המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "מקווים לשכנע את ליצמן להגדיר את האייקוס מוצר טבק"

חברי הכנסת קראו לגרוטו לעמוד על שלו מול ליצמן ■ מומחה בבריאות הציבור: "פיליפ מוריס מייצרים מוצר שהורג ואנחנו משרתים אותם" ■ ח"כ רוזנטל: "שר בריאות שעובד בשירותן של חברות טבק זה כמו שר ביטחון פנים שעובד אצל המאפיה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שר הבריאות ליצמן
שר הבריאות ליצמןצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

חברי הכנסת דורשים משר הבריאות יעקב ליצמן לחזור בו באופן מיידי מההחלטה שלא להטיל כל רגולציה או מגבלות על חברת פיליפ מוריס בשיווק הסיגריה החדשה שלה "אייקוס", המבוססת על אידוי ולא על שריפה. בדיון סוער שהתקיים היום (ב') בוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול, תקפו חברי הכנסת וחלק מהמוזמנים את המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, שייצג את המשרד בדיון. זאת בגין מה שהם רואים כאוזלת ידו של משרד הבריאות בהתמודדות עם העישון. חברי הכנסת אף קראו לגרוטו "לעמוד על שלו" מול ליצמן ולדאוג שדעתו המקצועית תישמע.

באחרונה החליט ליצמן שלא להטיל כל מגבלה על סיגריות ה"אייקוס" עד להחלטת ה-FDA בעניין. זאת למרות שדווקא בארצות הברית נאסר שיווק המוצר עד להחלטת ה-FDA, ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה והדרג המקצועי במשרד הבריאות ומחוצה לו. שתי עתירות הוגשו לבג"צ בעניין, הראשונה על ידי המתחרה של חברת פיליפ מוריס דובק, והשניה על ידי התנועה לדמוקרטיה מתקדמת. אתמול הורה השופט מני מזוז למשרד הבריאות להשיב בתוך 6 ימים מדוע קיבל את ההחלטה.

גרוטו אמר בדיון כי המאבק בעישון "נמצא בעשייה במשרד הבריאות. קיימנו כמה דיונים ויש התקדמות מסוימת". לדבריו, נושא הסיגריות האלקטרוניות "נמצא במחלוקת עולמית, הגישה המחמירה מדברת על איסור גורף של שימוש בהן, כפי שקורה בכמה מדינות כמו רוסיה ומדינות דרום אמריקה. אנחנו עובדים על אימוץ הדירקטיבה האירופית להגדיר אותן כמוצר טבק".

באשר לאייקוס, שמכיל טבק אבל לא הוכרז בישראל כמוצר טבק, אמר גרוטו כי "מבחינת הרגולציה, ליצמן רוצה להמתין לעמדת ה-FDA אם להכיר באייקוס כמוצר מופחת נזק".

חברי הכנסת התקוממו על הדברים. "יש את עיקרון הזהירות המונעת. תעשו ניסויים במדינות אחרות ולא על חשבון הציבור הישראלי. זה לא מוסיף לבריאות הציבור - זה בטוח", אמר ח"כ מיקי רוזנטל. יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג, הוסיפה כי "יש פער גדול בין הפחתת נזק לבין מסע ההחדרה הממומן בשיווק ופרסום שמתבצע לאייקוס בניסיון להפוך אותו לאופנתי כמו המטענים הניידים. מסע ההחדרה הזה לבני נוער ולמעשנים חדשים זה העניין, וזה לא הפחתת נזק אלא נזק מתווסף".

גרוטו רמז שוב ושוב כי דעתו של שר הבריאות יעקב ליצמן בנוגע לחוקים הקשורים לעישון מנוגדת לדעת הדרג המקצועי במשרד. "ההחלטה של שר הבריאות היא להמתין ל-FDA והחלופה השנייה היא להגדיר כמוצר טבק. אנחנו עדיין דנים על זה עם השר ומקווים שנצליח לשכנע אותו".

צילום: אורן זיו

גרוטו הוסיף כי המשרד "רוצה לקדם את איסור הפרסום הגורף והאזהרות הגראפיות". זאת, למרות שליצמן הצהיר מספר פעמים בשנים האחרונות כי הוא מתנגד לאזהרות גראפיות (באמצעות תמונות) על חפיסות סיגריות. "אנחנו נמצאים בדיון עם השר על זה", אמר גרוטו. בנוסף, אמר גרוטו, מתוכננים הרחבת האיסור על עישון במקומות ציבוריים, ביטול חדרי עישון במקומות שונים, וכן תקציבים לקמפיינים נגד עישון - בעיקר במגזר הערבי.

לפי דו"ח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת שהוכן לקראת הדיון, ישראל ממוקמת במקום נמוך בעולם בכל הקשור לחקיקה המגבילה פרסום ושיווק של מוצרי טבק: בישראל עדיין ניתן לפרסם טבק באינטרנט ובעיתונות המודפסת ולתת חסות לאירועים מסוימים. בנוסף, ישראל מפגרת מאד בכל הקשור לאזהרות גראפיות וגודל האזהרות על גבי חפיסות הסיגריות ביחס מדינות רבות בעולם.

"נפגשתי אתמול עם ליצמן, ויש תחושה של שאננות", אמר ח"כ יהודה גליק (הליכוד). לדבריו, "בכל פעם שיש תאונת עבודה דופקים על השולחן. כאן מספרי המתים הם בליגה אחרת. אין סיבה בעולם שאתם כרגולטור, כממונים על הבריאות, לא תאמרו 'עד כאן'".

"אנחנו באזור הדמדומים", אמר ד"ר חגי לוין, מומחה בבריאות הציבור. "פיליפ מוריס מייצרים מוצר שהורג ואנחנו משרתים אותם. ברור שזה מוצר טבק. אין מדינה בעולם שמאפשרת שיווק של אייקוס ללא שום מגבלה. אין תופעה כזאת. האם אנחנו רוצים להיות מדינה שמפקירה את אזרחיה?"

"האייקוס זה אחד הדברים הציניים שהיו בישראל", המשיכה ח"כ יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר. "זו חברה שראתה שהיא הולכת לאבד את השוק והמציאה מוצר כאילו שהוא לא עישון". גרמן פנתה לגרוטו: "איתמר, גם אתה יודע שהגרף (של המעשנים) שהלך וירד יתחיל לעלות, והאחריות תרבוץ על משרד הבריאות. אנחנו מתריעים, ומבקשים, ודורשים שמשרד הבריאות יאסור על השיווק ועל הפרסום עד שיתבררו הפרטים. אתה איש מקצוע, זה הזמן לעמוד על שלך!"

"שר בריאות שעובד בשירותן של חברות טבק זה כמו שר ביטחון פנים שעובד אצל המאפיה", אמר ח"כ מיקי רוזנטל. "העובדה שניסה להסתיר את הפגישות עם חברות הטבק, שהוא לוחץ על הדרג המקצועי, והזיקה שלו לעיתון המודיע ושהיו לעיתון הסכמים מוזרים עם חברות סיגריות - זה מטיל צל כבד על השיקולים של השר".

עישון. משקי הבית בישראל הוציאו יותר מ–8.1 מיליארד שקל על רכישת סיגריות ב–2015צילום: DAVID W CERNY/רויטרס

מנכ"ל התנועה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, שהגיש את העתירה לבג"צ נגד ההחלטה של ליצמן, קרא לגרוטו להתפטר: "היית צריך לשמור עלינו ולא עשית את זה", הטיח בו. "אם יש לך שר שקשה בנושא הזה אז תשלם בתפקידך אבל תגן עלינו - האפשרות להפקיר אותנו אינה אופציה בשביל מי שמגן על בריאות הציבור". בתגובה לדברים אמר לו גרוטו: "ואתה חושב שזה יהיה יותר טוב?"

מפיליפ מוריס נמסר: "מערכת ה-IQOS מחממת את הטבק במקום להבעירו ומביאה להפחתה ממוצעת של כ-90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק, בהשוואה לעשן הסיגריות. החברה הגישה בקשה ל-FDA לאשר את שיווק המוצר כבעל סיכון מופחת. בארה"ב, שיווק מוצרי טבק חדשים דורש אישור מראש. מסיבה זו בלבד המוצר טרם משווק בארה"ב, ובניגוד לנטען בשום שלב לא נאסרה הפצתו. פיליפ מוריס בע"מ משווקת את המוצר בארץ באופן אחראי למעשנים מעל גיל 18 בלבד, תוך הצמדת אזהרה על כל חפיסה".

תגובת לשכת השר ליצמן: "בניגוד לרגולציה בישראל, הרגולציה האמריקאית מחייבת אישור לכל מוצר חדש. שם יש גם מנגנון אישור של ה-FDA על סיגריות רגילות, מה שאצלנו לא קיים. לפיכך קבע השר כי ההחלטה בנושא תתקבל לאחר ובהתאם להחלטת ה-FDA.

"יודגש, הדיווחים וההכפשות לפיהם השר פועל בניגוד לעמדות המקצועיות אינם נכונים ויש לבדוק את המניעים הפוליטיים והתקשורתיים של אלו שמנסים להלך אימים על השר ולאלץ אותו לקבל החלטות לפי אינטרסים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"