עתירה: החלטת ליצמן לאפשר מכירה חופשית של אייקוס - "חוסר תום לב"

זו העתירה השנייה שמוגשת נגד משרד הבריאות, השר יעקב ליצמן וחברת פיליפ מוריס בתוך שבוע ■ ארגוני רופאים וחולים: "החקיקה נגד עישון בישראל נמצאת בפיגור משמעותי לעומת מדינות אחרות" ■ פיליפ מוריס: "סיגריית אייקוס מזיקה פחות מסיגריות רגילות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עתירה שנייה נגד משרד הבריאות, שר הבריאות יעקב ליצמן וחברת הטבק פיליפ מוריס, בנוגע להחלטתו של ליצמן שלא להחיל כל רגולציה על הסיגריה החדשה של החברה — אייקוס. העמותה לדמוקרטיה מתקדמת עתרה אתמול לבג"ץ בדרישה כי יורה למשרד לסווג את הסיגריה החדשה כ"מוצר טבק" ולהכפיף אותה בכך לחוק המגביל את השיווק והפרסום של המוצר, בדומה למוצרי טבק אחרים.

עוד מבקשת העמותה להוציא צו ביניים שיאסור כליל על שיווקו והפצתו של המוצר עד לקבלת החלטה בעניין, "כך שיימנע הנזק הבריאותי לתושבי ישראל, שעלולים להשתמש במוצר, שהוא בעל השפעות ממכרות, אם הוא ימשיך להיות מופץ בלא כל אזהרה".

ההחלטה החריגה לפטור את הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס מכל רגולציה שחלה על סיגריות התקבלה לפני כשבועיים על ידי ליצמן. משמעותה היא שניתן לשווק ולפרסם את הסיגריה ללא מפריע, ללא אזהרות וללא מגבלות, וכן כי לא יחולו עליה המסים החלים על מוצרי טבק. העתירה הראשונה כנגד ההחלטה הוגשה בשבוע שעבר על ידי חברת הטבק דובק, וכעת מצטרפת עתירה מטעם עותר ציבורי — העמותה לדמוקרטיה מתקדמת.

העתירה מפרטת את רשימת בעלי התפקידים והגופים המתנגדים לאישור שהעניק ליצמן לפיליפ מוריס. כך למשל, הצהיר המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, בכנסת לפני כחודשיים, כי "המוצר החדש שאנחנו מדברים עליו הוא מוצר טבק. לכן, אפשר להחיל עליו מיידית את המגבלות. כרגע אנחנו מחכים לאישור סופי של משרד המשפטים בגלל עניין של פרשנות משפטית, וברגע שנקבל אותו נוציא את ההנחיה הזאת".

אישור משרד המשפטים אכן הגיע. בהתכתבות בין היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר־הראל, ומשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, הסכימו שני הצדדים כי אייקוס צריך להיחשב מוצר טבק לכל דבר, שהאיסורים הקשורים בטבק אמורים לחול עליו. בנוסף, מוזכר בעתירה הדו"ח המסכם של ועידת הבריאות העולמית ב–2016, שממליץ לכלול את כל המוצרים החדשים דוגמת אייקוס תחת הרגולציה החלה על מוצרי טבק.

הסיגריה משווקת ללא אזהרה כנדרש

למרות כל זאת הודיע משרד הבריאות כי עד לקבלת החלטה של מינהל המזון והבריאות האמריקאי (FDA) לא יחולו מגבלות על המוצר. "עמדת המשרד השתנתה תוך פרק זמן קצר, בלא כל הסבר מהותי, ללא שנתקיים דיון או החלטה בקרב הגורמים המקצועיים במשרד ומבלי שנעשה שינוי ברכיבי המוצר או בחוקים הרלוונטיים", נכתב בעתירה, שהוגשה על ידי עוה"ד יפעת סולל ואהד הלוי. "החלטה זו הביאה למצב הנוכחי, שבו משווק המוצר בחנויות רבות, ללא אזהרה כנדרש ובלא מגבלות (ואף ללא איסור של משרד הבריאות למכור את המוצר לילדים ולבני נוער). היא יוצרת מצג שלפיו מדובר במוצר שאינו מסוכן ואינו ממכר ולא כך הדבר".

עוד תוהים העותרים מדוע המשרד מסתמך דווקא על FDA, ומוסיפים כי הדבר מוזר שבעתיים, שכן "בארה"ב אותה עמדה עצמה הביאה לאיסור על הפצת המוצר". הם מזכירים כי ליצמן נפגש עם נציגי פיליפ מוריס בעניין אייקוס, בניגוד לאמנת המסגרת לפיקוח על הטבק, שעליה חתומה ישראל, הקובעת כי יש להימנע ממפגשים בין מקבלי החלטות לבין נציגי חברות טבק, וכי אם בכל זאת מתקיימת פגישה שכזו יש חובה לפרסם את דבר קיומה — דבר שלא קרה בישראל. "העותרת אינה בוחנת כליות ולב, אולם יש מקום לבחון האם לרצף הפגישות האסורות על פי האמנה, שאורגנו על ידי לוביסטים ומקורבים ונציגים בכירים ממשרד הבריאות, יש קשר לשינוי הפתאומי והבלתי מוסבר בעמדת המשרד".

לטענת העותרים, "משרד הבריאות בחר לקבל החלטה, בניגוד לחוות הדעת ולפרשנות המתבקשת, שרחוקה ממתחם הסבירות, ומעלה תהיות קשות באשר לתום הלב שעומד בבסיסה".

מפיליפ מוריס נמסר: "מערכת אייקוס מחממת את הטבק במקום להבעירו ומביאה להפחתה ממוצעת של כ–90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק, בהשוואה לעשן הסיגריות. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא לאייקוס עשוי להציג פחות סיכון לנזק מהמשך עישון סיגריות, ולכן זו בחירה טובה יותר מעישון. אייקוס הושק כבר בכ–20 מדינות ויותר מ–1.4 מיליון מעשנים בגירים עברו להשתמש בו. פיליפ מוריס משווקת את המוצר בישראל באופן אחראי — למעשנים מעל גיל 18 בלבד, תוך הצמדת אזהרה על כל חפיסה, שמציינת כי המוצר מזיק לבריאות וממכר. נגיב לעתירה לאחר שזו תתקבל במשרדנו".

ממשרד הבריאות נמסר: "תשובתנו לעתירה תינתן בבית המשפט".

חברות הטבק מפתות בני נוער וצעירים

היום יתקיים דיון בוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בנושא הגבלות על פרסום, שיווק ולובינג של מוצרי עישון וטבק כאמצעי לצמצום נזקי העישון. לקראת הדיון שיגרה שורת ארגונים ובהם איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, האגודה למלחמה בסרטן, המועצה הישראלית למניעת עישון ורשת ערים בריאות בישראל, מכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג, ובו הם דורשים כי יינקטו צעדים ל"הגנה על בריאות הציבור מפני שיווק ופרסום מוצרי טבק בישראל".

הארגונים שמים דגש מיוחד על צעירים: "תעשיית הטבק משקיעה מאמצים רבים בפיתוי קהלים חדשים להתמכרות המסוכנת וקהל היעד המועדף עליה הוא בני נוער וצעירים. התעשייה מפתחת שיטות חדשות ומניפולטיביות לשיווק, כדוגמת מעורבות באירועים לצעירים, שיווק ייעודי באינטרנט וברשתות החברתיות, מסיבות, מבצעים ועוד", כותבים הארגונים, ומתייחסים באופן ספציפי גם לאייקוס: "בנוסף לשיטות שיווק ופרסום מתוחכמות, מפתחות חברות הטבק מוצרים חדשים ואטרקטיביים לצעירים, כדי לפתות אותם להשתמש במוצר ממכר, מזיק וממית. כך לדוגמה, כרגע קיימת סכנה ברורה ומיידית לבריאות הציבור בישראל כתוצאה ממסע שיווק אגרסיבי ללא רגולציה, לקידום מוצר טבק חדש של חברת פיליפ מוריס".

הארגונים מונים שורה של צעדים שיש לנקוט, המבוססים על הניסיון העולמי הנצבר, כדי לרסן את העישון בישראל. בין ההמלצות: הרחבה משמעותית של איסור פרסום הסיגריות גם לרשתות חברתיות, תוכניות טלוויזיה ואירועי יחסי ציבור ואזהרות גרפיות גדולות יותר על חפיסות סיגריות. לטענתם, "בעוד שהחקיקה בעולם בתחום זה, כמו גם בשאר חזיתות המאבק, התקדמה ומניבה תוצאות, החקיקה בישראל נמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי. תופעה זאת יכולה להסביר את בלימת מגמת הירידה בשיעורי העישון בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"