שרת הבריאות אישרה תקנות המים: הפלרת מי השתייה תיפסק

התקנות אמורות לשפר באופן משמעותי את איכות מי השתיה והפיקוח בתחום ■ גרמן, שנאבקה בעבר בהפלרה עוד בעת כהונתה כראשת עיריית הרצליה, הכריעה בעניין בניגוד לדעת אנשי מקצוע במשרד

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שרת הבריאות יעל גרמן חתמה על תקנות מי השתייה החדשות שאמורות לשפר משמעותית את איכות מי השתייה בבתים. בכך שמה גרמן סוף לסחבת של חודשים ארוכים במשרד הבריאות שנמנע מלחתום על הכתבות גם לאחר שאושרו בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. הסיבה לעיכוב היתה מחלוקת על סעיף בודד בתקנות לפיו בתוך שנה תופסק הפלרת מי השתייה (הוספת פלואור), דבר שאנשי המקצוע במשרד התנגדו לו. ואולם גרמן, שנאבקה בעבר בהפלרה עוד בעת כהונתה כראשת עיריית הרצליה, הכריעה בעד הפסקת ההפלרה. במהלך השנה הקרובה יגובשו במשרד הבריאות הדרכים להילחם בעששת מבלי להפליר את מי השתיה.

יעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

התקנות החדשות צפויות לשפר משמעותית את איכות מי השתיה בברזים: בין השאר, הן מוסיפות תקן לעשרות חומרים מסוכנים לבריאות, חלקם חשודים כמסרטנים ואינם מנוטרים כיום במי השתייה; הן מחמירות את התקן הקיים לעשרות חומרים נוספים כמו המזהם התעשייתי המסרטן טריכלורואתילן; קובעות כי יש להקים ועדת מעקב מקצועית שתבחן את התקנות מדי ארבע שנים לפחות; משדרגות את הכשרת העובדים בתחום הטיפול במערכות מי שתייה; ומגבירות את השקיפות של נתוני ניטור המים ואירועי זיהום.

ההחלטה כבר גוררת ביקורת וכן ברכות: בעמותת אדם, טבע ודין שעתרה ב-2008 לבג"צ בדרישה להעביר את התקנות, הביעו סיפוק רב: "אישור התקנות נועד להביא לצדק סביבתי וחברתי, מאחר ואישורן מבטיח כי הזכות למי שתייה באיכות ראויה לא תהיה רק בהישג ידם של מי שמסוגלים לשפר את איכות המים שהם שותים באמצעות מתקני סינון ומים מינרלים", אמר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה.

לעומת זאת, הביעו ראשי איגוד רופאי הילדים דאגה מכך שהפסקת הפלרת המים תפגע בבריאות השן של הילדים.

גרמן אמרה כי חתימתה עדיין טעונה אישור של היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי של הכנסת, שכן התקנות אושרו על ידי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בקדנציה הקודמת, אך הביעה ביטחון כי הדבר יאושר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב