"את מכתב ההמלצה תקבלי אצלי בבית בערב": מחצית מהרופאות וחמישית מהרופאים הוטרדו מינית

בעוד שמרבית הרופאות הוטרדו על ידי רופאים בכירים מהן וקולגות, מרבית הרופאים הגברים הוטרדו על ידי מטופלות ■ "נאמר לי שאם לא אעשה מה שדורשים ממני, ולא בתחום המקצועי, אפוטר - וזה באמת קרה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

כמחצית (47%) מהרופאות בישראל הוטרדו מינית בעבודתן באופן מילולי או גופני, רובן (60%) על ידי איש צוות רפואי בכיר שעבד לצידן. זאת, לעומת כ-20% מהרופאים הגברים, שכמחציתם הוטרדו דווקא על ידי מטופלות (כ-46%) - כך עולה מסקר חדש שכלל 502 רופאים ו-582 רופאות (סך הכל 1,082 משיבים) מ-43 התמחויות שונות.

את הסקר בנושא הטרדות מיניות ברפואה יזם פרופ' אלכסנדר גרינשטיין, אורולוג בכיר מהמרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), בשיתוף עם חברת המחקר "פארמקווסט" והוא נערך בין הרופאים המנויים על פורטל הרופאים "רשת רפואה". הגיל הממוצע של הרופאות והרופאים שהשתתפו בסקר הוא 52.4 שנים כאשר 42% מהם עובדים בבתי חולים ו-58% בקהילה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"התקבלה החלטה שגם שוק הנדל"ן ישא בנטל של סגירת הבור בתקציב"

סיפור הצלחה מודרני: 70 ק"מ מתל אביב

רופאים בשיבא

זהותם של המטרידים שונה מאד בין הרופאים והרופאות שהשיבו לסקר: הרופאות דיווחו כי הוטרדו בעיקר על ידי רופאים בכירים במחלקה (60%) אך גם על ידי קולגות: 34% מהרופאות שדיווחו כי הוטרדו מינית אמרו כי רופאים עמיתים במחלקה הטרידו אותן ו-26% ציינו רופאים ממחלקות אחרות. הטרדות מיניות מצד מטופלים נדירות יותר: "רק" 18% מהרופאות שדיווחו כי הוטרדו מינית ציינו כי הוטרדו על ידי מטופלים.

בקרב הרופאים הגברים שדיווחו כי הוטרדו מינית (20% מהרופאים) - הרוב מדווחים כי הוטרדו על ידי מטופלות (46% מהמוטרדים) והשאר על ידי רופאות עמיתות (29%), רופאות ממחלקות אחרות (21%) ומשפחות מטופלים (17%). כרבע מהרופאים (27%), שיעור נמוך בהרבה לעומת הרופאות, דיווחו כי הוטרדו על ידי איש/אשת צוות בכיר/ה במחלקה. (המספרים מסתכמים ביותר מ-100% כיוון שניתן היה להשיב יותר מתשובה אחת - ר.ל.ג)

מה כוללות ההטרדות המיניות? בקרב הרופאות, דיווחו 60% על הטרדות מילוליות של מילים או משפטים עם כוונות מיניות, 30% דיווחו כי ליטפו אותן, 30% דיווחו כי נצמדו אליהן, 26% דיווחו כי חיבקו אותן, 17% הוזמנו לאירוע/בילוי עם כוונות מיניות, ושיעור דומה דיווחו כי רופאים החליפו בנוכחותן בגדים.

בקרב הרופאים, 45% דיווחו על מילים או משפטים עם כוונות מיניות, 19% דיווחו כי ליטפו ו/או נצמדו אליהם, ו-12% דיווחו כי חיבקו אותם בצורה מטרידה. הסוקרים ביקשו מהנבדקים גם לפרט כיצד התבצעה ההטרדה. התיאורים קשים, וחלקם גובלים אף בסחיטה מינית כמו רופאה שסיפרה כי רופא בכיר אמר לה ש" שאם לא אעשה מה שדורשים ממני (לא בתחום המקצועי) אפוטר - וזה באמת קרה". רופאה אחרת סיפרה כי המטריד הבכיר אמר לה: "את מכתב ההמלצה תוכלי לקבל אצלי בבית הערב" ואחר אמר: "אם לא הייתי נכנס לכלא על זה, הייתי מזיין אותך כאן ועכשיו".

בנוסף, דיווחו רופאות על הטרדה מינית פיסית: "מנהל יחידה שבזמן שבדקתי ילדה בחדר נפגעות תקיפה מינית נצמד אלי מאחור ולחש דברים שהנייר אינו סובל אותם", סיפרה אחת, ואחרת סיפרה בתסכול על ההשתקה: "הוטרדה מינית על ידי פסיכיאטר, וכשסיפרתי על כך למנהלת המחלקה היא ניפנפה אותי".

הרופאים, שרבים מהם כאמור דיווחו כי הוטרדו על ידי מטופלות, דיווחו על הערות כמו: "איזה נעים לי שאתה מטפל בי. אולי תטפל בי גם אחרי שעות העבודה", "אל תפחד לגעת, תסתכל, לא יקרה לך כלום אם תראה אישה ערומה", וגם "אף פעם לא ראית אישה ללא חזייה?"

לדברי פרופ' גרינשטיין, הוא החליט לקיים את הסקר משום ש"אני מכיר את המערכת הרבה שנים והיה לי רושם שנושא הטרדה מינית קיים במערכת - ולכן החלטנו לבדוק את זה בצורה של סקר". התוצאות הפתיעו אותו: "לא חשבנו שמחצית מהרופאות ידווחו כי הוטרדו מינית, ועוד על ידי איש צוות בכיר שעובד איתן. אם אנחנו במערכת שבה מחצית מהרופאות הוטרדו מינית - אנחנו בבעיה קשה. זה שיעור גדול מאד וצריך לתת על כך את הדעת, למשל איך משנים את ההתייחסות לדברים שפעם חשבו שאינם הטרדה מינית והיום נראה שכן, איך זה משפיע על ההתפתחות המקצועית של המוטרדת שעלולה למשל לוותר על התמחות אם הוטרדה על ידי רופא בכיר ועוד".

נושא נוסף שהפתיע את עורכי הסקר הוא העובדה שרופאים רבים מדווחים כי הוטרדו על ידי מטופלות: "זו תופעה שאינה באור הזרקורים, וצריך לחשוב למשל על איך זה משפיע על איכות הטיפול שהן מקבלות מאותו הרופא".

ביום חמישי האחרון הודיעו ההסתדרות הרפואית בשיתוף עם ארגון הרופאות על הקמת מוקד סיוע ותמיכה לרופאות ורופאים שהוטרדו מינית במקום עבודתם. "במוקד הסיוע יוכלו כל רופאה או רופא, אשר נפלו קורבן להטרדה מינית מצד מטופל או הצוות הרפואי, לקבל הדרכה מיידית כיצד עליהם לפעול בעקבות האירוע. בעת הצורך יוענק להם סיוע משפטי וכן תמיכה וליווי מטעם המוקד עד למיצוי כל ההליכים המתחייבים בעקבות האירוע, ככל שיידרש ויתאפשר וככל שיחפצו" נמסר. מספר הטלפון של המוקד: 1800-800-290.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה