גרמן: משרד הבריאות מתנגד לכריית הפוספטים בשדה בריר ליד ערד

שרת הבריאות בתגובה לשאילתא של ח"כ דב חנין: "אני סבורים שהעבודה בשדה בריר אינה בריאה ואינה רצויה; עמדתו נמסרה לכל הגורמים הנוגעים בדבר" ■ פוטנציאל הכרייה בשדה בריר מוערך בעשרות מיליארדי שקלים ■ : כיל: עובדי החברה כורים פוספטים 60 שנה ללא בעיה רפואית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרת הבריאות, יעל גרמן, שמה היום קץ לסימני השאלה סביב עמדתה בנוגע לכריית הפוספטים בשדה בריר הסמוך לערד על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל, ואמרה בכנסת כי היא תומכת בעמדת משרד הבריאות המתנגדת לכרייה.

"משרד הבריאות לא שינה את עמדתו", אמרה השרה גרמן בתגובה לשאילתא של ח"כ דב חנין (חד"ש) בנושא. "המשרד סבור שהעבודה בשדה בריר אינה בריאה ואינה רצויה. זו עמדתו. עמדתו נמסרה לכל הגורמים הנוגעים בדבר. יתקיים על כך דיון מפני שכידוע לך, הנושא נמצא על המדוכה גם של ועדות התכנון וגם של גורמים נוספים במדינה. אנחנו נעמוד על דעתנו, נבהיר אותה וכמובן נמסמך אותה במסמכים הקיימים במשרד".

פוטנציאל הכרייה בשדה בריר הוא כ–65 מיליון טונה סלע פוספט ששוויים הכולל מוערך כיום בעשרות מיליארדי שקלים. על פי ממצאים של המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק, אבק הפוספט מכיל חומרים מסוכנים, ובהם אורניום וראדון הפולטים קרינה רדיואקטיבית. בבדיקה שנערכה במרכז נמצא כי בשלוש דוגמאות פוספט שנשלחו לבדיקה, קיימים ריכוזים משמעותיים של אורניום וראדון. על פי חוות דעת של רשם הסרטן לשעבר, ד"ר מיכה ברחנא, ושל ד"ר יהונתן דובנוב, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת חיפה, שיעור התמותה הכוללת בערד יעלה ב-4.25%, שמשמעותה שבעה מקרי מוות נוספים בשנה כתוצאה מהפעלת המכרה.

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker כי משרד הפנים מוביל מהלך שנועד לנטרל את התנגדות משרד הבריאות לכרייה בשדה בריר באמצעות סוג של מסלול עוקף משרד הבריאות: המשרד הודיע למשרד הבריאות לפני כמה חודשים כי לאור התנגדותו לפיילוט באזור, יגויסו למהלך "יועצים חיצוניים מתחום בריאות הציבור".

ביולי האחרון העביר משרד הבריאות למשרד הפנים את עמדתו החד־משמעית נגד כל כרייה בשדה בריר: "אנו סבורים כי הפקדת התוכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור ואנו סבורים כי יש לדחות את התוכנית", נקבע בחוות הדעת. "גם אם קיים ויכוח לגבי מספר החולים והנפטרים מתוספת הזיהום, עדיין תוספת תחלואה ותמותה תהיה בוודאות. הפעילות במכרה תביא לתוספת של קרינה שלא ניתן להעריך אותה במדויק בשלב זה. קרינה זו מהווה תוספת סיכון ופגיעה בריאותית פוטנציאלית לאוכלוסייה הסמוכה - הפוספט עשיר באורניום ובאיזוטופים שונים", נכתב.

כמו כן מציין משרד הבריאות כי צפויה תוספת זיהום אוויר כתוצאה מפעילות תחבורתית הכרוכה בהפעלת המכרה, פעילות שתביא לתוספת של זיהום אווירי על ידי חומרים ש"ידועים בתרומתם לתחלואת מחלות לב־ריאה, וייתכנו גם סוגי תחלואה נוספים". עוד כתב משרד הבריאות כי "כפי שהבהרנו במכתבים קודמים, לאתר שדה בריר חלופות אחרות בנגב ובמקומות רחוקים מריכוזי אוכלוסייה. יש לקדם אתרים אלה לאישור. לבריאות האוכלוסייה אין תחליף!", נכתב.

אלא שבמשרד הפנים לא השלימו עם התנגדות משרד הבריאות וניסו להציג מצג כאילו המשרד מסכים לקיום פיילוט במקום – דבר שהוכחש בתוקף ובכתב על ידי משרד הבריאות.

גם סגן שר הבריאות הקודם, יעקב ליצמן, אמר ל- TheMarker כי הופעלו עליו לחצים רבים שהופנו אליו מכיוונים שונים, אותם סירב לחשוף, אך לדבריו עמד על עמדתו שלא לאפשר קידום אתר הכרייה בשדה בריר, בהתאם לעמדה המקצועית של אנשי המקצוע במשרד הבריאות. ליצמן הוסיף כי הוא רואה בחומרה הדיווחים על ניסיונות משרד הפנים לבצע מהלך עוקף משרד הבריאות, להביא לאישור הקמת המקום, חרף עמדת אנשי המקצוע :"אני לא מעלה על דעתי ששר הפנים גדעון סער יקח אחריות כה כבדה על כתפיו ויתן יד להליך שיש בו סיכון ממשי לבריאות הציבור", אומר ליצמן.

מרותם אמפרט נגב, חברה בת של כיל נמסר בתגובה, כי "לחברה 60 שנות ניסיון של אלפי עובדים בכריית פוספטים ללא כל בעיה רפואית או אחרת, לצד חוות דעת רבות, כולל של פרופסורים ומומחים ממשרד הבריאות, שמוכיחים כי אין בעיה בריאותית בכרייה בשדה בריר. על פי החלטת משרד הבריאות בעבר, צריך היה לקיים בדיקה ניסיונית ומצומצמת בשטח רחוק ומרוחק מכל ישוב כדי לבחון הלכה למעשה את השפעות כריית הפוספט. שדה בריר הוא עתודת הפוספט היחידה האפשרית בישראל ואם לא תתאפשר בו כרייה, אזי לא יהיה קיום לתעשיית הפוספט בישראל, על כל המשתמע מכך לגבי פרנסתם של כ 9,000 משפחות בנגב. אם הממשלה חוזרת בה אפילו מההחלטה לקיים בדיקה מעשית מצומצמת אזי היא מביאה במו ידיה לסוף תעשיית הפוספט בישראל, לפיטורי אלפי עובדים בנגב ולפגיעה אנושה בישובי הנגב. מצער ששרת הבריאות קיבלה החלטה חפוזה ופזיזה כל כך מבלי להיפגש עם נציגי 'רותם אמפרט נגב'".

מקורבים לחברה מסרו כי בידי החברה מסמכים לפיהם מנכ"ל משרד הבריאות אמר בדיון שהתקיים ביוני 2011 במשרדו, כי יש במשרד 5 חוות דעת שונות, מתוכן 3 מנוגדות של אנשי משרד הבריאות, שאין למשרד יכולת להכריע בהן. לכן, לדבריו, במטרה לגבש המלצה מקצועית, "אין להסתפק במודלים תיאורטיים אלא לדרוש ביצוע מדידות בשטח וניתוח פרטני של תוצאותיהן".

יעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה