ליצמן התקפל: הסיגריה אייקוס של פיליפ מוריס תוגדר "מוצר טבק" - ושיווקה יוגבל

בעקבות ההחלטה, עמדתו של ליצמן בעד שיווק חופשי של אייקוס עד להכרעת ה-FDA ירדה מהפרק ■ "מדובר בהישג חשוב, אולם ההישג עצמו מגביר את העננה המרחפת מעל החלטות שר הבריאות מראשית הפרשה ועד כה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות הודיע היום (א') לבג"ץ כי אימץ את העמדה לפיה יש להגדיר את הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס, אייקוס (IQOS), כ"מוצר טבק", ולהחיל עליהן את כל המגבלות החלות על סיגריות ועל עישון. בנוסף, הודיע המשרד כי אינו מתנגד לבקשה להטיל צו ביניים האוסר על המשך שיווקה של האייקוס שלא תחת החוקים החלים על שיווק סיגריות. בסיום פנייתו הודיע המשרד כי הוא עוקב אחר ההתפתחויות הקשורות לבקשה של פיליפ מוריס מה-FDA האמריקאי להכיר במוצר כ"מופחת סיכון".

ההחלטה התקבלה לאחר ישיבות מקצועיות שנערכו בין נציגי משרד הבריאות, משרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה. בכך, הופכת למעשה המדינה את החלטתו של שר הבריאות יעקב ליצמן, שלפיה יש לאפשר שיווק חופשי של אייקוס עד לההחלטת ה-FDA בתאריך לא ידוע.

אייקוס היא סיגריה המכילה טבק וניקוטין, ופועלת על ידי חימום הטבק - ולא באמצעות שריפתו. פיליפ מוריס השקיעה בפיתוח המוצר כ-3 מיליארד דולר, ובימים אלה היא מחדירה אותו למדינות שונות ברחבי העולם. החלטתו המקורית של ליצמן - החלטה אשר התקבלה בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרדו, גורמי מקצוע מתחום בריאות הציבור, היועצת המשפטית של משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה - הציבה את ישראל כמדינה היחידה שבה שווק המוצר באופן חופשי ובלי כל מגבלה - ועוררה סערה ציבורית. רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית טענו כי פיליפ מוריס הופכת את ישראל ל"מעבדת ניסויים" ואת אזרחי ישראל ל"עכברי מעבדה".

מה קרה לליצמן?

בעתירה שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, באמצעות עורכי הדין יפעת סולל ואהד הלוי, התבקש בית המשפט להוציא גם צו ביניים שיאסור כליל על שיווקו והפצתו של המוצר עד לקבלת החלטה בעניין. העותרים קיבלו רוח גבית מאיגודי הרופאים והאגודה למלחמה בסרטן, שאף פנו לפני מספר ימים לפרקליט המדינה שי ניצן ודרשו ממנו שלא להתייצב לצד ליצמן ולא לייצג את עמדתו בבג"צ. זאת, כפי שכתבו לניצן, "מכיוון שעל פי החוק הישראלי, גם לדעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וגם לדעת היועצת המשפטית של משרד הבריאות, סיגריית האייקוס הינה מוצר טבק, ואין בסמכותו של אף אדם, או גוף, כולל הדרג הפוליטי, לפטור את המוצר מהחקיקה הקיימת".

קשה לדעת אם ליצמן שינה את דעתו או שמא הפרקליטות היא זו שהודיעה לו כי לא תוכל להגן על עמדתו. רמז לכך ניתן אולי לקבל ממכתב התשובה שקיבלו הרופאים מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, במקביל לתגובת המדינה לבג"ץ: "בעקבות ישיבה שקיימתי עם הגורמים הנוגעים לדבר במשרד הבריאות ובמשרד המשפטים, הוחלט כי לעת הזו יש מקום להחיל על מוצר ה-אייקוס את ההוראות החלות על עישון ועל מוצרי טבק לפי חוק הגבלת הפרסומת והשיווק על מוצרי טבק והחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון". ניזרי הוסיף כי "בכוונת הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות לשוב ולהידרש לרגולציה בעניין זה לאחר שתתקבל הכרעת מינהל המזון והתרופות (ה-FDA) בבקשות שהוגשו אליו על ידי חברת פיליפ מוריס".

