התקדים המסוכן של יעל גרמן

פרסום חלקי בלבד של פרוטוקול הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הוא צעד בעייתי לאחור

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בתנועה לחופש המידע כבר היו בעיצומה של הכנת העתירה לבג"ץ נגד משרד הבריאות, בדרישה לחשוף את שמות הדוברים בפרוטוקולים של הוועדה הציבורית לחיזוק מערכת הבריאות, ולא להסתפק בפרסום פרוטוקולים אנונימיים. אלא שברגע האחרון קיבלו בתנועה מכתב משרת הבריאות, יעל גרמן, עם הצעה לפשרה בנוסח מפא"י: הפרוטוקולים יפורסמו חסויים, אך לגבי כל המלצה של הוועדה יצוין מי תמך ומי התנגד.

זה היה זה שלב נוסף במאבק שמנהלים TheMarker והתנועה לחופש המידע לפרסום הפרוטוקולים המלאים של הוועדה. בתחילה הודיעה גרמן כי יפורסמו סיכומי הדיונים בלבד, לאחר שהופעל עליה לחץ הסכימה לנהל פרוטוקולים מלאים - אם כי לא הקלטות - אך בלי שמות הדוברים, ולאחר לחץ נוסף ואיום בפנייה לבג"ץ, הודיעה ביום חמישי כי תפרסם גם את אופן ההצבעה של החברים.

הוועדה עוסקת בנושאים קריטיים למערכת הבריאות ולחברה הישראלית. החלטותיה, בעיקר באשר לשירותי רפואה פרטית ‏(שר"פ‏) בבתי החולים הציבוריים, עשויות להשפיע על כולנו לזמן רב.

תשובתה האחרונה של גרמן היא התקדמות, אך רק לכאורה. מצד אחד, שמות המצביעים הם יותר ממה שהיתה מוכנה "לתת" עד כה, אך מצד שני זוהי תשובה מתוחכמת שמקשה על התנועה לחופש המידע לפנות לבג"ץ. החשש כי בג"ץ ידחה את העתירה, או גרוע מכך, יפסוק הוצאות לתנועה שגם כך מצויה בקשיים פיננסיים, מאחר שהתעקשה על עניין שולי לכאורה כמו פרסום שמות הדוברים בפרוטוקול, וכל זאת אף שהשרה הלכה לקראת התנועה פעמיים והרחיבה את המידע שיפורסם - אלה יגרמו קרוב לוודאי לוויתור בלית ברירה על העתירה לעת עתה.

עו"ד אלונה וינוגרדצילום: אייל טואג

תשובתה של גרמן אמורה להדאיג. בשנה האחרונה הורגל הציבור הישראלי לדרוש, להיאבק ולבסוף לקבל פרוטוקולים מלאים שבהם מופיעים שמות הדוברים בכמה מהוועדות הציבוריות החשובות ביותר שהיו בישראל - כמו ועדת טרכטנברג או ועדת צמח - והשמים לא נפלו על חברי הוועדה. ואולם כעת, נראה כי המהלך של גרמן הוא צעד רגרסיבי לשקיפות הציבורית.

סביר להניח שלא מעט גורמים נושאים את עיניהם למתרחש בוועדה ועוקבים בסקרנות אחר המתרחש. אם התעקשותה של גרמן לא לפרסם את הפרוטוקולים המלאים תצלח, יש להניח שכל הוועדות הציבוריות יישרו קו עם מודל זה של שקיפות חלקית. הגילוי המצומצם יהפוך לסטנדרט החדש.

בתנועה לחופש המידע אמרו אתמול כי לא יוכלו להשלים עם מצב שכזה. התנועה דרשה משרת הבריאות לנהל פרוטוקול מלא הכולל שמות, גם אם אינה מתכוונת לפרסם אותם לבסוף, כדי שבמקרה הצורך הם יהיו זמינים.

נחליט לפי התוצאה הסופית, אומרים בתנועה: אם הפרוטוקולים החלקיים יספקו תמונה ברורה דיה של ההליך שהוביל לקבלת ההחלטות, דיינו. מנגד, אם יתברר כי טשטוש השמות פוגע ביכולתו של הציבור להבין את שהתרחש בוועדה החשובה הזו - ניפגש בבג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם