האוצר נגד האוצר |

סגן שר האוצר: יש להעלות המס על טבק לגלגול; דוברות האוצר: לא נעלה מסים בשום תחום

סגן שר האוצר יצחק כהן הודיע במכתב מנומק כי המס על טבק לגלגול שנמוך משמעותית מהמס על סיגריות יעלה מ- 450 שקל לקילו ל"לפחות 800 שקל לק"ג" ■ האוצר בתגובה: לא נעלה מיסים ■ כהן: "בין 'סבורים שיש להעלות' לבין 'מעלים' יש דרך ארוכה מאוד

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סגן השר יצחק כהן
ח"כ יצחק כהןצילום: מיכל פתאל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד האוצר אומר דבר והיפוכו: לפני יומיים הודיע סגן שר האוצר יצחק כהן, במכתב רשמי לח"כ יהודה גליק, כי משרד האוצר סבור שיש להעלות את המס על טבק לגלגול ב-75% לכל הפחות - מ-450 שקל לק"ג טבק ל-800 שקל לק"ג לפחות. עם זאת, כהן לא ציין מתי ייחתם הצו שמעלה את המס. אלא שתגובת משרד האוצר לפניית TheMarker בעניין, מספרת סיפור הפוך: "אין למשרד האוצר כוונה להעלות מסים בשום תחום", נמסר מהמשרד. "מדיניות המשרד דוגלת בהפחתת נטל המס והגדלת ההכנסה הפנויה ככל שניתן".

התקשרנו לכהן, שהסביר להפתעתנו כי "יש פה בעיה בהבנת הנקרא. אמרנו שאנחנו סבורים שיש להעלות את המס, לא אמרנו שנעלה אותו בפועל. לא נעלה את המס, למרות שאנחנו סבורים שיש להעלות אותו. זו מדיניות הממשלה". כהן הוסיף כי "בין 'סבורים' לבין 'מעלים' יש דרך ארוכה מאד. אנחנו במדיניות של אי העלאת מיסים".

נכון להיום, המס על טבק לגלגול נמוך משמעותית מהמס על סיגריות רגילות, כשהמשמעות היא שעישון סיגריות מגולגלות זול משמעותית מעישון סיגריות רגילות. כך למשל, בחישוב גס שמביא בחשבון עלות לסיגריה לפי משקל הטבק, סיגריה מגולגלת מטבק של מרלבורו (המותג הנמכר בישראל), עולה כשקל - 75 אגורות פחות מעלות סיגריה בודדת רגילה של מרלבורו (1.75 שקל) - עבור אותה כמות טבק.

הפער הזה גורם למעבר מאסיבי של מעשנים מסיגריות רגילות לטבק לגלגול, וגורר מצד אחד הפסד לקופת המדינה, ומצד שני פגיעה במדיניות המאבק בעישון, לפיה המחיר הגבוה של סיגריות נחשב לחסם מרכזי בפני עישון, בעיקר בקרב צעירים.

על פי הערכות שפורסמו בדו"ח האחרון של משרד הבריאות בנושא, ב-2013 הפסידה המדינה כ-130 מיליון שקל כתוצאה מהמעבר מסיגריות לטבק לגלגול, שרמת המיסוי שלו נמוכה יותר (וכן בגלל הברחות והתחמקות מתשלום מס). ב-2014 הפסד המדינה הוערך בכ-250 מיליון שקל, וב-2015 הסכום עלה לכ-300 מיליון שקל. מכיון שב-2016 צריכת הסיגריות המגולגלות המשיכה לעלות - ההפסד המצטבר של המדינה על מיסוי סיגריות חצה כבר מזמן את קו מיליארד השקלים.

האבסורד הזה לא נעלם מעיניה של הממשלה: כבר במסגרת אישור תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית ל-2013 ו–2014 הוחלט להעלות את המס על טבק לגלגול עצמי מרמתו הנוכחית, שהיא 450 שקל לק"ג, ל-800 שקל לק"ג - כלומר העלאה של כ-80% - שתצמצם משמעותית את החיסכון במעבר לטבק לגלגול. אלא שיישום צעד זה דרש הוצאת צו של שר האוצר, וזה לא הוצא עד היום.

גליק פנה באחרונה בשאילתא לשר האוצר משה כחלון, ודרש לדעת מתי יושווה המס על טבק לגלגול למס על סיגריות. התשובה של סגן השר כהן הייתה חד משמעית: "אנו סבורים כי יש לפעול ליישום ההצעה בחוק התקציב, ולהעלות את מס הקנייה על טבק לגלגול ל- 800 שקל לק"ג לפחות", כתב כהן, אך ציין כי על מנת להשוות את המיסוי על טבק לגלגול למס על סיגריות, המס על טבק לגלגול צריך להיות גבוה אף יותר - 1,250 שקל לקילו, פי 3 מהמס הנוכחי.

סיגריותצילום: אורן זיו

כהן מזכיר כי מאז שנת 2012 עלתה הצריכה של טבק לגלגול ביותר מפי עשר, והוסיף כי "הפגיעה בהכנסות המדינה ממעבר מעישון סיגריות לסיגריות מגולגלות נאמדת ביותר מ- 300 מיליון שקל בשנה". לדבריו, "כל עוד ישנן חלופות זולות לא ממומש הפוטנציאל של מדיניות המיסוי ככלי לצמצום העישון. לכן הנזק כפול ומכופל: אין ירידה אמיתית במספר המעשנים, וקופת המדינה נפגעת מחוסר מיסוי של הטבק בעוד שהנזק הבריאותי והחברתי רק הולך וגדל".

לבקשתנו להבין כיצד מתיישבת תגובת משרד האוצר עם מכתבו של כהן, נמסר לנו רק כי "זוהי התגובה, ללא שינוי".

ח"כ גליק אמר בתגובה כי "רק אתמול דיברתיעם סגן השר כהן שאמר כי הוא עומד מאחורי הנאמר ואני רוצה לסמוך עליו. אם זה אכן נכון, נכנס דיון דחוף של הוועדה למאבק בסמים. אני לא ארפה מהנושא, הוא בנפשי. להימנע מהשוואת המס זה כמו להימנע מהצבת רמזור בצומת שיש בו ריבוי תאונות דרכים. העלרת המס על טבק לגלגול חשוב במיוחד מכיוון שהצעירים הם שמעשנים אותו יותר מכולם, והם קהל היעד החשוב ביותר במלחמה בעישון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט