גרמן: "כל חולה יוכל לבחור את ביה"ח; כל מטופל יידע כמה ניתוחים, מה שיעור המוות וכמה מקרי זיהומים"

שרת הבריאות התייחסה בכנס הורביץ לכלכלה וחברה לצורך בהגדלת תקציב מערכת הבריאות אך רמזה לכיוון השר"פ: "אחד האתגרים הוא מציאת מקורות נוספים, בין אם בהתייעלות, מימון ציבורי, שימוש במקורות פרטיים או שילוב ביניהם"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שרת הבריאות, יעל גרמן, הצהירה היום בכנס הורביץ לכלכלה וחברה (לשעבר "פורום קיסריה") כי היא מתכוונת לפעול לפתיחת אזורי האשפוז של בתי החולים, ובמילים אחרות: לאפשר זכות בחירה למטופלים באיזה בית חולים ירצו להתאשפז או לקבל טיפול - בניגוד למצב הקיים היום שבו הם תלויים בהחלטות של קופת החולים בה הם חברים.

במקביל, הצהירה גרמן כי היא מתכוונת להוביל מהלך של שקיפות במערכת ששומרת כיום את הנתונים על מדדים רפואיים, זיהומים, הצלחות וכשלונות וכו' קרוב מאד לחזה - ולפרסם נתונים השוואתיים על רמת הרפואה בבתי החולים באתר משרד הבריאות: "כדי שניתן יהיה לתת את השירות הטוב ביותר, על המערכת להיות שקופה מדידה ומבוקרת. משרד הבריאות עוסק במדידת מדדי איכות יש לפרסם את המדדים בכל תחומי הבריאות כדי שהצרכן יוכל לבחור באופן משכיל את הטיפול הרפואי".

לדברי גרמן, "הנתונים שאנו בודקים בבתי החולים וקופות החולים יהיו שקופים, ידועים ומבוקרים ומפורסמים באתר כך שכל חולה וכל מטופל יוכל לראות מה מספר הניתוחים, מה שיעור המוות וכמה מקרי זיהומים".

כדי לאפשר את השינויים המתבקשים, הדגישה גרמן כי יש לשנות את שיטת התקצוב של בתי החולים, ולתמחר "באופן ריאלי" את הפרוצדורות הנערכות בבתי החולים, "לרבות העלות השולית הפוחתת". כיום השיטה סבוכה מאד ומתבססת על מחירונים שחלקם לא עודכנו שנים רבות, על הנחות שקופות החולים מקבלות מבתי החולים ביחס למחירונים אלה ועל תקרות צריכה (קאפינג) שמעליהן התשלום של קופות החולים על כל חולה שמופנה לבית החולים הולך ויורד.

"אחד האתגרים המרכזיים יהיה לפתח שיטה שתבטא את העלות האמיתית של התהליכים בבתי החולים ותאפשר ויתור על שיטת ההנחות, כך שניתן יהיה לפתוח את אזורי האשפוז שכן הקופות תהיינה אדישות בנושא", הסבירה גרמן. "כך תיווצר גם תחרות אמיתית על רמת השירות בין בתי החולים, רמה אותה ניתן יהיה למדוד ולראות באתר המשרד".

גרמן התייחסה לצורך להגדיל את תקציב מערכת הבריאות, אך רמזה לכיוון אליו היא מובילה את הוועדה שברשותה - שילוב של מימון פרטי בהגדלת התקציב: "אין ספק שמימון ריאלי של עלויות בתי החולים ידרוש תוספת מקורות לתקציב הבריאות. אחד האתגרים העומדים בפנינו הוא מציאת מקורות נוספים, בין אם תוך התייעלות וחיסכון, תוספת מימון ציבורי, שימוש במקורות פרטיים או שילוב ביניהם".

יעל גרמן, בכנס באילתצילום: יוסי זמיר

בסיום דבריה ציינה גרמן כי "האתגר הגדול מכולם הוא יצירת סדר עדיפויות לאומי בהקצאת המשאבים, כך שנושאים כמו אשפוז פסיכיאטרי, טיפול בנכים, השקעה באוכלוסיות מוחלשות, מניעת התאבדויות, מלחמה בסטיגמות חברתיות המשפיעות על מערכת הבריאות ( כמו: יחס לחולי איידס, יחס נשים לגופן במגזרים שונים ועוד) וצמצום פערי בריאות בין המגזרים השונים – יצדיקו את החזון של מערכת הבריאות, חזון של שוויון, צדק וערבות הדדית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר