משרד הבריאות אסר על רופאים במערכת הציבורית להפנות לאפיק פרטי

המשרד קורא למטופלים שנתקלו בתופעה להתלונן: "העירוב בין העבודה הציבורית לפרקטיקה הפרטית חותר תחת יסודותיה של הרפואה הציבורית" ■ גם המזכירות הרפואיות על הכוונת

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

התופעה הפסולה של רופאים שמשתמשים בתפקידם במערכת הציבורית כדי לנתב בדרכים שונות את המטופלים שלהם אל הפרקטיקה הפרטית שלהם מוכרת למטופלים רבים שחוו אותה על בשרם, והוזכרה אפילו בדו"ח מבקר המדינה האחרון ובמחקר שעסק ברפואה שחורה.

המנגנון של הסטת המטופלים פועל בדרכים שונות: למטופלים נמסר, בצורה מרומזת או מפורשת, על ידי רופא שעובד בבית חולים ציבורי או בקופת חולים בקהילה, כי אם הם רוצים להקדים תור או לוודא כי רופא מסוים ימשיך לטפל בהם - עליהם לפנות לאפיק הפרטי. לעיתים מי ש"מתווכת" בפעולה הזו היא המזכירה של הרופא במקום העבודה הציבורי שלו (בית חולים או מרפאה), שמציעה למטופל לקבוע תור אצל הרופא בקליניקה הפרטית.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אקסטרה הולדינג מעוניינת לרכוש את אי.די.בי אחזקות

דו"ח המבקר // כך חולקו מיליארדי שקלים לחברת טבע בלי מדידה ובקרה

צילום: דרימסטיים

כעת מנסים במשרד הבריאות לשים סוף לתופעה הפסולה: בחוזר סמנכ"ל לפיקוח על קופות החולים שנשלח השבוע למנהלי בתי החולים וקופות החולים, תחת הכותרת "חולים במלכוד", נקבעה שורה של איסורים מפורשים בכל הקשור לערבוב בין הרפואה הציבורית לפרטית: על רופאים המקבלים מטופלים בקופות החולים נאסר להפנות מטופלים שלהם לפרקטיקה הפרטית שלהם או של מכריהם, ולהציע את שירותיהם כמנתחים במסגרת פרטית.

על רופאים שעובדים בבתי החולים נאסר להפנות חולים ומטופלים אל מוסד אחר בהם הם עובדים או אל הפרקטיקה הפרטית שלהם. בחוזר מצוין כי איסור זה חל כבר היום על רופאים שעובדים בבתי החולים הממשלתיים, מתוקף הואות התקשי"ר, וכי כעת הן חלות גם על רופאים שעובדים בבתי חולים לא ממשלתיים כמו בתי החולים של הכללית. איסור משמעותי נוסף קובע כי רופאים לא יוכלו להשתמש בשירותי המזכירות של בית החולים כ"נתבים" לשירותים הפרטיים של רופאי בתי החולים.

בחוזר נקבע כי העירוב בין עבודתם של רופאים במערכת הציבורית לבין הפרקטיקה הפרטית שלהם "חותר תחת יסודותיה של הרפואה הציבורית ותחת אמונו של המטופל ביכולתו לקבל שירות איכותי וזמין בלי שיצטרך לשלם עליו מכיסו", נכתב בחוזר. לגבי רופאים שמקבלים מטופלים בקופת החולים ומציעים להם את שירותיהם כמנתחים פרטיים במסגרת פרטית, נכתב בחוזר כי "במקרים אלה הפך הרופא את שירותי הקהילה לפלטפורמה לקידום עיסוקיו הפרטיים, לעיתים מבלי שהמטופל יהיה מודע לכך שבעת מימוש זכותו בביטוח המסחרי או המשלים הוא יצטרך להוסיף סכום נוסף מכיסו (השתתפות עצמית – ר.ל.ג)".

לדברי סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, רויטל טופר, "בעולם מתוקן לא הייתי צריכה להוציא כזה חוזר, כי הכללים שמופיעים בו מאד טריוויאלים. אבל בשלב מסוים הבנו שזה כנראה לא טריוויאלי עבור חלק מהרופאים, וקשה מאד לאכוף את זה כי אתה אף פעם לא יודע מה אומר הרופא למטופל בחדרי חדרים. לאור העובדה שזה קורה, וכנראה לא מעט, מצאנו צורך להגיד את זה ברחל בתך הקטנה".

טופר אומרת כי היא מודעת לכך שמטופלים רבים חוששים להתלונן על הרופאים שלהם, אך קוראת בכל זאת לכל מי שנתקל בתופעה לפנות בתלונה למשרד הבריאות, שיטפל בתופעה מול המעסיקים של הרופאים בקופת החולים או בתי החולים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים