כ-20% מהרופאים: רמת שירותי הרפואה ירדו בעשור האחרון

הסקר הגדול ביותר שנערך בקרב רופאים בישראל, עבור האתר הרפואי Doctors Only, מעלה: הזמן שמקדישים פסיכיאטרים למטופלים ארוך פי שלושה מזה שמקדישים רופאי משפחה ■ כמחצית מהרופאים נתקלו בגילויי אלימות מצד מטופלים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הרופא הישראלי הממוצע רואה 105 מטופלים בשבוע, מקדיש לכל אחד מהם 17 דקות בממוצע ומבלה רבע מזמנו בעבודת אדמיניסטרציה וניירת. למרות זאת, ברוב המקרים הוא היה בוחר ללמוד שוב רפואה לו היה חוזר לאחור בזמן, ואפילו ממליץ על כך לילדיו - כך עולה מסקר חדש ומקיף שנערך בקרב 1,686 רופאים מהתמחויות שונות בישראל.

הסקר נערך בתחילת החודש, לרגל יום הכיפורים, על ידי חברת הסקרים הרפואיים Medic Insight עבור אתר האינטרנט הרפואי Doctors Only בשיתוף ההסתדרות הרפואית. הסקר, שהוא ככל הנראה הגדול ביותר שנערך בקרב רופאים בישראל, נעשה בהשראת הסקר השנתי המפורסם של אתר מדסקייפ האמריקאי, שעליו עונים עשרות אלפי רופאים בשנה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המנהל שלכם מהגיהנום? אל תתנו לו להרוס לכם את החיים

הכירו את חברות הטכנולוגיה שנרתמות לטובת הצרכן הפיננסי הישראלי

מחלקה פנימית באיכילוב

אין זה סוד שהרופא הישראלי עובד בתנאים של עומס, אך הסקר ממחיש עד כמה העומס כבד: רופא ישראלי מטפל בממוצע ב–105 מטופלים בשבוע, אך העומס משתנה מאוד בין המקצועות הרפואיים השונים, ובהתאם למורכבות הטיפול.

אונקולוגים, למשל, מדווחים כי הם מטפלים בממוצע בכ–54 מטופלים בשבוע, פסיכיאטרים ב–39, נוירולוגים ב–57 מטופלים, ולעומתם רופאי עור ומין מטפלים ב–182 מטופלים, רופאי משפחה בכ–160 מטופלים ורופאי ילדים ב–128 מטופלים.

בהתאם לכך, פסיכיאטרים, נוירולוגים, אונקולוגים ופנימאים דיווחו על המפגשים הארוכים ביותר עם מטופלים ‏(18.1–33.5 דקות למפגש‏), לעומת מפגשים קצרים בהרבה שעליהם דיווחו רופאי המשפחה ‏(11.7 דקות - שליש מהפסיכיאטרים‏), עור ומין ‏(12.5 דקות‏) ועיניים ‏(12.7 דקות‏). על־פי הערכת הרופאים, זמנם מחולק בין 31 שעות “קליניות” ‏(רפואה נטו‏) בשבוע, לבין 11 שעות של עיסוק באדמיניסטרציה ובניירת.

למרות העומס הרב, הרוב המכריע של הרופאים ‏(80%‏) היו בוחרים שוב בלימודי הרפואה לו היתה ניתנת להם האפשרות, ושיעור דומה ‏(79%‏) לא היה בוחר בהתמחות שונה. עם זאת, יש פערים בין התמחויות בנושא זה: רופאי העיניים הם המאושרים ביותר מהבחירה המקצועית שלהם - 97% מהם היו בוחרים ללמוד שוב רפואת עיניים, וקצת אחריהם רופאי עור ומין ופסיכיאטרים ‏(90%‏). מי שפחות שלמים עם הבחירה המקצועית שלהם הם רופאי המשפחה - רק 64% מהם ציינו כי היו בוחרים שוב באותה התמחות, וכן נוירולוגים ואונקולוגים ‏(76% ו–72% בהתאמה‏).

למרות שיעורי שביעות הרצון הגבוהים, רק 58% מהרופאים היו ממליצים על כך לילדיהם. השיעור הנמוך ביותר של המלצות לילדים נרשם בקרב אונקולוגים ‏(47%‏) ונוירולוגים ‏(37%‏), והגבוה ביותר דווקא בקרב רופאי המשפחה - 63%.

בנוסף, נמצא פער בין־דורי מובהק במידת שביעות הרצון מהקריירה הרפואית: בעוד פחות מ–60% מהרופאים הצעירים ‏(מתמחים ברובם‏) מתחת לגיל 30 דיווחו כי היו בוחרים שוב בלימודי רפואה ובהתמחות שבה בחרו, 100% מבני ה–70 ומעלה היו חוזרים על הכל מחדש. אולי הגיל הפך אותם מפויסים יותר, אולי זה פער הדורות, ואולי רופאים בגיל הפנסיה פשוט נוטים לשכוח את הקשיים של תחילת הדרך.

הרופאים הישראלים, כפי שעולה מהסקר, מדווחים על רמה גבוהה של בריאות: 79% מהם דיווחו כי מצבם הבריאותי הוא “בריא” או “בריא מאוד”. עם זאת, בניגוד למה שניתן היה לצפות ממי שאמונים על אורח חיים בריא, הסקר מעלה כי רופאים רבים אינם מיישמים זאת בחייהם הפרטיים.

בתחום ההשמנה, למשל, יותר ממחצית מהרופאים הגברים ‏(56%‏) הם בעלי משקל יתר ‏(43%‏) ו–12.8% סובלים מהשמנת יתר, עם BMI ‏(מדד מסת הגוף‏) מעל 30. בקרב הנשים מצב ההשמנה מעט פחות חמור: 8.6% מהרופאות מגדירות את עצמן כסובלות מהשמנת יתר, ו–30% ממשקל יתר. בנוסף, רבע מהרופאים ‏(24%‏) כלל אינם מבצעים פעילות ספורטיבית, ו–21% מהם מתעמלים עד פעם בשבוע בלבד. בתחום העישון, לעומת זאת, נראה כי המסר הופנם: רק 9% מהרופאים הגברים ו–6% מהרופאות מעשנים - מעט פחות ממחצית משיעור העישון באוכלוסייה הכללית.

מה חושבים הרופאים על מצבה של מערכת הבריאות ועל רמת הרפואה בישראל? לא בהכרח דברים טובים: אחד מכל חמישה רופאים ‏(22% מהמשיבים‏) סבור כי בעשור האחרון ירדה רמת השירותים הרפואיים שמקבלים מטופלים בישראל; 17% סבורים שהרמה לא השתנתה, ורק 61% סבורים כי הרמה השתפרה.

חשבון נפש

בנוסף, גילו הסוקרים הבדלים משמעותיים בין ההתמחויות השונות במענה לשאלה זו: כך, בעוד ש–78% מהאונקולוגים השיבו כי הם סבורים שרמת שירותי הרפואה השתפרה בעשור האחרון, רק 32% מהפסיכיאטרים ו–47% מהנוירולוגים השיבו כך. ההבדלים בתשובות עשויים לשקף מחד את ההתקדמות הטכנולוגית הרבה יותר בתחומים מסוימים ברפואה לעומת אחרים, אך גם את סדרי העדיפויות של המדינה - למשל, בתחום עדכון התרופות והטכנולוגיות.

כשנשאלו הרופאים אם הם משוחחים עם המטופלים שלהם על עלויות הטיפול, השיבו רק כרבע מהם ‏(22%–23%‏) כי הם עושים זאת תמיד או בדרך כלל, ואילו 77% השיבו כי הם כמעט ולא משוחחים עם המטופלים על עלויות הטיפול. עם זאת, הרוב המוחלט של הרופאים ‏(81%‏) ידעו לדווח כי נתקלו במטופלים שוויתרו על טיפול או תרופה בגלל עלותם.

“אני מבקש סליחה שהייתי עייף מדי”

ואולם החלק המעניין ביותר בסקר נוגע לשאלה הפתוחה שהוצגה לרופאים, ברוח חשבון הנפש ובקשת הסליחות של יום הכיפורים. “האם יש מישהו שהיית רוצה להתנצל בפניו”, נשאלו הרופאים - ורבים מהם עשו חשבון נפש אמיתי ונתנו תשובות גלויות וכואבות.

“טעיתי בשיקול דעת במהלך בירור מקרה של נבדקת צעירה, ייתכן שהיה סיכוי להצילה”, כתב אחד הרופאים, וכמוהו רופאים נוספים שנזכרו באירועים רפואיים כואבים. “הייתי מבקשת סליחה מאדם שהיה אצלי בטיפול בסדנה לגמילה מעישון ולא התעקשתי אתו מספיק. הוא חזר לעשן תוך כדי הסדנה ונפטר אחרי חודשיים מדום לב”, סיפרה רופאה אחרת. רופא שלישי רצה לבקש סליחה מ”תינוקות שקיבלו עירויים שלא לצורך, ופגים שלא התחשבנו בכאבם בזמן פרוצדורות”, ואחר מבקש סליחה מ”חולה שלא נתתי לה מספיק MO ‏(מורפיום‏) לפני מותה ממחלה סופנית”.

אצל רופאים אחרים עוררה השאלה הרהורים על ההגבלות והקשיים שהמערכת מטילה עליהם ומקשים עליהם למלא את תפקידם: “אני מתנצל על כך שרוב הטיפולים שאני יכול להציע למטופלים עולים כסף ואינם כלולים בסל הבריאות, ואלה שנחשבים הפסדיים לבית החולים לא מאושרים לשימוש גם כשהם בסל”, כתב אחד הרופאים.

כמה מהרופאים שהשיבו לסקר דיברו בגילוי לב על הנזקים שנגרמים לעתים לחולים בגלל מגבלות המערכת, כמו מיעוט בשעות שינה למתמחים: “אני רוצה להתנצל בפני כל המטופלים שאולי לא זכו לטיפול מיומן מספיק כשהייתי מתמחה צעיר ‏(מדי‏) ועייף ‏(מדי‏)”, כתב אחד, ואחר מתנצל בפני “כמה מטופלים שקיבלו פענוח לא מקצועי, בגלל שהוא בוצע בשעת לילה מאוחרת באמצע תורנות מתישה, ועשיתי טעות עקב העייפות”.

רופאים אחרים העלו את נושא הרפואה המתגוננת: “אני מתנצלת על כך שלפעמים קשה לי לדאוג לחולה ולחשוב על טובתו, כשבו־זמנית אני חייבת לחשוש, לחשוד ולהתגונן נגד אופציה גוברת והולכת של תלונות ותביעות. סליחה, אבל לעתים קרובות מקום ראשון תופס כסת”ח שלי אישי ולא בדיוק טובת החולה”. רופא אחר ציין שהיה רוצה לראות “פחות ניצול ציני של החולה, פחות צינתורים, פחות CT ופחות בדיקות מיותרות. החזרת הקליניקה למקומה”.

התנצלות שחזרה על עצמה בקרב עשרות מהרופאים שהשתתפו בסקר היתה על חוסר סבלנות כלפי מטופלים, חוסר הקשבה והיעדר אמפטיה במקרים מסוימים. “מתנצל בפני הפציינטים על חוסר הקשבה”, “סליחה מכל אלה שלא הקדשתי להם מספיק זמן”, ו”מתנצלת בפני מטופלים והוריהם, שהייתי קצרת סבלנות כלפי עמדותיהם השונות משלי בנושאים רפואיים” - הן רק כמה דוגמאות לכך.

רופאים נוספים התנצלו דווקא בפני קולגות: “מתנצל על חוסר סבלנות לקלינאים ‏(רופאים אחרים - רל”ג‏) שמבקשים בדיקות הדמיה ‘סתם’”, כתב אחד הרופאים; רופאה אחרת מתנצלת בפני המנהל שלה על כך ש”לפעמים יש לי ספקות לגבי אופן הניהול שלו”; ואילו מנהל בכיר ביקש דווקא להתנצל בפני כל הרופאים הכפופים לו, “על שאיני יכול לאפשר להם תנאי עבודה שיאפשרו להם לטפל טוב יותר בחוליהם ותנאים הגונים יותר לעבודתם”.

אחדים מהרופאים התנצלו בפני המטופלים על עניינים החורגים מהטיפול הרפואי עצמו: “מתנצלת בפני מטופלים שלי שלא הקדשתי מספיק זמן להקשיב לבעיות הלא־רפואיות שלהם”, כתבה אחת הרופאות, ואחר כתב כי הוא מתנצל בפני “עולי אתיופיה, על שלא השכלנו לקלוט כמה המצוקה קשה בקרב כה רבים מהם ואיזה מחיר נפשי הם משלמים. למרות כל גלי העלייה שקדמו להם, לא השכלנו ללמוד מניסיון העבר”.

לעומת זאת, לא מעט רופאים השיבו גם בשלילה מוחלטת על השאלה “האם יש מישהו שהיית רוצה להתנצל בפניו”: “אולי יש מי שיכול להתנצל בפני?!”, כתב אחד מהם, ואחר השיב “אני בדרך כלל הפראייר וצריך להתנצל בפני”; “מערכת הבריאות צריכה להתנצל בפני הרופאים על סדר עדיפויות לקוי”, כתבה רופאה אחרת.

כשהרופאים נשאלו מהו החלק המתגמל ביותר בעבודתם, הם סיפקו תשובות מגוונות כמו “לימוד אינסופי”, “האתגר האינטלקטואלי בלהגיע לאבחנה נכונה”, “ילד שמשתחרר בריא אחרי ניתוח או פרוצדורה אחרת”, “היכולת ללמד סטודנטים וחברי צוות”, “העניין המקצועי ותנאי העבודה”, וגם “החיוך של הילדים כשהם מתחילים להחלים”. היו גם תשובות ציניות, כמו “החזרה הביתה” או “המשכורת”, ואולם התשובה שחזרה על עצמה יותר מכל היתה “הכרת תודה ופידבק ממטופלים”.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"