ועדת גרמן החלה דיוניה: תעסוק גם בביטוח הפרטי ובתאגוד בתי חולים

הוועדה מעוררת עניין רב שכן היא צפויה להכריע בנושא הטעון של השר"פ. היונים יהיו סגורים לתקשורת ובסופם יפורסמו סיכומים חלקיים בלבד ■ יו"ר איגוד רופאי המשפחה לגרמן: "התייחסו גם לרפואה בקהילה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

דיוני הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בראשותה של שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד) נפתחו הבוקר (ה') בתל אביב. הוועדה תדון בחודשים הקרובים "בכלים ובדרכים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית", כהגדרת משרד הבריאות, והיא מושכת תשומת לב רבה בעיקר מכיוון שהיא צפויה להכריע אחת ולתמיד באחת הסוגיות הנפיצות והדרמטיות במערכת הבריאות בישראל: האם לאפשר הכנסת שר"פ (בחירת מנתח בתשלום) לבתי החולים הציבוריים?

היום התברר גם שהוועדה תעסוק בשני נושאים כבדי משקל נוספים על סדר יומה של מערכת הבריאות: הראשון הוא ביטוחי הבריאות ההולכים ותופחים, והשני, נושא שמעסיק את המערכת כבר יותר מעשור, הוא תאגוד בתי החולים - הפיכת בתי החולים הממשלתיים לתאגידים עצמאיים. לשני נושאים אלה יוקדשו ועדות משנה מיוחדות. עמדתה של גרמן בנושא ביטוחי הבריאות ידועה: בעת דיוני התקציב היא תמכה בריסון ובצמצום תופעת כפל הביטוחים, אך לבסוף ירד הסעיף מהחוק ברגע האחרון.

בוועדה החדשה נוכחות גבוהה של נשים: שש מתוך 13 חברים. חברי הוועדה, מלבד גרמן עצמה הם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, לאה ופנר, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, יוג'ין קנדל, פרופ' קובי גלזר מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, ד"ר שולי ברמלי-גרינברג, ביה"ס לבריאות הציבור, אוניברסיטת חיפה, פנינה קורן - נציגת ציבור, עו"ד עדי ניב יגודה - מומחה למשפט רפואי וזכויות החולה, ד"ר עזיז דראושה, מנהל חדר המיון בהדסה, מיכל טביביאן מזרחי ממשרד ראש הממשלה ופרופ' לאה אחדות, מכללת רופין.

יעל גרמן

מרכז הוועדה הוא דורון קמפלר, איש מפלגת יש עתיד. הוועדה תתכנס אחת לשבוע למשך 8- 10 שעות בכל פעם, וחבריה לא יקבלו שכר עבור עבודתם. בפני חברי הוועדה צפויים להופיע מנהלי בתי החולים, מנהלי קופות החולים וגורמים שונים מצד מערכת הבריאות, ומצד החולים. בנוסף, יוקם אתר אינטרנט שישמש לקבלת פניות מן הציבור.

דיוני הוועדה יהיו סגורים לכיסוי עיתונאי, ורק בתום עבודתה בעוד כמה חודשים יתפרסמו סיכומים של הדיונים וכן פרוטוקולים של העדויות שיעלו בפניה. בלשכתה של גרמן הסבירו כי ההחלטה לסגור את הדיונים לתקשורת התקבלה כדי לאפשר לחבריה לדבר בחופשיות ובלא חשש, וכי יפורסמו סיכומים בלבד בלי זיהוי שמות המשתתפים וישיבו הוועדה כלל לא יוקלטו או יתומללו - כך שגם בעתיד ככל הנראה אי אפשר יהיה לחשוף את הפרוטוקולים.

באחרונה נחשף ב-TheMarker כי לפחות ארבעה מחברי הוועדה הם תומכי שר"פ שהתבטאו בעניין בעבר, בהם מזכ"ל ההסתדרות הרפואית לאה ופנר, הכלכלן פרופ' קובי גלזר, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו ויוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה. מנגד, לפחות שניים מחברי הוועדה הם מתנגדים מובהקים לשר"פ - פרופ' גבי בן נון, כלכלן בריאות, ומשה בר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים באוצר.

לדברי גרמן, "הוועדה הוקמה כדי להמליץ על צעדי המדיניות הרצויים, לרבות תיקוני חקיקה וצעדים אופרטיביים לשם חיזוק מערכת הבריאות הציבורית. אני בטוחה שהיא תביא בשורה שתנהיג את המערכת לשנים הבאות".

הוועדה החדשה יוצרת ציפיות רבות בקרב שחקנים רבים במערכת הבריאות, ולא רק בקרב בתי החולים. בתחילת השבוע שיגר פרופ' שלמה וינקר יו"ר איגוד רופאי המשפחה במכתב לשרת הבריאות יעל גרמן, וביקש כי דיוני הוועדה לחיזוק הרפואה הציבורית יוקדשו גם לקשיים ולבעיות של הרפואה בקהילה, לא פחות מאשר לשר"פ. "ברצוני להדגיש בפנייך כי רפואה ציבורית חזקה מתחילה קודם כל כרפואה חזקה בקהילה הן בתחום הרפואה הראשונית והן בתחום הרפואה היועצת", כתב.

"הרפואה בקהילה מתמודדת היום עם קשיים ובעיות רבות. וגם בקהילה הרפואה הפרטית (הביטוחים המשלימים, והרפואה הפרטית) הולכות ודוחקות את רגליה של הרפואה הציבורית, הסובלת עקב הגירעונות של הקופות. הזמינות של רופאים יועצים איכותיים במערכת הציבורית יורדת, העומס על המערכת הציבורית ועל רופאי המשפחה מתגבר ואי השוויון מחריף. התורים לייעוץ במערכת הציבורית מתארכים, האיכות נפגעת והמצב הבריאותי של מי שידו אינה משגת ייעוץ פרטי מתדרדר. קשיים אלה מתווספים למחסור המתגבר ברופאי משפחה אודותיו פניתי אלייך לאחרונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם