הכללית ייקרה תרופות ללא הודעה מוקדמת - ומבוטחיה ישלמו 11 מ' ש'

בעקבות השינוי זינקו מחיריהן של תרופות נפוצות, בהן ריטלין ותרופות לטיפולי פריון, בעשרות אחוזים ■ חברת תרופות: "ההנחות שאנחנו נותנות לא מתגלגלות לצרכן" ■ מנכ"ל הכללית: "האלטרנטיבה היתה סגירת מרפאות או צמצום שירותים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שירותי בריאות כללית העלתה בתחילת השנה את מחיריהן של כ-30 תרופות, שחלקן נפוצות מאוד, הנמכרות במסגרת הביטוח המשלים שלה ובמסגרת הסל, אך לא הודיעה על כך למבוטחיה - כך נודע ל-TheMarker. ההעלאה נעשתה באמצעות שינוי בשיטת ההנחות הניתנות למבוטחים.

לתרופות בישראל יש שני מחירונים: המחירון הרשמי של משרד הבריאות, הקובע מחירי מקסימום לתרופות בהתבסס על מחיריהן במדינות אירופה, ומחירון ירפא, שנחשב עבור רבים למחירון הייחוס - מחיר המחירון של חברות התרופות. יצוין כי המחירים שבהם רוכשות קופות החולים תרופות מחברות התרופות נמוכים בהרבה משני המחירונים, במרבית המקרים.

הביטוח המשלים של קופות החולים מעניק הנחה של 50% על מגוון תרופות שאינן בסל התרופות ‏(למעט תרופות הנחשבות מצילות חיים, שאינן נכללות בביטוחים המשלימים‏). עד היום, ההנחות שנותנת הקופה נגזרו ממחירי ירפא - כלומר מחברות התרופות. על פי השינוי, ההנחה נגזרת ממחיר המחירון של משרד הבריאות - שברוב המקרים גבוה בהרבה מהמחירון של חברות התרופות. כתוצאה מכך, המחיר שנדרש הצרכן לשלם בפועל עולה ביחס לעבר. בנוסף, ההנחות שנותנות חברות התרופות ביחס למחירון של משרד הבריאות אינן מתגלגלות אל הצרכן הסופי.

אלי דפס, מנכ"ל הכללית

התרופות שבהן בחרה הכללית ברובן נפוצות, וכאלה שבהן הפער בין מחיר המחירון למחיר ירפא גבוה במיוחד - מה שמבטיח שההשתתפות העצמית תעלה. הרשימה כוללת תרופות נפוצות כמו ריטלין, תרופות לטיפולי פוריות, התרופה לאין אונות לוויטרה ונוגד הקרישה הפופולרי פרדקסה.

כך, למשל, הזריקות לפיריון מנוגון קפצו בביטוח המשלים מ-343 שקל לפני השינוי ל-798 שקל אחריו - יותר מפי שניים. גם התרופה קלוד - גרסה גנרית של פלאוויקס, קפצה ביותר מפי שניים - מ-20 שקל לפני השינוי ל-47.5 שקל אחריו. התרופה ריטלין LA, הנפוצה בשימוש ונכללת בסל התרופות, קפצה מ-74.5 שקל לפני השינוי ל-91 שקל אחריו. דוגמא נוספת היא התרופה קתדלון - נוגד כאבים ללא מרכיב סטרואידי, שמחירו בכללית מושלם לפני השינוי היה 68 שקל. בעקבות השינוי עולה מחירו ל-112 שקל.

לדברי בכיר בחברת תרופות, "השינוי חל רק על תרופות שבהן החברות הורידו מיוזמתן את המחיר לעומת מחיר המחירון. מה שהכללית עושה פה שקול למצב שבו מחר שטראוס מורידה משמעותית את מחירי המילקי - אך שופרסל לא מגלגלת את ההנחה אל הצרכן".

לדבריו, "בחלק מהתרופות האלה, חברת התרופות הסכימה לתת הנחה כל כך משמעותית עד שזה מבטל לגמרי את ההנחה שהקופה נותנת כביכול לעומת מחיר המחירון. במקרים האלה, הצרכן רק חושב שהוא מקבל הנחה, אבל אם הוא ילך לבית מרקחת פרטי לקנות את התרופה בלי ההנחה של הביטוח המשלים - הוא יקבל אותה באותו מחיר".

בכללית מאשרים את הדברים, ומסבירים כי לקופה אין ברירה אלא להגדיל את הכנסותיה דרך הגדלת ההשתתפות העצמית, בהתאם למה שמתיר לה החוק לגבות. "התוספת נוגעת רק לכמה עשרות תרופות מתוך 5,000 תרופות שאנחנו מוכרים, בערך כספי כולל של כ-11 מיליון שקל", אומר מנכ"ל הכללית, אלי דפס.

לדברי דפס, "תקציב הקופה בנוי כך שהמדינה דורשת ממני לגבות כ-6.5% מהכסף באמצעות השתתפות עצמית ממבוטחים. מאחר שאנחנו נמצאים בגירעון שלא נגרם באשמתנו, אסור לנו לוותר על גביית הכספים, כי האלטרנטיבה היא לצמצם שירותים או לסגור מרפאות". לדבריו, "בכל מקום שבו אנחנו יכולים לתת פטורים והנחות - אנחנו עושים זאת. לדוגמה, בכללית לקוחות לא משלמים על שימוש במוקדי רפואה דחופה בסופי שבוע ובחגים".

במשרד הבריאות מאשרים כי לא היה מנוס אלא לאשר לכללית את העלאת המחירים: "למרות צערנו על העלאת המחירים למבוטחים, אין מניעה משפטית או חוקית מהקופה להצמיד את תוכנית הגבייה למחיר המפוקח", אומרת רויטל טופר חבר טוב, המפקחת על קופות החולים במשרד הבריאות. עם זאת, לדבריה, "מן הראוי היה שהקופה תפרסם את השינוי בין מבוטחיה".

שמוליק בן יעקב, יו"ר האגודה לזכויות החולה: "ממשיכה מגמת העברת נטל התשלום על כתפי החולים. על פי הנתונים שבידנו, הביטוח המושלם של הכללית, המתנהל כ"משק סגור" בנפרד מהקופה, הוא ב"עודף הכנסות על הוצאות" ולכן לא מובנית החלטת הקופה להגדיל את נטל התשלום על החולים באמצעות הגדלת ההשתתפות העצמית בתרופות.

"תשלומי השתתפויות עצמיות הינה בעיה המרחיבה את אי השוויון במערכת הבריאות ומעמיסה על החולים נטל כספי רב, תוך הבאת חלק מהם לוויתור על הטיפול הרפואי עקב העלויות הכרוכות בכך. גם אם יש חשש מגרעון בביטוח המושלם, יש להעלות את תעריפי הפרמיה שלו, כפי שבוצע בקופות אחרות, במקום להטיל זאת על כתפי החולים באמצעות הגדלת השתתפויות העצמיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים