את העמדה לפיה יש להגדיר את אייקוס (IQOSS) כ"מוצר טבק", ולהחיל עליהן את כל המגבלות החלות על סיגריות ועל עישון. בנוסף, הודיע המשרד כי אינו מתנגד לבקשה להטיל צו ביניים האוסר על המשך שיווקה של האייקוס שלא תחת החוקים החלים על שיווק סיגריות. בכך, הופכת למעשה המדינה את החלטתו של שר הבריאות יעקב ליצמן, שלפיה יש לאפשר שיווק חופשי של אייקוס עד לההחלטת ה-FDA בתאריך לא ידוע. היום (ג') קיבל למעשה שופט בג"צ מני מזוז את עמדת המדינה, וביקש מהעמותה להודיע לבית המשפט אם היא עומדת על עתירתה, לאור תגובת המדינה.

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

לתגובתה של המדינה לבג"צ צורף מכתב מטעמה של פיליפ מוריס, המופנה לפרקליטות, שבו דורשת החברה, כי במקרה של הוצאת צו מניעה יינתן לה פרק זמן של חצי שנה לפחות על מנת להתאים את האזהרות על המוצר לחוק החל על סיגריות. "ככל שלא יינתן פרק זמן כאמור, המשמעות תהיה הטלת איסור על מכירת המוצר ומניעת שימוש בו על ידי צרכנים קיימים", נכתב מטעם החברה. במכתב מזכירה החברה כי היא הסתמכה על עמדת משרד הבריאות, שלא ראה עד היום במוצר "מוצר טבק". החברה מציינת כי לא תוכל למכור את האריזות הקיימות גם במדינות אחרות, וכי "צפוי להגרם לה נזק כבד" - נוסח שמרמז על איום בתביעה אפשרית.

אגב, להחלטה של בג"צ יש משמעות גם מבחינת מיסוי המוצר: נכון להיום, הודות לעמדתו של משרד הבריאות כי אין לסווג את האייקוס כמוצר טבק שחל עליו מס, לא הוטל כל מס על המוצר - בניגוד למס הגבוה שמוטל על סיגריות. כעת יידרשו ברשות המסים, בעזרת משרד הבריאות, להחליט איזה מס יחול על המוצר.

ממשרד הבריאות נמסר: "המדינה תלמד את החלטת בית המשפט ותפעל לפיו".

עו"ד יפעת סולל, שהגישה את העתירה, אמרה כי "אנו מברכים על כך שממחר תושבי ישראל לא יהיו חשופים עוד לקמפיין האגרסיבי ונטול המגבלות והאזהרות של פיליפ מוריס, שכל מטרתו לגרום להתמכרות לסיגריית הטבק האלקטרונית אייקוס המסוכנת לבריאות".

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שהגישה את העתירה, שבי גטניו, אמר כי "מדובר בהישג נוסף. כל הישג כזה מגדיל את סימני השאלה הקשים הנוגעים להתנהלות השר בפרשה מתחילתה ועד סופה. תשובתנו תהיה בהתאם למירב האינטרסים של בריאות הציבור אותם ניתן יהיה להשיג באמצעות העתירה הזו, ושהופקרו לצערי עד כה".

מחברת פיליפ מוריס נמסר: "אנחנו מכבדים את החלטת בג"ץ בבקשה לצו הביניים, ונמשיך לשווק את אייקוס בישראל באופן אחראי ובהתאם לחוק. לדעתנו, הכפפת המוצר לחוק הפרסומת עלולה לפגוע ביכולתם של מעשנים בגירים לקבל מידע מדויק ומלא על המאפיינים השונים של המוצר. החברה תומכת בכוונתו של משרד הבריאות ליצור רגולציה מובחנת למוצרים כגון אלה, באופן שמכיר במאפיינים הייחודיים שלהם ובפוטנציאל להפחתת הנזק בהשוואה להמשך עישון סיגריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?