העותרת הראשונה נגד ההקלות של ליצמן לענקית הטבק פיליפ מוריס: המתחרה דובק

בעתירה שהוגשה טוענת דובק כי משרד הבריאות מתעלם מהפרות בוטות של הוראות חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק - בכל הנוגע לסיגריות אייקוס של פיליפ מוריס, וכי רשות המסים כלל אינה גובה מס קנייה על הסיגריות הללו - בעוד שעל סיגריות אחרות חל מס בשיעור גבוה מאוד

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוס. ההשקעה העצומה של החברה בלובינג בישראל הוכחה כהצלחהצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עתירה ראשונה לבג"צ נגד משרד הבריאות על המדיניות המקלה כלפי ענקית הטבק פיליפ מוריס בשיווק הסיגריה החדשה שלה, אייקוס, המבוססת על אידוי טבק ולא על שריפתו. את העתירה מגישה לא אחרת מאשר חברת טבק אחרת - דובק.

בעתירה שהוגשה ביום א' על ידי עורכי הדין דן פרידמן ויואב זטורסקי ממשרד פרידמן, יונגר ושות', טוענת דובק כי משרד הבריאות מתעלם מהפרות בוטות של הוראות חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, הנעשות על ידי פיליפ מוריס בכל הנוגע לסיגריות אייקוס, וכי רשות המסים כלל אינה גובה מס קנייה על הסיגריות הללו, בעוד שעל סיגריות אחרות חל מס קנייה בשיעור גבוה מאוד - המגיע לכ-80% ממחיר החפיסה.

העתירה מגיעה בעקבות החלטה שקיבל ליצמן לפני כשבועיים, בניגוד לעמדת היעוץ המשפטי של משרדו, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, וגורמי המקצוע במשרדו שכולם הביעו את עמדתם בעד החלת כללי רגולציה על אייקוס בדומה לרגולציה החלה על סיגריות רגילות. בהודעה שפרסם אז משרד הבריאות נכתב כי עד להכרעת ה–FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) בנושא לא יחולו כל מגבלות על אייקוס (IQOS) שהתחילה להימכר בישראל. "בתחום זה עדיין לא גובשה רגולציה עולמית ברורה, ובפרט על ידי ה–FDA הדן בנושא בימים אלה", נכתב בהודעה, "הוחלט להמתין להכרעת ה–FDA בנושא".

משמעות החלטתו של ליצמן היא שפיליפ מוריס, חברת הטבק השנייה בגודלה בעולם, קיבלה הקלה ויתרון עצומים ממשרד הבריאות — אפשרות לשווק את הסיגריה החדשה שלה בלי מגבלות על פרסום, בלי מגבלות הנוגעות לשימוש במקומות ציבוריים ובלי מיסוי.

כעת, הפרקליטות תידרש להגן בבית המשפט על משרד הבריאות, למרות שקיים מכתב רשמי מטעמם של המשפטנים במשרד הבריאות ושל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שמתנגד למדיניות עליה הכריז ליצמן.

באופן אירוני, בחרו בחברת הטבק דובק לצטט את רופאי בריאות הציבור שמתנגדים לאייקוס בטענה כי מדובר במוצר שעלולים להיות לו נזקים הדומים לנזקים הבריאותיים האדירים של עישון סיגריות "רגילות", כמו אלה שמוכרת דובק.

עם זאת, לפחות גוף אחד נוסף, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, מתכוון לעתור נגד המשרד בנושא. לדברי מנכ"ל העמותה, שבי גטניו, "אין בכוונתנו להותיר את הזירה המשפטית בנושא שיווק האייקוס למאבק מסחרי בין שתי חברות טבק שמוצריהן אחראים למותם של אלפי אזרחים ישראלים בשנה. העמותה תגיש עוד השבוע עתירה בנושא לטובת אינטרס הבריאות של ילדי ואזרחי ישראל המופקר לדעתנו לאור תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתון".

מפיליפ מוריס נמסר: "מערכת ה-IQOS הינה תוצר של עשר שנות מחקר ופיתוח והשקעה של 3 מיליארד דולר במטרה לייצר אלטרנטיבה אשר לה פוטנציאל להפחית את הנזק עבור ציבור המעשנים לעומת המשך עישון סיגריות. המוצר הושק כבר ב-20 מדינות ולמעלה מ-1.4 מיליון מעשנים עברו להשתמש בו. מדובר בעתירה שהוגשה על ידי מתחרה מסחרי. החברה תלמד את העתירה ותגיב לדברים בבית המשפט".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות פעל ופועל לאורך השנים להילחם בנגע העישון גם בהובלת שר הבריאות יעקב ליצמן. הראיה לכך הינה מגמת הירידה המתמשכת בשיעור המעשנים בישראל. אנחנו ממתינים לקביעת עמדת ה-FDA האמריקאי״.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"