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

"מופתעים מהשינוי בעמדת משרד הבריאות"

ממשרד הבריאות נמסר כי "במקביל להמתנה לקבלת עמדת ה-FDA מתכנן משרד הבריאות בשלב זה להחיל על המוצר את ההוראות החלות מתוקף החקיקה בנושא מגבלות שיווק ופרסום ועישון במקומות ציבוריים, וזאת בנוסף להבהרות שניתנו על ידי החברה כי היא תחיל על עצמה חלק גדול ממגבלות אלו. עמדה זו מבוססת על מידע שנתקבל לאחרונה בשיחות עם ה-FDA, לפיו ההחלטה הסופית בעניין המוצר צפויה להתקבל בעוד שנה ויותר, וכן על בסיס המידע שלפיו המוצר הוגש ל-FDA לאישור שיווק גם במסלול שאינו מחייב הוכחת נזק מופחת".

מפיליפ מוריס נמסר: "אנו מופתעים מהשינוי בעמדתו של משרד הבריאות לפיה המוצר כפוף לחוק הפרסומת, על אף העמדה הברורה שהוצגה על ידי המשרד עד כה שלפיה המוצר אינו כפוף לחוק זה. כבר כיום המוצר משווק באופן אחראי, והחברה תומכת ברגולציה ייעודית, המכירה בתכונות הייחודיות והשונות של מוצרים בעלי הפוטנציאל להפחתת סיכון בהשוואה להמשך עישון. לפי עמדתנו, אשר הוגשה לבג"ץ היום, פרשנותו החדשה של משרד הבריאות אינה נכונה. התייחסות זהה למוצר מופחת סיכון כמוצר טבק לעישון, תפגע ביכולתם של המעשנים הבגירים לקבל מידע מלא ומדויק על חלופה טובה יותר על פני המשך עישון".

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, אמר כי "מדובר בהישג חשוב, אולם ההישג עצמו מגביר את העננה המרחפת מעל החלטות שר הבריאות מראשית הפרשה ועד כה. הגיע הזמן להוציא איסור גורף על מפגשים של דרגים מקצועיים ופוליטיים במשרד הבריאות עם חברות טבק ולוביסטים מטעמם. כפי שנאמר באמנת המסגרת - כל אינטרס של גורמים אלה פוגע בבריאות הציבור".

האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל והחברה למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, מסרו בתגובה משותפת כי הם "מברכים על ההודעה של עו"ד רז נזרי, שתשים סוף לשיווק הפרוץ של מוצר הטבק אייקוס בישראל", וכי "זהו ניצחון במערכה אך אנחנו עדיין בעיצומו של מאבק רחב בנגע העישון הממכר והממית. כעת, משחלות על המוצר כל המגבלות וההוראות בהתאם לחקיקה, כמתבקש, אנו קוראים לממשלת ישראל לעדכן את החקיקה כך שישראל לא תפגר אחר מדינות אחרות. אנו מצפים כי כבר במושב הכנסת הקרוב, יחוקקו החוקים שיגנו על הציבור בישראל מפני מגיפת העישון האחראית למותם של 8,000 ישראלים בשנה.

"נדרשת תכנית כוללנית נחושה למאבק בנזקי הטבק: יש לקדם חקיקה בתחומי איסור שיווק ופרסום של מוצרי טבק בכל המדיות, השוואת המיסוי בין טבק לגלגול וסיגריות, הגבלת נגישות בנקודות מכירה של מוצרי טבק, הרחבת איסור העישון במקומות ציבוריים, השקעה בגמילה מעישון ועוד - חקיקה שבכוחה להציל חיים למען בריאות הציבור בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?