ראיון |

המהפכה של גרמן: טיפול נמרץ לחדרי המיון, המימון - מרווחי הגז

שרת הבריאות רוצה לחולל מהפכה בחדרי המיון באמצעות מחשוב והפיכת הפרמדיקים לעוזרי רופא ■ מכריזה מלחמה על הזיהומים בבתי החולים" "המצב מזעזע" ■ מבינה את המחאה בעניין הקנאביס הרפואי ■ וכמו לפיד, רואה בפייסבוק "זירה בלתי רגילה לשיח אמיתי עם הציבור, למרות האיומים על חיי"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"אני מגיעה אל הוועדה הציבורית לחיזוק מערכת הבריאות בלי שום החלטה מוכנה מראש. נכון שנושא שירותי הרפואה הפרטית ‏(שר"פ‏) יעלה, אבל מנגד אולי המסקנה תהיה שצריך להוסיף 2 מיליארד שקל לבריאות" - כך אומרת שרת הבריאות, יעל גרמן.

בתשובה לשאלה מאיפה יגיעו 2 מיליארד שקל בתקופה של קיצוצים אדירים, היא עונה במפתיע: "בשנים הקרובות יתחילו להיכנס תמלוגי הגז שמיועדים למטרות של חינוך, רווחה ובריאות. לאן בדיוק ילכו התמלוגים? לדעתי השקעה במערכת הבריאות הציבורית היא בהחלט מטרה ראויה".

הראיון עם גרמן נערך בביתה, מאחר שהחליטה לשנות מעט את הנהוג עד כה. במקום להעניק ראיון בלעדי לכלי תקשורת זה או אחר, או לקיים מסיבת עיתונאים, היא נפגשת עם כל כתבי הבריאות בנפרד לפגישות תחומות לחצי שעה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ה"אבא" של אלון חסן פותח את הפה

החיים הטובים באיי הבתולה: הרשימה המלאה של הישראלים שמחזיקים מקלטי מס

יעל גרמן

בטווח הקצר, מצהירה גרמן, יש לה שתי מטרות לקדם באופן דחוף, מחוץ למנדט של הוועדה. הראשונה היא צמצום הזיהומים המועברים בבתי החולים, בעיה שעליה התריע מבקר המדינה, יוסף שפירא, בדו"ח האחרון שפירסם. "המצב מזעזע", היא אומרת, "בטיפול נמרץ נשימתי, למשל, יש שיעורים מבהילים של חולים הנפטרים מזיהומים.

"הטיפול די פשוט, והוא הקפדה על היגיינה מצד הצוות הרפואי ובמחלקות. זה גם עניין של תקינה ‏(ככל שמספר אנשי הצוות גדול יותר יש להם אפשרות להקפיד יותר על היגיינה, רל"ג‏) וגם עניין של מודעות, ואפילו סנקציות. אם יהיה אדם ממונה בכל בית חולים על הנושא, המצב ישתפר. מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, ימנה בקרוב צוות שיגבש תוכנית למיגור הזיהומים בבתי החולים".

הנושא השני שגרמן מתכוונת לקדם בדחיפות הוא מהפכה בחדרי המיון העמוסים, אליהם היא מתייחסת כצוואר הבקבוק של בתי החולים. הבעיה בחדרי המיון כפולה: הן העומס ושעות ההמתנה הבלתי נגמרות, בעיקר בחורף, והן העובדה ששם נקבעת במידה רבה התפוסה בשאר מחלקות בית החולים.

"זה כמו לטפל בחוט שדרה של בן אדם", היא אומרת. "אם נטפל בהם - נפתור בעיות בשאר המחלקות בבתי החולים. אם, למשל, יהיו מספיק רופאים שגם מסוגלים לקבל החלטה שהם לא מאשפזים כל אחד, זה יקל על העומס.

"אני מתכוונת לגבש תוכנית עם תג מחיר למחשוב של חדרי המיון, הכשרה של יותר מומחים לרפואה דחופה וגם העצמה של הפרמדיקים שיכולים לסייע לרופאים. לפרמדיק יש ידע אדיר וההכשרה שלו זולה יחסית. חייבים לאפשר להם להיות עוזרי רופא".

האם העובדה שיאיר לפיד הוא שר האוצר טובה או רעה למשרד ולאינטרסים של מערכת הבריאות?

חדר מיון בבית החולים איכילובצילום: ניר כפרי

"זה לא רק טוב, אלא מצוין. זה לא אומר שהוא תמיד משתכנע בדעותי, יש לו דעות מגובשות משלו והוא עומד על שלו. בתקופת התקציב נלחמתי והיו לי הצלחות כמו ביטול הכוונה להעלות את ההשתתפות העצמית על שירותים שונים, ומנגד היו דברים שלא הצלחתי לשכנע בהם".

אבל אם היה שר מהליכוד היית יכולה לעלות על בריקדות, להפעיל את דעת הקהל. כאן את קצת משותקת ביכולתך ללחום.

"עם שר אוצר מהליכוד לא היה לי 'דיבור', הוא לא היה שומע אותי, ואני מאמינה בהידברות. כשאני מבקשת להיפגש עם יאיר זה קורה בתוך יומיים או שלושה, אפילו בלילה בבית שלו, והוא תמיד מקשיב לי. יש בינינו דו־שיח אמיתי וענייני. אני לא מצליחה בכל, אבל ברור שהוא גם רואה תמונה הרבה יותר רחבה וכללית ממני".

