הצעת חוק: השינויים באחוזי הנכות לא יוכלו להתרחש בלי דיון בכנסת

הביטוח הלאומי גיבש שינוי דרמטי באחוזי הנכות שעלולים לפגוע בנכים אך לא קיים כל דיון ציבורי בנושא; השינויים משפיעים גם על תשלומי ביטוח ומס הכנסה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

צמד המילים "ספר הליקויים" אינו אומר הרבה לרבים מאיתנו, אך הוא עשוי ביום מן הימים להיות גורלי מאד עבורנו: ספר הליקויים הוא למעשה המסמך שמפרט את אחוזי הנכות הרפואיים שמוענקים למי שוועדה רפואית קבעה שיש לו נכות רפואית עקב מחלה או פגיעה.

הצעת חוק חדשה של חברי הכנסת אורי מקלב, משה גפני, יעקב ליצמן ויעקב אשר מיהדות התורה נועדה לוודא כי בטרם יאושרו שינויים דרמטיים בספר - הדבר יובא לדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת - כדי לוודא ששינויים שחלקם עלולים לפגוע בעשרות אלפי נכים לא יאושרו "מתחת לרדאר" וללא כל שקיפות ודיון ציבורי ומקצועי.

הסיבה להצעת החוק היא סערה שהתעוררה לפני כשנה וחצי, לאחר שנחשף ב-TheMarker כי הביטוח הלאומי ערך שינויים דרמטיים בספר הליקויים שלא עודכן מאז שנות ה-50, וכי השינויים שישפיעו על אלפי נכים נעשו מבלי לקיים כל דיון ציבורי ובחינה חיצונית בעניין, ומבלי לבדוק לעומק את השפעת השינויים הצפויים. גם הביטוח הלאומי הודה כי אינו יכול לומר בוודאות כיצד ישפיעו השינויים על הנכים. שני פרקים בספר, אחד הנוגע לעיניים והשני רפואת הנפש, כבר אושרו – ואילו השאר נעצרו בעקבות החשיפה והתנגדות חברי הכנסת.

כרבע מיליון ישראלים מקבלים כיום קצבאות נכות מהביטוח הלאומי, בסכום שנאמד בכ-13 מיליארד שקל בשנה. בנוסף, השינויים הצפויים משפיעים לא רק על הזכאות לדמי ביטוח לאומי: מאחר וספר הליקויים משמש גם לקביעת זכאות על ידי גורמים נוספים כגון חברות ביטוח ומס הכנסה, אשר אימצו את סעיפי הליקוי הנהוגים במוסד לביטוח לאומי, שינוי סעיפי הליקוי עשוי לפגוע גם בזכויות המוענקות על ידי גורמים אלו.

על פי המצב החוקי כיום, שר הרווחה רשאי לאשר כל שינוי ברשימת הליקויים לאחר שהתייעץ עם שר הבריאות - ואין כל חובה להביא את השינויים לדיון ציבורי או אישור של ועדת העבודה הרווחה והבריאות. הצעת החוק נועדה, אם כן, לחייב אותו לעשות כן.

בדברי ההסבר לחוק אף מצוין באופן מפורש כי השינויים שמתכנן הביטוח הלאומי צפויים להפחית את אחוזי הנכות שצפויים הנכים לקבל. "למרות הפצרות של רופאים, ארגוני נכים וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, מסרב המוסד לביטוח הלאומי להביא את השינויים לדיון ציבורי ופוגע בפועל בזכויות החולים בכסות של עדכון ספר הליקויים עקב התקדמות הרפואה", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

לדברי ח"כ מקלב, "נוצר מצב אבסורדי: על פי חוק הביטוח הלאומי, רוב רובם של השינויים בחקיקת המשנה מחייבים את אישורה של ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, אולם לגבי שינוי כה מהותי, כמו זה העומד בבסיס קביעת הזכאות לגמלאות נכות, אין חובה כזו".

לדברי לבנת פורן, מנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות, "השינוי שצפוי הינו דרסטי ביותר. מבדיקה ראשונית שערכנו נראה כי השינוי עלול להפחית באופן משמעותי את ההטבות והזכאויות הניתנות לכ-50% מהנכים בישראל, ולחלק ניכר מתוכם ההטבות הללו אף ישללו באופן מוחלט. על אף שמדובר בשינוי כה מרחיק לכת, ככל הידוע לנו, איש לא בחן את השפעת השינוי המוצע על הנכים עצמם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו