מנכ"ל משרד הבריאות: להעלות את מס הבריאות, הציבור משלם "מס בריאות עקיף גבוה"

ליצמן הצהיר כי המשרד יגביל את התורים לניתוחים ויקל על הבירוקרטיה והתשלומים באשפוז סיעודי ■ מאיים: אם הממשלה לא תממן את הטיפול בפצועים הסורים נפסיק לטפל בהם

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
 משה בר סימן טוב
משה בר סימן טובצילום: משרד הבריאות
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, שב וקרא הבוקר (ג') להעלאת מס הבריאות כדי לממן את רפורמת הסיעוד הכוללת תוספת שעות סיעוד בבית הקשיש, יותר טיפולי בית לקשישים והקלות במתן "קודים" (מימון לאשפוז סיעודי) לקשישים.

"אנחנו צריכים להעלות את דמי ביטוח בריאות", אמר בר סימן טוב. "מבין המדינות המפותחות, ישראל היא המדינה עם דמי ביטוח בריאות הנמוכים ביותר, אבל אין ואקום – כתוצאה מכך האזרחים משלמים 'מס בריאות' עקיף גבוה יותר - דרך התשלומים פרטיים והתוצאה היא שישראל היא המדינה עם שיעור ההוצאה הפרטית הגבוה ביותר". הדברים נאמרו במסגרת בכנס תובנות ויעדים של משרד הבריאות. בר סימן טוב לא נקב בשיעור העלאת המס הרצוי, אך בעבר דובר על העלאת מס של כחצי אחוז למימון הרפורמה.

לדברי בר סימן טוב, במונחים של יעילות כלכלית, "הוצאה של שקל ציבורי יעילה הרבה יותר מהוצאה של שקל פרטי: בטיפולי השיניים לילדים – בחצי מיליארד שקל ציבורי חסכנו כמעט מיליארד שקל לתושבים והינגשנו את השירות לאנשים שבעבר כלל לא קיבלו אותו כי הוא היה יקר מדי", הסביר. "בתחום הסיעוד התשלומים הפרטיים פורחים, הקשישים מטורטרים ולא מקבלים את מה שמגיע להם מחברות הביטוח. העלאת דמי ביטוח בריאות תאפשר לצעירים ולמבוגרים – לקשישים ולבני משפחותיהם – לחסוך כבר היום סכומים גבוהים יותר של תשלומים פרטיים".

TheMarker פנה לקבלת תגובת משרד האוצר לקריאתו של בר סימן טוב, אך עד כה לא התקבלה תגובה.

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הציג בכנס תכנית שתקצוב לראשונה את זמני ההמתנה לניתוחים דחופים. על פי התכנית, בניתוחים דחופים אם משך ההמתנה יהיה יותר מ- 30 יום המטופל יוכל לבחור בית חולים אחר, כולל בית חולים שלקופת החוילם שלו אין הסכם איתו, שבו יקבל תור קצר יותר. בניתוחים לא דחופים, אם יימצא בית חולים שמספק תור הקצר ב- 60 יום לפחות מהתור שהוצע לו על ידי בית חולים שבהסכם עם קופת החולים שלו - הוא יוכל לבחור להינתח בו.

שר הבריאות יעקב ליצמןצילום: משרד הבריאות

"אני חושב על כך זמן רב, אך החלטתי ליישם זאת כבר עכשיו לאחר שנחשפתי לכך בכנס השרים של ה OECD, שם ראיתי כי שיטה זו נהוגה במספר מדינות מתקדמות", אמר ליצמן.

רעיון קציבת התורים לניתוחים הוא חדשני, שכן כיום חוק ביטוח בריאות ממלכתי מגדיר רק שיש לספק את השירותים תוך "זמן סביר", אך לא מגדיר מהו זמן סביר. עם זאת, צפויים מספר אתגרים משמעותיים ביישום ההצעה: ראשית, קיומה של מערכת דיווח שוטף לגבי אורך התורים שתהיה שקופה לציבור - דבר שעדיין לא קיים. שנית, סביר כי השינוי ידרוש שינוי חקיקה, מה שעלול "לתקוע" את המהלך לזמן רב. בנוסף, צפויה התקוטטות בין משרד הבריאות לקופות החולים שסבורות כי השינוי מצריך תוספת תקציבית. במשרד הבריאות סבורים כי ניתן לבצע את השינוי בלי תוספת תקציבית.

עוד הכריז ליצמן על הקלה על הבירוקרטיה הכרוכה בקבלה לאשפוז סיעודי: ביטול הגשת ערבות על ידי משפחת הקשיש, העברה של תהליך הקבלה לתהליך דיגיטלי: "בפועל המשפחות שמגיעות היום ללשכות 4-3 פעמים יגיעו פעם אחת או בכלל לא יידרשו להגיע", אמר ליצמן. בנוסף, יהיה קיצור משמעותי של טפסי הגשת הבקשה, וכן "בחינה של הפחתת השתתפויות של המשפחות".

בכנס הציגו אנשי משרד הבריאות את הלוגואים שיסמנו מוצרי מזון "טובים" ו"רעים" מבחינה בריאותית. הוצגו שלושה סימונים שליליים, לציון רמות גבוהות של מלח, שומן וסוכר, וסימון חיובי ירוק למוצרים "בריאים". זאת, בעקבות המלצות הוועדה לקידום תזונה בריאה של משרד הבריאות מנובמבר. על פי החלטת הוועדה, יישום ההמלצות יתבצע בשלושה שלבים, כאשר בכל שלב תחול החמרה ברמת הרכיבים שיחייבו סימון שלילי. השלב הראשון ייכנס לתוקף בינואר 2018, השלב השני ייכנס לתוקף שנה וחצי לאחר מכן, ביולי 2019, ואילו השלב האחרון יהיה בדצמבר 2020. בנוסף, תיתכן דחיה של חצי שנה בסימון המוצרים על מנת "לתת ליצרנים זמן להערך ולשנות את המרכיבים במזון בהתאם", לפי משרד הבריאות.

לדברי בר סימן טוב, "‏‎ אתגר התזונה הבריאה הוא אתגר לאומי. אם לא נשנה היום את התזונה, מגיפת ההשמנה בקרב ילדים ומבוגרים תמשיך להתפשט. לאחר שנסמן את המזון יהיה יותר קל לציבור להעדיף מזון בריא. הציפייה שלנו היא שהיצרנים ישנו את הרכב המזון. בשנה האחרונה חל שינוי אדיר בשיח הציבורי בנוגע לתזונה והציבור מצפה מאיתנו לסייע לו לבחור בריא".

הלוגואים שיסמנו מוצרי מזון "טובים" (בירוק) ו"רעים" (באדום)

בנוסף, מאיים ליצמן על הממשלה כי אם לא יימצא התקציב למימון הטיפול בפצועים מהמלחמה בסוריה בבתי החולים בצפון, "לא נהסס להפסיק את אישפוזם". זאת בעקבות גרעונות אליהם נכנסו בתי חולים בצפון בעקבות עלות הטיפול בפצועים מסוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?