"מי שצריך לקבוע הם רופאים ורוקחים"

מחוץ לביתה של גרמן עדיין מוצב מאהל של מחאת הקנאביס הרפואי - חולים שמפגינים ואפילו ישנים במקום, הטוענים כי משרד הבריאות וגרמן בראשו מגבילים בצורה מוגזמת את השימוש בקנאביס, שיכול להביא מזור לכאבם. לדברי גרמן, היא בקשר טוב עם המוחים ‏("אנחנו חברים טובים"‏), היא מנסה לעזור להם באופן פרטני, ומכבדת את זכותם "להתנחל" מחוץ לביתה - גישה מעט שונה מזו שמציגים ראש מפלגתה לפיד ושר האנרגיה, סילבן שלום, כלפי המוחים בנושא הגז.

"אני מאמינה במחאה כל עוד זו לא הסתה", היא אומרת. "זכותו של כל אדם למחות ולהפגין וגם לשבת ליד בית של שרים, ולא צריך להירתע מזה. ברגע שאני נמצאת בכזו עמדה ברור שיהיו התקפות, חלקן צודקות וחלקן לא צודקות. אין מה לעשות, אני אשת ציבור ויש אנשים שרואים בי אמצעי להשגת מטרות מסוימות".

ואכן, מחאת הקנאביס אולי מעט פחות מתוקשרת וסוערת מזו של יצוא הגז, אך היא קולנית בפני עצמה. מלבד האוהלים שמחוץ לביתה, גרמן מתמודדת עם מתקפות קשות על עמוד הפייסבוק שלה מצד חולים וגולשים שתומכים בהסרת המגבלות על קבלת קנאביס רפואי.

כל ניסיונותיה להתראיין ולהסביר שוב ושוב מדוע לדעתה ישראל היא כבר כיום מדינה שבה שיעור מקבלי הקנאביס הרפואי הוא מהגבוהים בעולם ומדוע משרד הבריאות חייב לקבוע קריטריונים ברורים לקבלת הקנאביס - לא הצליחו למתן עד כה את המחאה. היא מעידה כי עמדתה בעניין לא השתנתה בעקבות המחאה.

אחת הטענות החזקות שלכם היא שיש כאן ערבוב בין סוגיית הקנאביס הרפואי לבין ניסיון לעשות לגליזציה של קנאביס. האם את תומכת בלגליזציה כללית של השימוש בקנאביס?

"בעניין הזה אין לי דעה מגובשת עדיין. השאלה היא אם קנאביס זה סם מסוכן, כזה שגורם לשינוי התודעה ועלול לגרום לבעיות פסיכיאטריות ולתאונות דרכים. ומי אני שאכריע בשאלה הזו? אני לא רופאה. יצא לי להיפגש עם רופאים ורוקחים שחיזקו את ידי ואמרו לי 'כל הכבוד על העמדה שלך', כי קנאביס הוא סם מסוכן שצריך לחלק בזהירות".

מתוך הפייסבוק של יעל גרמן, צילום מסך

גם אלכוהול משנה תודעה, והוא לא מוגדר כסם מסוכן.

"רע אחד לא מבטל רע אחר, ויכול להיות שגם אלכוהול צריך להיות מוגדר סם מסוכן. עם זאת, ברור שקנאביס עוזר לחולים רבים. מי שצריך לקבוע את העמדה המקצועית הם רופאים ורוקחים לפי מחקרים בעניין, ואני כשרת בריאות חייבת להיות בטוחה שלגליזציה לא תגרום ליותר אנשים חולים".

במהלך השיחה מתברר ממש במקרה פרט שגרמן לא חשפה עד כה: בן משפחה שקרוב אליה במיוחד נוטל גם הוא קנאביס רפואי כבר כמה שנים.

כמו שאר אנשי יש עתיד, גרמן מתחזקת חשבון פייסבוק פעיל במיוחד, שכבר הסב לה לא מעט מבוכות. בין השאר כאשר השיבה לגולש "אוי,אוי, אוי", או כשפירסמה סטטוס התומך בהגבלת מבצעים על תחליפי חלב אם ופחות מיממה לאחר מכן התחרטה. בדומה למה שקורה בעמוד הפייסבוק של לפיד, העמוד של גרמן הוא מטרה מרכזית למחאה. בשיא תקופת המחאה של אנשי הקנאביס הרפואי הוא התמלא במחאה, קללות ונאצות.

"לקחתי על עצמי החלטה שאני לא מוחקת שום סטטוס ושום תגובה בקיר הפייסבוק שלי", היא אומרת. "זו היתה החלטה קשה, כי זה כולל אפילו איומים על חיי, אבל זה גם כוח. אנשים שגולשים בעמוד שלי - שיראו את זה. הרי כשמישהו משמיץ ומקלל הוא לא משכנע אף אחד, אולי להפך".

זה לא מוציא לך את החשק להמשיך לכתוב סטטוסים?

"ממש לא. החוויה בפייסבוק היא לעתים קשה, אך זו במה נפלאה וזירה בלתי רגילה לשיח אמיתי עם הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים