חברות התרופות: צפוי מחסור בתרופות מרשם בגלל חוק הסימון

תיקון פקודת הרוקחים מחייב הוספת אזהרות ברוסית וערבית על אריזות התרופות ■ שרת הבריאות, יעל גרמן: “החברות כבר קיבלו הארכה אחת - זו זילות של הכנסת והחוק” ■ החברות: נשארנו עם מלאי של 12.5 מיליון תרופות שאינן עומדות בדרישות החוק

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> חברות התרופות מתריעות כי החל במאי יהיה מחסור בתרופות מרשם בישראל, בשל טענת החברות על קושי לעמוד בדרישות התיקון בפקודת הרוקחים שייכנס לתקוף ב–1 במאי, המחייב את החברות להוסיף לאריזות התרופות כיתוב ברוסית ובערבית.

במכתב ששיגרו בסוף השבוע לשרת הבריאות, יעל גרמן, באמצעות איגוד לשכות המסחר, טוענות החברות כי “החוק החדש ייכנס לתוקפו בעוד פחות מחודש, וענף התרופות אינו מוכן עדיין לשינוי בצורה מלאה”. לטענת החברות, הן “נתקעו” עם מלאי של כ–12.5 מיליון אריזות תרופות מרשם שאינן עומדות בדרישות החוק, וכי אם לא יתאפשר להן לעשות שימוש באריזות אלה - צפוי מחסור בתרופות מרשם בישראל.

יעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

החברות אינן כותבות זאת במפורש במכתב, אך הן שואפות לקבל דחייה נוספת של שלושה חודשים בביצוע החוק, שעבר כבר במארס 2011. גרמן אינה מעוניינת לאפשר לחברות לקבל הארכה נוספת בביצוע החוק. “השרה סבורה כי הפעלת המחוקק והכנסת פעם נוספת, לאחר שהחברות קיבלו כבר ארכה אחת להפעלת החוק, היא זילות של הכנסת והחוק”, נמסר מלשכתה של גרמן.

עם זאת, עדיין לא נאמרה המלה האחרונה בעניין ותיתכן דחייה נוספת של יישום החוק. בלשכתה של גרמן הוסיפו כי “השרה תיפגש עם ראשי החברות כדי ללמוד מה עשו עד עתה, כיצד הם מתכוונים למלא את החוק, וכמובן כיצד שומרים על אספקה סדירה של תרופות לציבור”.

תיקון פקודת הרוקחים שעבר בכנסת ב–2011 קובע כי לאריזות תרופות המרשם יתוספו כיתובים ברוסית ובערבית, כדי לוודא שגם דוברי שפות אלה יוכלו להבין את האזהרות וההוראות שעל גבי התרופות. בחברות טוענים כי למרות שפעלו במהלך התקופה להתאים את האריזות, לא הצליחו לכסות את כל המלאי. “מתברר כי הדבר לוקח זמן רב וכי שינוי אריזה של תרופה אינו פעולה טריוויאלית”, אומר בכיר בתעשיית התרופות. “על החברה מוטלת אחריות כבדה של שמירה על איכות ובטיחות התכשיר והימנעות מכל שגיאה שעלולה לגרום להחזרת התרופה מהשוק”.

התרופות שבמוקד המחלוקת הן תרופות המלאי שמחזיקות החברות במחסניהן. בחברות טוענים כי העובדה שהן מחויבות להחזיק מלאי בכמות המספיקה לשלושה חודשים - אך אסור להן לשווק את התרופות שבמלאי שאינן מותאמות, היא “אבסורד”. “כרגע אין כל פתרון שייאפשר שימוש באריזות אלה כפי שהן, או שינוי באריזות שלא יגרום בהכרח לבעיית זמינות ולמחסור של תרופות בישראל”, כותבות חברות התרופות לגרמן.

בישראל רשומות כ–4,500 תרופות מרשם, ובחברות מעריכים כי עלות שינוי האריזות שהוטלה עליהן נאמדת ביותר מ–100 מיליון שקל בגין שינוי מיליוני אריזות, השמדת אריזות לא מותאמות ועמידה בכל דרישות האיכות והבטיחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?